Forum

GPO da kısıtlama bu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO da kısıtlama bulunmadığı halde 'software restriction policies'

23 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
753 Görüntüleme
(@sametran)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

GPO da herhangi bir uygulama kısıtlaması olmamasına rağmen otomasyon programını çalıştırmaya çalıştığımda 'software restriction policies'  uyarısını veriyor ve program çalışmıyor. fakat sağ tıklayıp farklı çalıştır dediğimde çalışıyor fakat yazdırma özelliği vb özellikler çalışmıyor.
kolay gelsin iyi çalışmalar

Gönderildi : 02/04/2010 14:56

(@BulentUcar)
Gönderiler: 561
Prominent Member

Komut isteminde rsop.msc yazarak, o bilgisayara veya kullanıcı haklarında kısıtlama yapılıp yapılmadığını görebilirsin; ayrıca mevcut kullanıcı kısıtlaması da var mı ?

Üçüncü olarak, yazılımın kendi kullanıcı kısıtlaması olabilir mi ?

Gönderildi : 02/04/2010 15:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

gpo yoksa, ntfs permissionları check edin, mümkünse event ID'sini event viewerdan alıp forumda araştırın, kullanıcıya local admin hakkı verip test edebilirsiniz ayrıca.

Gönderildi : 03/04/2010 03:11

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Aldığınız hata kodarı bizimler paylaşırsanız daha hızlı yardımcı olabiliriz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/04/2010 03:36

(@mehmetdogan)
Gönderiler: 255
Reputable Member

Merhaba

2008 Server da kullanıcılara Gpo uygulayıp sonra devre dışı bıraktığımda kısıtlamaların hala aktif olduğunu gördüm böyle bir sorun olabilir mi sizinkisi?   

Gönderildi : 03/04/2010 04:39

(@cozumpark)

gpupdate yaptiniz mi disable ettikten sonra?

Gönderildi : 03/04/2010 14:18

(@mehmetdogan)
Gönderiler: 255
Reputable Member

Merhaba

Restart yapmıştım

Gönderildi : 04/04/2010 03:04

(@cozumpark)

selam, makinede local administrator ile oturum açıp dener misiniz?

Gönderildi : 04/04/2010 03:27

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

local admin oturumunda programı normal çalışıtrabiliyorum. kullanıcıya ait kısıtlamalarada baktığımda böyle bir kısıtlama yok fakat çift klik yaptığımda kısıtlama yapıldığına dair hata veriyor

Gönderildi : 05/04/2010 13:23

(@cozumpark)

selam, hangi GPO ayarını kontrol ediyorsunuz, domain controller tarafında problemli uygulamayı çalıştıracak bir kural uygulanmadığına eminseniz, client'ın kendi makinesindeki gpo ayarını start-run-gpedit.msc yazıp, Software Restriction Policy bölümüne gelip buradan kontrol edin. Domainde olmasa da clientta daha önceden böyle bir kısıtlama yapılmışsa da aynı hatayı almanız muhtemeldir

Gönderildi : 05/04/2010 13:34

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

domainde ve client üzerindeki yazılım kısıtlamalarında hiç birşey yok boş o kıstlama yerleri fakat yine hata veriyor.

Gönderildi : 05/04/2010 15:50

(@cozumpark)

Domaindeki policy'i nereden kontrol ediyorsunuz, domain makinede policy'lere gittiğiniz yolu adım adım yazmanızı rica ediyorum. Bunun dışında kontrol etmeniz gerekenler şunlar olabilir : Kullanıcı domain user olarak oturum açıyor sanırım. Program klasöründeki NTFS yetkilerini kontrol edin, ilgili domain kullanıcısının buraya minimum modify hakkı olmalı. Böyle bir durum yoksa bunu yapın, otomasyon programını kullanan başka bir kullanıcı varsa bilgisayardaki ayarların aynı olup olmadığını kontrol edin (local makinedeki yetkisi, program dizinine erişimi gibi. ). Kullanıcıda bu hatanın ekran görüntüsünü bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca; bu hatayı aldığınızda, .exe nereden çalışıyorsa, o makinede My Computer sağ click, Manage, sol menüden Event Viewer, Application listesinde hata veya warning gözükür. Burada ne yapmanız gerektiğini belirten bir link vardır, oraya bakabilirsiniz. Her durumda hatal ise, ilgili kullanıcıyı Active directory içerisinde başka bir OU 'ya taşıyarak veya kullaıcı profilini yedekleyip, sillip baştan yaratarak sorunu çözebilirsiniz

Gönderildi : 05/04/2010 16:08

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Client tarafında gpresult komutu ile almış olduğu policyleri kontrol ediniz. Userı farklı bir OU'ya taşıyıp deneyedebilirsiniz. Etkilendği policy var mı görümüş olursunuz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 06/04/2010 04:09

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

"C:\program files\programınklasöradı\uygulama\uygulama.exe
bir yazılım kısıtlama ilkesi tarafından engellendiğinden Windowsbu programı açamıyor. daha fazla bilgi için , Olay Görüntüleyicisi'ni açın veya sistem yöneticinize başvurun."
durum bu event'a baktığımda ise durum 'Software Restriction Policies' olarak gözküyor. fakat;
rosp yaptığımda karşıma çıkan tabloda kısıtlama kullanıcı  bazlı olduğundan dolayı kullanıcı yapılandırması>Güvenlik yapılandırması>Yazılım kısıtlama ilkeleri>Güvenlik düzeyleri> * kısıtlamasız  ve  *izin verilmeyen diye iki tane yetki kutucu çıkıyor fakat bunların içine yani kısıtlama yerlerine baktığımda boş herhangi bir şey gözükmüyor.

Gönderildi : 12/04/2010 13:59

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

'' Userı farklı bir OU'ya taşıyıp deneyedebilirsiniz '' bu aklıma geldi fakat sizlere sormak daha mantıklı geldi eğer olmazsa bu yöntemide denerim. sağolun

Gönderildi : 12/04/2010 14:22

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Son durum hakkında bilgilendirme yaparsanız seviniriz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/04/2010 04:28

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bilgisayarın user adında hiçbir oynama yapmadan bilgisayarın kendi üzerinde bir admin gibi kapsamlı bir kullanıcı açarak bunu kendi üzerinde kısıtlayarak usera çevirdim daha sonra böyle devam etmesini sağladım.zamanım olmadığından dolayı bu dediklerinizi gerçekleştiremedim yoksa tekrar tekrar dediklerinizi denerdim yanlış yapmışımdır diye mesai saati içerisinde yapamıyorum sürekli işlem yapıldığı için bu şekilde geçiçi hallettim taki sistem hata verene kadar daha sonra tekrardan formatladığımda böyle bir sorun verdiği zaman tekrar dönerim.

kusura bakmayın yoğunluktan geç cevap verdim.

ilginiz için teşekkürler kolay gelsin iyi çalışmalar

Gönderildi : 21/05/2010 17:02

(@sametran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu bahsettiğim sorunun bulunduğu bilgisayarların birine geçenlerde format atmam gerekti fakat format atmama rağmen yine ayni sorun tekrarladı

Gönderildi : 07/07/2010 01:40

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Peki bunu denediniz mi?

Client tarafında gpresult komutu ile almış olduğu policyleri kontrol ediniz. Userı farklı bir OU'ya taşıyıp deneyedebilirsiniz. Etkilendği policy var mı görümüş olursunuz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 07/07/2010 01:44

Sayfa 1 / 2
Paylaş: