Forum

Server 2008 R2 web ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 R2 web servis çok yavaş çalışıyor

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,827 Görüntüleme
(@mavreyas)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yaşadığım bir problem hakkında sizlerin yardımını bekliyorum. Server 2008 R2 üzerinde IIS çalıştırıyorum ve bu bir web sitesi üzerinde SQL 2008 server üzerinde clientların username ve passwordları varsa aynı anda user id sini gidip DataCenterdaki oracle db sorgulayıp kullanıcıların bilgileri ve detaylarını getiriyor.

İşin ilginç kısmı bu servis server 2008 R2 de koşan IIS üzerinde web sitesini açtığımda çok yavaş çalışıyor. Aynı ortamı server 2003 32 bit işletim sistemi üzerinde IIS 6 da denedim çok hızlı çalışıyor. 

Yine aynı web servisini 64 bit Server 2003 de denedim yine aynı yavaşlık problemi yaşadım. İşin ilginç tarafı server 2008 r2 de bu web servisini IIS üzerinde değilde bir exe ile çalıştırdım yine kullanıcı datalarını yavaş getirdi.

Emin olun yoğunlaşmam gereken konunun işletim sistemi servisleri mi IIS 7.5 konfigürasyonumu yoksa 32 bit 64 bit farkımıdır anlayamadım. IIS 7.5 de web servisinin 32 bit çalışması için gerekli konfigürasyonlarıda yaptım ama hiçbirşey değişmedi.

Sonuç olarak .net 3.5 sp1 compile edilmiş bir web servisi sadece 32 bit server 2003 de normal olarak çalışıyor diğer tüm platformlarda çok yavaş çalışıyor.

Böyle bir problemi yaşayan çözümü hakkında bir iki satır yazabilirse çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 10/04/2010 19:24

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

IIS 7.5 altındaki sitenizin kullandığı application pool için ayarlanmış olan  "Maximum Worker Processes" değerini 3 olarak güncelleştirmeyi deneyiniz.Bunun için ;

IIS altındaki application pool ait "advanced settings" ayarlarına gelin.Oradan değiştirebilirsiniz.Tabii ki buradaki sizin çalıştırmak istediğiniz process sayısına bağlıdır.

İkinci olarak  dynamicIdleThreshold   ayarını değiştirip tuning yapmayı deneyebilirsiniz.

http://blogs.iis.net/mukhtard/archive/2009/04/21/webhosting-performance-tunings-for-iis7.aspx

Saygılarımla,

Gönderildi : 10/04/2010 21:36

(@mavreyas)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap ve önerileriniz için teşekkür ederim. Ancak problem yine devam ediyor. Asıl problem sanki IIS 7.5 konfigürasyonunda değil gibi. Çünkü bu işlemi ben yazılımcı arkadaşımın yazmış olduğu bir applikasyonla test ettim. Bu applikasyon IIS ile bağlantısız CRM servisinden data sorgusu yapıp gerekli alanları dolduruyor. Server 2003 de ya da yazılımcı arkadaşımın kullandığı lokal bilgisayırında bu applikasyonun dataları çekme süresi 3 sn gibi bir süre ancak server 2008 tüm versiyonlarında bu aplikasyon yaklaşık olarak 30 sn de bu dataları getiriyor. Biraz araştırma yaptım ve w3ws.exe uygulamsının server CPU suna çok fazla yüklenmesinden dolayı proceslerin yavaşlamasına neden olduğu ile ilgili birkaç makale var ama server kaynkalarında sisrem an minimal seviyede kullanılıyor. Yani problem kaynaklarlada ilgili değil. Hatta şöyle bir şey de denedim. Web servisi 32 bit bir desktopda yazıldı ve 2008 64 bit lik bir alyapı kullandığından dolayı servisi 32 bit uyumlu olarak çalışması için gerekli ayarları da yaptım ama nafile. Yazılımcı arkadaşımın yazmış olduğu aplikasyon hızlı çalışsa web servisi yavaş çalışsa problemin IIS konfigürasyonundan kaynaklandığını anlayacağım ama o da yavaş çalışıyor. Kanaatimce bu server 2008 r2 versiyonu servisleri ile ilgili ama çözüm herşeyi denememe rağmen yok.

Yinede önerileriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/04/2010 01:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ben işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşünüyorum, ayrıca, oracle zaten her türlü yapıda, IIS ve SQL 'e göre yavaş çalışan bir platformdur, fakat diğerlerinde hızlı çalışıyor diyorsanız, optimizasyondan çok 64-bit mimarisine göre yeniden tasarlanması planlayın. Daha hızlı çözüm üretirsiniz.

Gönderildi : 11/04/2010 02:00

(@mavreyas)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet, söylediğiniz gibi, problem 64 bit platformunda işletim sisteminden bağımsız olarak (Tüm 64 bit serverlarda yavaş çalışıyor). 32 bit platformunda ise sadece 2003 de istenilen performansda çalışıyor. Ek olarak istenilen hızı farklı bir ESX server ve network kartı ile tekrar test edeceğim. Uygulamayı birde 64 bit platformunda tekrar debug edip yeniden test edeceğim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/04/2010 15:19

(@cozumpark)

Rica ederim, konuyla ilgili problem yaşarsanız posttan devam edebiliriz iyi çalışmalar

Gönderildi : 11/04/2010 15:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,

iis 7.5 özellik bakımından güzel stabil ama 2003 te tüketilen sistem kaynakları yönünden biraz handikaplı kasık çalışıyor.Ama artık iyi çalışmak için iyi donanım şart eskisi gibi olsa tamamda şimdi bilgisayar teknoloji firmaların gelir düzeyi düşünülür ise gerçekten düşük.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2010 20:34

(@mavreyas)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

2008 R2 de kullanılan sistem kaynakları yönünden % 20 nin üzerinde kullanıldığını görmedim ( Benim yapıda) hakeza problemin IIS 7.5 den kaynaklandığı konusunda da ciddi şüphelerim var. Ben her ihtimale karşı web servisimi 64 bit platformda tekrar debug edip yine 64 bit server 2008 R2 de tekrar deneyeceğim. 

Öneriler için herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/04/2010 11:57

(@HasanOZTURK)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba,

Benzer sorun bizim ASP uygulamamızda da var.

windows  2003 Server 32 bit ve IIS 6.0 da gayet iyi.

Donanım olarak bundan çok daha iyi bir makinede

Windows 2008 R2 64 bit IIS 7.5(Enable 32 bit) da çok yavaş.

Bu konuda bir çözüme ulaşabildiniz mi?

Gönderildi : 12/04/2010 14:50

(@mavreyas)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Problem hala devam ediyor. 2003 server üzerinde uygulama çalışıyor ama 2008 de hiçbir platformda istenilen seviyede çalışmıyor. 2003 32 bit de 3 sn bir bekleme süresi varken 2008'in tüm platformlarında 30 sn ve daha fazla sürüyor. Tüm forum sitelerine baktım.

Bu konu çözümü ile ilgili yardım lütfen.

Gönderildi : 13/04/2010 18:46

(@cozumpark)

Selam, bir process explorer çalıştırmanızı öneririm. Hangi aşamalardan geçtiğini görebilirsiniz, Win2008 üzerinde firewall aktif durumda mı? Aktif ise gerekli inbound rule yazıldı mı?

Gönderildi : 14/04/2010 01:15

Paylaş: