Forum

Nereden baslamaliyi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nereden baslamaliyim!

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
378 Görüntüleme
(@fatihucar)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Oncelikle tum site yonetimine boyle kaliteli bir site ortaya cikardiklarindan dolayi tesekkuru bir borc bilirim.Azerbaycanda bilgisayar sistemleri ve aglari bolumunde ogrenim goruyorum ve bolumum geregi server a hakim olmak istiyorum.Kursa gitmiyorum ve kendim calisacagim.Calisirken hangi adimlari uygulamam gerekli,Konu olarak calisma siram nasil olmalidir,Kendi ew ortamimda labaratuar ortamini nasil olusturabilirim.Bu gibi sorularima cevap verebilirseniz memnun kalirim.Konularin bazilarindan bilgim mevcut fakat en verimli olarak hangi sirayi uygularsam daha etkili calisma yapmis olurum.Tekrar tesekkurler

Gönderildi : 18/03/2010 01:32

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhabalar öncelikle başarılar dilerim.

Cisco tarafında laboratuvar ortamı kurmak istiyorsanız Cisco Packet Tracer ve GNS işinizi görecektir. Ama öncelikle Cisco Packet Tracer çalışıp daha sonradan GNS'e terfi edebilirsiniz. Cisco Packet Tracer ile ilgili bir kaç videom mevcut. Portalımızın makaleler kısmında bulabilirsiniz.

Microsoft tarafında kendinizi geliştirmek istiyorsanız. O zaman da imdadınıza güzel bir bilgisayar yada birkaç bilgisayar ve VMware Worksatiton koşacaktır.

Windows Server 2008 üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Kurulumu vb. gibi basit işlemlerden sonra. Servislerle başlayabilirsiniz. DNS, WINS, DHCP vb. Daha sonradan Active Directory kurulumu ve kullanıcı işlemleri, File Server Dizaynı, Print Server vb. roller. gibi bir planda uygulayabilirsiniz. Server tarafını bitirdikten sonra ise. TMG, Exchange vb. diğer MS uygulamalarına bakabilirsiniz. Saygılarımla.

Gönderildi : 18/03/2010 01:52

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Fatih Bey,

Kitap arıyorsanız Shark yayınlarının MCSE dizisini önerebilirim. William R. Stanek'in kitapları da uygundur. ( Microsoft Press )

Gönderildi : 18/03/2010 12:25

(@fatihucar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cisco ile ilgili gecen sene ugrastim.Sadece sertifikasini almak kaldi.Biraz da server uzerine dusmek istiyorum.Neticesinde ikisi birbirinden her ne kadar ayri bolum olsada turkiyede ise basvururken boyle bir ozellik kalmiyor.Shark yayinlarinin 3 kitabida elimde mevcut.M'crosoft press te e-book olarak var.Shark yayinlarinin kitaplarini sirasiyla incelersen bu isi halledersin diyorsunuz yani.:D

Gönderildi : 18/03/2010 13:49

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

MS tarafında öğrendiklerinizi uygulayın da, en önemli kısım orası. Sadece teori yavan kalır. Saygılar.

Gönderildi : 18/03/2010 23:04

(@fatihucar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ogrenerek pratik yapmam gerekli aslinda daha kolay kavrayabilirim.Boyle lab ortamlari varmi acaba?

Gönderildi : 19/03/2010 02:05

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Sadece başlangıç için portalımızın windows server kategorisi altında, server 2003 için 75, server 2008 için ise 89 makale mevcut. Tabi bunlar benim saydıklarım arada gözden kaçrıdığım olmuştur. Bu makaleleri sanalda ( vmware,virtula pc ) lablayabilirsiniz. Bunlar artı olarak çekilmiş olan videolarda mevcut, isa ,exchange ise daha sonra aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 19/03/2010 02:18

(@fatihucar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tesekkur ederim.Yorumlarınız icin.Turkce gorsel derste var elimde bir de onla pekistirirsem daha verimli olacagi kanisindayim.Onerileriniz icin tekrar sagolun

Gönderildi : 19/03/2010 18:11

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Rica ederiz. Sorularınız olursa bizlere sorabilirsiniz. Başarılar.

Gönderildi : 19/03/2010 20:44

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Fatih Bey,

Shark yayıncılığın kitaplarının elinizde olması iyi. Okuma ve araştırma eşliğinde ne kadar çok uygulama yaparsanız o kadar faydalı olacaktır. Çözümpark'ın sunduğu makaleler de size çok yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 20/03/2010 14:35

(@fatihucar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Elimde Shark yayınları +faruk cubukcu 2 kıtabı+ mcse gorsel ders turkce 3 gb lık + ingilizce vıdeo ve ms kıtapları + cozumpark var 😀 Herhalde benimkide bu kadar bolluk icerisinde nereden basliyacagimi bilememek:D

Ama basladim en sonunda. 

Gönderildi : 21/03/2010 01:35

Paylaş: