Forum

Group Policy ve Yaz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group Policy ve Yazılım yükleme hakkı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
344 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Group policy ile userlara yazılım kurma hakkı vermek istiyorum ama internette gördüğüm hep network kurulumlarına değinilmiş.

Software settings altında software installation var buradan package yaratılıyor ama ben kullanıcıların herhangi bir uygulamayı yükleyebilmelerini istiyorum bunu bir türlü bulamadım böyle bir seçenek yok mu ?

Gönderildi : 17/03/2010 19:30

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

domain user kullanıcısının defaul olarak program yükleme, kaldırma vb.. yönetimsel işlemleri yapmaya hakkı bulunmamaktadır. Eğer bu ve benzeri bir ihtiyacınız varsa domain user kullanıcısını kendi bilgisayarı üzerinde Local Admin Hakkı vererek çözüm üretebilirsiniz. Fakat bu hak ile kendi bilgisayarı üzerinde bir çok yönetimsel hakka sahip olacaktır.

Diğer bir yöntem, bu hakkı vermek istediğiniz kullanıcıya privileged groups üyesi yapıp farklı ayrıcalıklar atayabilirsiniz.

Gönderildi : 18/03/2010 02:23

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

işte sorun orada o ayrıcalığı nasıl verecem onun için herhangi bir yer bulamadım. Gerçi bişeyler yaptım 7zip kurabilme hakkı var şimdi ancak her programı kuramıyorlar. Bir RMS clientı kuramıyor mesela. Local admin olma konusu ise söz konusu bile değil 🙂

Local admin yapmadan kullanıcıya Program kurma ve Registry veri yazabilsin ama modifiye edemesin gibi kriterleti sağlamam lazım.

En azından şimdilik Program kurma krizini çözmem lazım. Birşeyler yaptım ancak dediğim gibi her programı kuramıyorlar ve kurdukları herhangi bir programıda kaldıramıyorlar 🙂

Group policyden hakları kısıtlamanın bu kadar zahmetli olağını hiç düşünmemiştim 🙂

Gönderildi : 18/03/2010 12:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam aynı sorun tıpa tıp bende de mevcut, henüz çözüm bulamadım bende, bir çözüm bulabilirseniz paylaşımlarınızı bekliyorum... 🙂

kolay gelsin... 

Gönderildi : 18/03/2010 18:38

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

localden program files dizinine yazma izni verilmesi gerekiyor ilgili user için. Birde install ve software gördüğüm her şeyi enable yaptım oldu 🙂

Gönderildi : 18/03/2010 19:43

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

İzinde ayrı bir yöntem. Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 19/03/2010 04:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam localden program files a yazma izni vererek oluyor ama ilerde program kurma hakkını iptal edeceğimizi düşünürsek ve domainde 1100 kullanıcı olduğunuda varsayarsak kullanıcıları tek tek dolaşıp izinleri iptal etmek çok zahmetli bir durum olmaz mı?

Gönderildi : 19/03/2010 12:14

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet benim içinde problem ama bir scriptle belki yapılabilinir. Herkese yüklenip açılışta çalışması sağlanacak şekilde bir .msi uzantılı setupla package kurulumu yaptırılabilinir diye düşünüyorum. Ben hafta sonu bir script yapmaya çalışacağım bu konu için ama farklı düşünceleri olan varsa ve yönlendirirse seviniriz tabii 🙂

ve ayrıca bu sorunu programla çözmeye kalktığımızda program files için everyone izni vermek zorunda kalacağım.

Gönderildi : 19/03/2010 12:36

Paylaş: