Forum

windows 2003 ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 2003 üzerindeki php koduyla windows 2008 üzerindeki MSSQL2008'e bağlantı sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@muratkara)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

selam

şöyle bir sorunum var, windows 2003 üzerinde IIS 6 da php ile windows 2008 üzeirnde çalışan MSSQL 2008 üzerine sorgu atmaya çalışıyoruz ama genellikle bağlantı kuramıyor ender olarak kuruyo fakat hemen kopuyo bağlantı sorun uyumsuzlukmu windows 2008 bişiler kapatıyomu nasıl çözebilirm teşekkürler.

Gönderildi : 08/04/2010 12:40

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

mrb, Server 2008 üzerinde firewall ayarlarında 1434 portuna tcp/udp olarak izin verin. Advanced firewall settings'ten yapabilirsiniz. SQL Server Browser servisini automatic'e çekip started duruma getirin. SQL Server Configuration Manager 'ı açın, SQL 2008 Network Conf.- sağ bölümden TCP/IP, Shared Memory, VIA 'ya hepsine tek tek properties, Enabled'lar defaultta no 'dur , bunları yes yapın, SQL Server 2008 Servislerini restart edin. Tekrar deneyin iyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/04/2010 13:15

(@muratkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam firewall kapalı, SQL server browser seçeneğini automaitce çektim ve start ettim, SQL Server Configuration Manager da dediklerinizi yaptım fakat VIA yı açtığımda SQL servisleri çalışmıyo onu disable ettim diğerlerini açtım fakat sonuç aynı bi sefer sorgu çekebildim ama sonra gene eskisi gibi bağlanamadım

Gönderildi : 08/04/2010 15:07

(@cozumpark)

Php versiyonunuz nedir? Bir de aldığınız hatayı ekran görüntüsü olarak görebilir miyiz?

Gönderildi : 08/04/2010 15:13

(@muratkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

php versiyonu 4.30

hatayı yazılımcı arkadaş kaldırmış sanırım bağlantı hatası veriyomuş.

Gönderildi : 08/04/2010 15:28

(@cozumpark)

5.3.2 versiyonu çıktı diye biliyorum, bunu install edip tekrar dener misiniz? Bağlantı hatası ise ODBC ayarlarınızı da kontrol etmenizi öneririm. sa passwordü ile ilgili bir durum da olabilir.

Gönderildi : 08/04/2010 15:32

(@muratkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam bağlantı sürelerini artırdım şimdilik sorgu çalışıyo gibi biraz test edeceğim

desteğin için çok teşekkürler

Gönderildi : 08/04/2010 18:39

(@muratkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam pardonya sorgu veriyodu tam size yazdım yine sorgu dönmemeye başladı sanırım bağlantı sorunu değil başka bi sorun var

Gönderildi : 08/04/2010 18:41

(@cozumpark)

Destek için rica ederim, devam edelim. Sürümü upgrade ettiniz mi? Bağlantı sorunu gibi durabilir, php sorunları kodlara göre de değişiyor, SQL 'e olan ODBC  bağlantınızı hangi sürüm üzerinden yapıyorsunuz, şunu deneyin, Start - Control Panel - Administrative Tools - ODBC Settings 'e Add deyin, Name ve Descriptiona rastgele bişeyler yazın, Server adı SQL 2008'in kurulu olduğu server adı, Next diyoruz, username 'e sa ve passwordünü girin. Next ve finish deyin, ( Yalnız bunları SQL Native Client üzerinden yapın, client makinede SQL Native Client yüklü değilse http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=C6C3E9EF-BA29-4A43-8D69-A2BED18FE73C&displaylang=en  linkten temin edin. ) Bağlantıyı buradan doğru şekilde sağladıktan sonra tutarsızlıklar devam ediyor mu buna bakın. Ayrıca SQL Server 'ı restart etmediyseniz, servisleri etmiştik, makineyi de bir edelim derim ve Bağlantı kurduğunuz makinede firewall açıksa 1433 ve 1434 portlarına izin verin. Değilse mümkünse iki makinede de windows firewall'lar kapalı kalsın. Antivirüs uygulamanız içerisinde de firewall uygulaması varsa, burada da aynı durumu uygulamanız gerekir, kapatamasanız bile exclusion tanımlamalısınız. Php versiyonu upgrade etmeyi de unutmayın ltf.

Gönderildi : 08/04/2010 19:13

Paylaş: