Forum

Cilentlerde admın y...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Cilentlerde admın yetkili (this computer) login olarak açılması

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
532 Görüntüleme
(@helper)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba;


Win2k3'de Group policy de nasıl bir scripts yada ona benzer bir kural oluşturulsun ki Cilient bilgisayarlarda (this coputer) login olunurken severde admin olarak tanımladığımız user olarak açabilelim. Teşekür ederim.

 
Gönderildi : 04/05/2008 17:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici
 


Merhaba;


Win2k3'de Group policy de nasıl bir scripts yada ona benzer bir kural oluşturulsun ki Cilient bilgisayarlarda (this coputer) login olunurken severde admin olarak tanımladığımız user olarak açabilelim. Teşekür ederim.Merhaba,  yapmak istediğiniz tam olarak nedir   ? Local User Accountları pc nin localinde tutulur domain user accountları ise Active Directory de dolayısıyla birbirinden bağımsız iki nokta sizin isteğiniz nedir ?


 

 
Gönderildi : 04/05/2008 18:02

(@helper)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Domainde Active Directory gurubuna bağlı 50 yakın pc bulunmaktadır. Mevcut bu cilientler domaine dahil edilmeden önce her XP işletim sisteminde olduğu gibi default olarak gelen  Administrator kullanıcı ile  açabilmektediyiz. Bu bilgisayarlar domain gurubunda iken  makinalara bir şeyler yükleyip kaldırmak isiyoruz. Fakat domaine çektiğimiz için bizim tanımladığımız administrator yetkisine sabip bir user ile açmak istiyoruz.(this computer). Bunları gidip tek tek 50 tane bilgisayar üzerinde computer manegement konsolunda local users and Groups  tab bulunan   Groups/ Administrator/properties kısımdan Serverde tanımladığımız admin yetkili kullanıcıyı buraya eklememiz  gerekiyor. Güvenlikten dolayı belirli dönemlerde admin şifrelerini değiştirmemiz gereketiğinde  ve makina sayısı artığı zaman yine aynı işlemleri yapmamız  oldukça zaman alacaktır. Sorum şu ki bu işlemleri manuel değil de domanine dahil olan her pc için GPO dan nasıl bir scipts kuralı oluşturalım ki serverde tanmladığımız admin kullanıcısı bu bilgisayarlara otomatik olarak eklenebilsin.  

 
Gönderildi : 04/05/2008 22:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici
 


Domainde Active Directory gurubuna bağlı 50 yakın pc bulunmaktadır. Mevcut bu cilientler domaine dahil edilmeden önce her XP işletim sisteminde olduğu gibi default olarak gelen  Administrator kullanıcı ile  açabilmektediyiz. Bu bilgisayarlar domain gurubunda iken  makinalara bir şeyler yükleyip kaldırmak isiyoruz. Fakat domaine çektiğimiz için bizim tanımladığımız administrator yetkisine sabip bir user ile açmak istiyoruz.(this computer). Bunları gidip tek tek 50 tane bilgisayar üzerinde computer manegement konsolunda local users and Groups  tab bulunan   Groups/ Administrator/properties kısımdan Serverde tanımladığımız admin yetkili kullanıcıyı buraya eklememiz  gerekiyor. Güvenlikten dolayı belirli dönemlerde admin şifrelerini değiştirmemiz gereketiğinde  ve makina sayısı artığı zaman yine aynı işlemleri yapmamız  oldukça zaman alacaktır. Sorum şu ki bu işlemleri manuel değil de domanine dahil olan her pc için GPO dan nasıl bir scipts kuralı oluşturalım ki serverde tanmladığımız admin kullanıcısı bu bilgisayarlara otomatik olarak eklenebilsin.  Merhaba  , basit olarak  pc lere bir şey kurmak istediiğiniz zaman  run as yapabilirsiniz   uygulama üzerine sağ click run as run as gelmezse  shitf ile birlikte sağ click yaparsınız yada uygulama üzerine tıklayarak  shift + F10 şeklinde  bir diğer  yol ise domain admin tüm pc lerin local admini konumundadır  bazı işlemler esnasıdna onunla login olarak işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz  ama  delegation kısmını inceleyebilirsiniz  sitede makale var ..


 

 
Gönderildi : 04/05/2008 22:25

Paylaş: