Forum

Server 2003 DHCP So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 DHCP Sorunu İp Çakışması

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
585 Görüntüleme
(@FerdiKilic)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Server 2003 DHCP ip dağıtımı yaparken networkte verdiği ip yi tekrar veriyor.Ara ara ip çakışması yaşıyorum.Birde ip leri dağıtırken ard arda değilde ras gele ip dağıtıyor.Örnek oalrak ben 192.168.2.10 dan başlatıp 192.168.2.100 e kadar scopeoluşturdum.İlk ip yi 192.168.2.17 den başlatıryor.İp leri ard arda verdirebilmek ve ip çakışmasını önleyebilmem için ne yapabilirim.Networkte sadece 1 tane DHCP var.Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/03/2010 14:51

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

2003 DHCP ip dağıtımı yaparken verdiği IP'yi başka bir cihaza verebilir ama bunu çakışma olmayacak şekilde yapar.

Yalnız bu çakışmayı açıklayacak tek bir durum olabilir; yakın zamanda server tarafında kira süresini kısaltmışsınızdır ve ilk ip alan cihazlar eski IP kira sürelerinin devam ettiğini sanıyordur. Bu cihazlarda basit bir Ağ Bağdaştırıcısı onarımı (Windows Vista ve 7'de Ağ Sorunlarını Tanıla) uygularsanız aynı sorunu, benzer bir ayar değişimi yapana kadar yaşamazsınız.

Eğer böyle bir durum olmadığı halde çakışma oluyorsa yapınızda başka bir DHCP Server olmadığından tekrar emin olun derim (ADSL modem gibi).

IP'nin 17'den başlaması ve rastgele alınmış olması da olmaz. IP'ler sizin havuzunuzdan sırayla verilir. Mutlaka 16ya kadar olan ipler başka cihazlar tarafından kiralanmıştır. Ama rastgelelikten kastınız sizin binadaki bilgisayarları açma sıranız ise o zaman bunun sorununuzla alakası yok tabi.

Aslında ip'ler rastgele dağıtılıyor olsaydı da bunun sizin için bir sorun olmaması gerekirdi çünkü DHCP'deki mantık "havuzu tanımla, dağıtımı sisteme bırak" şeklinde zaten. Ama siz illa ki belirli ip'leri belirli cihazların almasını istiyorsanız o zaman o cihazlar için ayırma oluşturmalısınız.

Gönderildi : 15/03/2010 15:01

(@FerdiKilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Mert Bey

Aslında yapıyı ben kurmadım.Daha önce kurduğum yapılarda böyle bir sorun ile karşılaşmadım.2003 ip leri sıra ile ve ard arda dağıtıyor.DHCP server da kira süreleri 120 gündü.Çakışmayı engellemek için DHCP server ı kaldırıp yeniden yapılandırdım Metriği 24 de 16 ya çektim.Kira bitiş süresini de 999 şeklinde değiştirdim.Modemin DHCP sunucusunun kapalı olduğu bilgisi aldım fakat kontrol etmedim.Ancak clientin network detayında ip yi server 2003 DHCP den aldığını gördüm.DHCP yi kaldırıp kurduğumda eski kira süreleri tekrar geliyorumu yoksa siliniyormu kontrolünü yapmamıştım.İp yi atadığım ip den başlamamasının sebebi bu olabilirmi?

Teşekkürler

Gönderildi : 15/03/2010 15:19

(@cozumpark)

Merhaba Mert Bey

Aslında yapıyı ben kurmadım.Daha önce kurduğum yapılarda böyle bir sorun ile karşılaşmadım.2003 ip leri sıra ile ve ard arda dağıtıyor.DHCP server da kira süreleri 120 gündü.Çakışmayı engellemek için DHCP server ı kaldırıp yeniden yapılandırdım Metriği 24 de 16 ya çektim.Kira bitiş süresini de 999 şeklinde değiştirdim.Modemin DHCP sunucusunun kapalı olduğu bilgisi aldım fakat kontrol etmedim.Ancak clientin network detayında ip yi server 2003 DHCP den aldığını gördüm.DHCP yi kaldırıp kurduğumda eski kira süreleri tekrar geliyorumu yoksa siliniyormu kontrolünü yapmamıştım.İp yi atadığım ip den başlamamasının sebebi bu olabilirmi?

Teşekkürler

Kesinlikle bu gibi duruyor. Dediğim gibi, tüm clientlarda "Bağdaştırıcı Onarımı" yaparak DHCP'den tekrar ip almalarını sağlarsanız bundan sonra çakışma yaşamazsınız (yoksa 120 gün boyunca çakışmalarınızı tekrar yaşarsınız çünkü clientlar DHCP'nin değiştiğini anlamazlar [:)]).

Gönderildi : 15/03/2010 15:32

(@FerdiKilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlginize çok teşekkür ederim Mert bey.Birde ben dışarıda gelicek olan misafirler internete girebilsin fakat networkume erişemesin istiyorum networkumde tek DHCP var ve ben ek donanım gerektirmeden kendi networkum için 192.168.1.X dışarıdan gelen misafir için networkume erişemeden 10.0.0.X ip vererek sadece internete çıakrmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Teşekkürler

Gönderildi : 15/03/2010 15:53

(@cozumpark)

Ek donanım olmadan sağlıklı çözüm önermek zor. Yazılımsal çözümler (firewall) olsa da, sisteminizi yavaşlatacağı için tavsiye edilmez.

Gönderildi : 25/04/2010 01:17

(@cozumpark)

Selam, IP çakışmalarını DHCP Reservation uygulaması ile çözebilirsiniz, herkese mac adresine göre IP verilecektir ve çakışma bitecektir. İkinci bir network ve access rule oluşturmak içinse, Mert Bey'in belirttiği gibi küçük bir firewall çözümü sizin için uygundur. Juniper 5GT gibi.

Gönderildi : 25/04/2010 01:28

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Merhaba IP çakışması problemini new reservation ile veya makinelere manuel olarak IP leri girerek bu problemi çözebilirsiniz. Fakat manuel olarak ayarlama uzun süreceğinden reservation yöntemiyle makinelerin mac adresslerini belirterek istediğiniz IP yi almalarını sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 26/04/2010 19:41

Paylaş: