Forum

Developer ve Group ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Developer ve Group Policy

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

Daha önceden konuyu açmıştım ama konuyu tazelemek istiyorum. Çünkü sonuçlanmadı.

Ben bir yazılım şirketinin Network deparmanında görev alıyorum. Şirketimiz bir yazılım şirketi olduğu için

Kullanıcıların çok büyük bir kısmı Yazılımcılardan oluşuyor.  Bu developer ekibi ise bilgisayarlarında bazı işleri

Yerine getirebilmek amacıyla local admin konumundalar. Bu ihtiyaçlar yeni bir program yüklenmesi, SQL server

.net framework ihtiyaçları, yazdıkları programların duydukları ihtiyaçlar kayıt defterindeki bazı alanlar vs. Diye bu liste uzar gider...

Bu sebeplerden dolayı domainde ki  bu kullanıcılara tam yetki olarak  local admin yetkisi vermek zorunda kalıyoruz. Çünkü tam olarak

Ne tür yetkilere ihtiyaç duyduklarını bilemiyoruz. Diğer yazılım firmaları bu işlemi hangi template veya yolla çözüme kavuşturuyorlar bilemiyorum.

Çünkü ben bu kullanıcıların haklarını Group Policy’den kısıtlasam zaten kendi bilgisayarlarında local admin oldukları için pek bir fayda sağlamayacak.

Microsoft bu iş için .Net Developer Template yayınladığı söyleniyor ancak her yeri aradım taradım böyle birşey bulamadım.

Bir yazılım firmasında böyle bir sorunda yazımlımcıların haklarını nasıl kısıtlama getirebiliriz ? Bu konuda bana yol gösterebilir veya çözüm öneresinde bulunursanız çok sevinirim.

Herkese şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 16/03/2010 15:42

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

makinalarında local admin haklarının bulunması size nasıl bir sıkıntı yaratıyor

bende bir yazılım firmasında çalışıyorum  ve yazılımcı arkadaşlarıma kendi makinalarında local admin hakkı veriyorum .

client server çalışan bir antivirus yazılımı kulanıyoruz bunun ayarlarını değiştirmelerine izin vermiyorum sadece 

Gönderildi : 16/03/2010 20:49

(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

şöyle söyliyim administratordan domain admini sildiklerinde yeri geldiğinde bilgisayarlara müdahele edemiyoruz. Yani adamlar bizim yetkilerimizi siliyorlar. Şirket gereği bilgisayarlar herkese read paylaşımına açık bunu kapatıyorlar bu tarzda sıkıntılarımız oluyor. USB belleklerin kullanılmamasını istiyoruz. Ayrıca CD okusunlar ancak CD yazamasınlar gibi haklarıda kısıtlamak istiyoruz. 

Ama işin en kötü kısmı domain adminin haklarını kısıtlamaya kalkmaları ve yeri geldiğinde müdahele edememiz işte en büyük sıkıntı bu.

Gönderildi : 16/03/2010 21:00

Paylaş: