Forum

.bat dosyası yetkil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

.bat dosyası yetkilendirmek

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,630 Görüntüleme
(@turkce)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

slm

programımız gereği acılışımıza bir .bat dosyası calışması gerekir.

domain ortamı olan bir bölümde kullanıcıları sınırlı yapar isek bu  oluşturduğumuz bat dosyası erişim engelleniyor ve reg. kayıtlarını oluşturamıyor

biz kullanıcıyı admin yaptığımızda bir sorun yok.

istediğimiz şu;

kullanıcı kısıtlı olucak ve acılışta da bu bat dosyası calışarak gerekli reg kayıtlarını oluşturup programımız calışmasıdır

bunu nasıl yapabiliriz.

teşekürler.

Gönderildi : 09/03/2010 12:51

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Merhabalar,

Bu bat dosyasi her defasinda registry'ye farkli bir kayitmi isliyor ve bu kayitlar registry'de tam olarak nereye kayit ediliyor ? (HKLM, HKCU)

Ozel bir durum yoksa bat dosyasinin icerigini paylasabilirseniz daha kolay cozum yolu uretilebilir.

Gönderildi : 09/03/2010 15:08

(@MuhammetYILMAZ)
Gönderiler: 162
Reputable Member

bat dosyası her client için farklı mı yoksa tüm clientler için aynımı. Eğer aynı dosya ise GPO ile başlangıç komut dosyası olarak çalıştırabilirsiniz. Böylece admin yetkisi vermeniz gerekmez.

Gönderildi : 10/03/2010 20:28

(@turkce)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

selam.

yaklasık 200 kullanıcılı olan bir yerde sadece 2 kullanıcı icin gerekli.

HKLM icine kayıt ediyor 

Gönderildi : 11/03/2010 00:03

(@MuhammetYILMAZ)
Gönderiler: 162
Reputable Member

Bahsettiğiniz Clientleri bir OU altına toplayıp Bilgisayar Yapılandırması  -> İlkeler -> Windows Ayarları -> Komut Dosyaları (Başlangıç /Kapatma) ya eklersen Bat dosyayı clientler her açılışta bu bat dosyayı çalıştıracaktır.

Gönderildi : 12/04/2010 18:39

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

selam.

yaklasık 200 kullanıcılı olan bir yerde sadece 2 kullanıcı icin gerekli.

HKLM icine kayıt ediyor 

Merhaba;

Kullanıcılara registry ye write hakkı verirseniz GPO ile (gerekli olan bölüme) daha sonra bat dosyanız çalışacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2010 18:44

(@MehmetOzdemir)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Domain ortamnda denemedim ama workgroup olduğunu varsayarsak, ben olsam .bat dosyamı Görev zamanlayıcı ile bilgisayar açıldığında çalışacak şekilde zamanlar, bunu çalıştıracak kullanıyıca local bilgisayarın admini olarak tayin ederdim. Bunu tanımlarken siz admini şifresini bildiğiniz için bir kerelik yazarsınız. Kullanıcı bunu bilemez, sadece bu bat dosyansını çalıştımaya yetkilendirmiş olursunuz.

Ben bu tip görev zamanlayıcıya .bat çalıştırtarak linux hosting sunucuda cronjob ile kendi kendine yedeklenen site yedeklerini wget komutu ile bilgisiyaraıma indirmek sureti ile otomatik site yedeği alıyorum.

Gönderildi : 27/08/2016 17:44

Paylaş: