Forum

Sanallastırmada kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallastırmada kullanılabilecek x64 sıstem kurabilecegim bir server tavsiyesi

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
466 Görüntüleme
(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir süredir cozumparktaki özellikle Clusterlarla ilgili makaleleri sanal bir makinede kurup test etmek istiyorum ve hala basarabilmis degilim.

Sikintim elimdeki donanimlar yetersiz kaliyor. Evdeki PCme XP 64bit yukledim ve sonra  VM7 Workstation kurdum,  64 bitlik mesela 2003 veya 2008 kurdurmadi ve islemcimin desteklemedigini soyledi. VT destegi yokmus.

Is yerimde bosta duran bir HP proliant  ML110 vardi, adi server ya...kesin destekliyordur VT yi diye dusundum kurdum ettim herseyi ama nafile sonuc ayni. Oda VT desteklemiyor.

Uzun uzun yazmamin belkide sebebi bu duruma sinir olmam, kac gundur bosa ugrasiyorum.

Uzun lafin kisasi bana en ucuzundan 64 bitlik sanal makineler yukleyebilecegim bir server tavsiye edebilirmisiniz. Kendimi gelistirmek icin kullanacagim cinsten bir sey.  Bunu evde kullancam, fazla elektrik harcamamasi ve ucuz olmasi cok iyi olur. Veya bu konuda benim duymadigim ve bu isi benim elimdeki pclere yaptiracak bir trick var midir acaba?

Gönderildi : 17/04/2010 03:02

(@MuratFethiGumus)
Gönderiler: 68
Trusted Member

ML110 serverınızda biostan VT yi açmayı denediniz mi acaba? Ben şu an ML110 serverımda Hyper-V Server 2008 üzerinde iki virtual machine çalıştırıyorum. Acaba atlamış olabilirmisiniz diye merak ettim.

Gönderildi : 17/04/2010 03:09

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

BIOS a baktim ama VT ile ilgili bir kisim goremedim. Nasil aktif hale getirdiniz, yazarmisiniz. Sizin ML110 G kac acaba?

Birde su linki okudum ve vt yok diye dusundum

http://www.techhead.co.uk/hp-proliant-ml110-g5-vt-or-not-vt-that-is-the-question-when-wanting-to-run-a-hypervisor

Gönderildi : 17/04/2010 03:40

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

BIOS a baktim ama VT ile ilgili bir kisim goremedim. Nasil aktif hale getirdiniz, yazarmisiniz. Sizin ML110 G kac acaba?

Birde su linki okudum ve vt yok diye dusundum

http://www.techhead.co.uk/hp-proliant-ml110-g5-vt-or-not-vt-that-is-the-question-when-wanting-to-run-a-hypervisor

Su sekilde sanirim:

1. When you boot the server for the first time, enter into the BIOS
settings by pressing F10.
2. From the menus at to top, select
"Advanced" and then "Advanced Chipset Control"
3. Change the "Native
Mode Operation" from "Auto" to "Serail ATA"
4. From the "Advanced"
menu, select "Advanced Processor Options"
5. Change "Intel
Virtualization technology (VT)" to "Enable"
6. Save the settings and
exit the BIOS.

Gönderildi : 17/04/2010 06:06

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Kullandığınız donanımın Virtualization desteğinin olup olmadığına şuan bakmadım ama evdew kullanmak için serverdan ziyade güzel bir sistem toplamanızı tavsiye ederim. Ben quad core 9550 topladım. Tek sıkıntım RAM onun dışında Win 7 - 64 bit ultimate üzerinde koşturduğum VMware 7'de ESXten tutunda Server 2008 R2 çalışmaları dahil olmak üzere yapabiliyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 17/04/2010 09:10

(@MuratFethiGumus)
Gönderiler: 68
Trusted Member

Kullandığım Server ML110 G5, işlemcisi ise Xeon 2.33, çift çekirdek. Sizinki daha önceki jenerasyon mu acaba?

Gönderildi : 17/04/2010 11:28

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Pazartesi ilk isim islemcimin ne olduguna bakmak olacak. Cevaplariniz icin tesekkurler. Desteklemiyorsa sizin yaptiginiz gibi, bir sistem toplamak server almaktan daha ucuza gelicek, cok haklisiniz.

Gönderildi : 17/04/2010 20:33

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bütçenize göre maksimum 2000 lira harcarsınız herşey dahil. Benim daha öncede postlarım oldu. Sanal içinde ESX bile koşturdum. Üstüne üstlük makinaya Exchange vb. uygulamalarla coşturdum. Aşağıdaki linki inceleyin lütfen. Detaylı malzeme listesini yollayabilirim. Ama ben özellikle işlemciden kazanıyorum. Quad Core 9550 12 Mb cache belleğe sahip bir canavarım var. =) Saygılar.

Resim linki

İlgili forum linkleri:

http://www.cozumpark.com/forums/thread/136617.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/thread/153401.aspx

Gönderildi : 18/04/2010 00:57

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Bu iş için illa server diye bir kaide yok, işlemcinin bir özelliğidir sanallaştırma.

Satın alacağın işlemcinin Virtualization Technology denen özelliğinin bulunması gerekiyor. Şuan bu özelliğe sahip 4 çekirdekli en ucuz işlemci görebildiğim kadarıyla AMD Athlon II X4 630 şuan 105 dolar gibi bir fiyatı var. Başarılı bir işlemci, Erdem beyin belirttiği işlemciyle kıyaslanamaz tabi ki 🙂 Fakat fiyat/performans oranı gayet iyi diyebilirim.

Gönderildi : 18/04/2010 02:39

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bu iş için illa server diye bir kaide yok, işlemcinin bir özelliğidir sanallaştırma.

Satın alacağın işlemcinin Virtualization Technology denen özelliğinin bulunması gerekiyor. Şuan bu özelliğe sahip 4 çekirdekli en ucuz işlemci görebildiğim kadarıyla AMD Athlon II X4 630 şuan 105 dolar gibi bir fiyatı var. Başarılı bir işlemci, Erdem beyin belirttiği işlemciyle kıyaslanamaz tabi ki 🙂 Fakat fiyat/performans oranı gayet iyi diyebilirim.

Bir sözümüz var ya hani, Ne kadar ekmek o kadar köfte diye. Güncel versionu ne kadar para o kadar performans. =) =) İşlemcimin maşallahı var. =) Ram az ama inşallah ona da çözüm bulacağım. =) Şuan Cache kurtarıyor beni. =) AMD X4 955lere kafa tutan bir işlemci. Şiddetle tavsiye ederim. Saygılar. 

Gönderildi : 18/04/2010 03:04

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Eklediğiniz resimden gördüğüm kadarıyla gerçektende Ram miktarınız düşük fakat işlemciniz için rahatlıkla canavar gibi diyebiliriz.

Gerçi ben bir sistemciyi ram e doyurmanın pek mümkün olduğunu sanmıyorum, ne kadar çok verilirse o kadar da tüketiyoruz 🙂

Gönderildi : 18/04/2010 03:19

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Eklediğiniz resimden gördüğüm kadarıyla gerçektende Ram miktarınız düşük fakat işlemciniz için rahatlıkla canavar gibi diyebiliriz.

Gerçi ben bir sistemciyi ram e doyurmanın pek mümkün olduğunu sanmıyorum, ne kadar çok verilirse o kadar da tüketiyoruz 🙂

Ram 4 gb OCZ Reaper 2*2 DDR 2 - 1066 Dual Kit.

Kesinlikle katılıyorum. =) Boardumun 16 gb ram desteği var ama inanıyorum ki bende 16 gb ram olsa onda da sistemimi yavaşlatabileceğimi biliyorum. =) Bizim kaderimiz belki de. =)

Gönderildi : 18/04/2010 08:52

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bende ki server G3 serisiymiş. Zaten BIOSunda da bahsedilen kısım yok. Evet, yeni bir PC toplamam gerekiyor sanıırm.

Teşekkürler Arkadaşlar

Gönderildi : 19/04/2010 12:12

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

En iyisini yaparsınız. Hem de Server kadar elektrik te harcamaz. Saygılar. 

Gönderildi : 20/04/2010 01:33

Paylaş: