Forum

google dns'e altern...

Bildirimler
Hepsini Temizle

google dns'e alternatifler var mıdır?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
361 Görüntüleme
(@zekiozer)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamün Aleyküm Arkadaşlar,

8 ayı geçkin bir sürece server2003 platformlu bir sunucuya sahibim. Geçtiğimiz aylarda sürekli sitelere bağlantı sağlanıyor/sağlanmıyordu. Problemi windows'a atıp sürekli format atıyordum. geçen gün duyduğum kadarıyla telekomun dnslerinde problemler oluyormuş. bağlantı problemini anladıktan sonra sunucuya google dnsleri ( 8.8.8.8 - 8.8.4.4 ) ni girdim. Sorun bir nebze giderildi fakat kullanıcılarda bu dnsleri kullandığı sürece.

Buna nasıl bir çözüm bulabilirim. yani telekomun adam gibi çalışan dnsleri var mıdır?

Şimdiden teşekkür eder, Herkese hayırlı çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 22/03/2010 23:18

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu tamamen alt yapı ile ilgili bir sorun bence bulunduğunuz bölgenin alt yapısı ve telekoma uzaklığından ötürü kaynaklıdır muhtemel sorunlarınız. Ben yıllardır Türk Telekom DNS'lerini kullanıyorum henüz bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Tabiki bu Türk Telekom'un iyi olduğunu göstermez ancak yetersiz kalıyor olabilir. Eğer işinizi google DNS'leri çözüyorsa baka bir alternatif aramanın bir anlamıda yok açıkcası.

Gönderildi : 23/03/2010 00:13

(@zekiozer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

üstadım iyide, herkese google dns yada opendns kurdurayız ki. kursak bile uygun düşmüyor telekom'un engellediği sitelere kapı açılıyor.

Gönderildi : 23/03/2010 00:50

(@zekiozer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu tamamen alt yapı ile ilgili bir sorun bence bulunduğunuz bölgenin alt yapısı ve telekoma uzaklığından ötürü kaynaklıdır muhtemel sorunlarınız. Ben yıllardır Türk Telekom DNS'lerini kullanıyorum henüz bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Tabiki bu Türk Telekom'un iyi olduğunu göstermez ancak yetersiz kalıyor olabilir. Eğer işinizi google DNS'leri çözüyorsa baka bir alternatif aramanın bir anlamıda yok açıkcası.

Hocam dnslerinizi benimle paylaşabilir misiniz? Avrupadaki arkadaşlarımla görüştüm onlarda bağlantı kuramıyor mu?

Gönderildi : 23/03/2010 01:34

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Ben sana TTnet'in alternatif DNS adreslerini vereyim onları kullan istersen. 195.175.37.69 ve 195.175.37.14 bu adresler pek bilinmez. Aslında TTnet'in birden çok DNS ip'si var ancak DHCP ip dağıtımı yaparken DNS dağıtımlarını hep tek adres üzerine yaptığından yığılma oluyor ve cevap verme süresi azalıyor. Bu denenle yavaşlamada kaçınılmaz tabiki 🙂

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/03/2010 02:14

(@zekiozer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim hocam

deneyem inşAllah olur  [:D] yoksa kayışı kopartacam

Gönderildi : 26/03/2010 00:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

hocam en temizi kendi serveriniz uzerine dns kurup clientlerineize onu kullandırmak

kolay gelsin

Gönderildi : 26/03/2010 17:05

Paylaş: