Forum

additional dc hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

additional dc hakkında

33 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

Erdem Hocam şimdi mahçup oldum inanın , bu derece yoğun olduğunuzu

aslında tahmin etmeliydim , lütfen bana bakmayın siz meşguliyetinizi

bitirin ondan sonra olsun, acelemiz yok zaten,tekrar kusura bakmayın zor durumda bıraktıysam.

Nasıl bir video olması konusunda fikirlerimizi , yoğunluğunuz bitince değerlendirmeniz dileği ile şöyle belirteyim

1 senaryo olsun yani 1 dc 1 adc kurulum,yapılandırma birlikte çalışma sonrası dc de bir sorun çıksın ve adc devreye

global catalog olarak girsin bu esnada fsmo rolleri falan gerçek bir senaryo yani

bu arada saygıdeğer Uğur Demir ve Rıza Şahan hocamda fikirlerini belirtirse hit bir video olacağına eminim

Saygılar,İyi çalışmalar Hocam

Gönderildi : 23/03/2010 03:23

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Estağfurullah ne kusuru. Gayet normal bir istek. Yeterki elimizden gelsin de yapalım. Yoksa bilginin de zekatını vermek lazım. Hep bana hep bana diye diye bu sektörde bazı paylaşımlar eksik kaldı. Bir nebze faydamız oluyorsa ne mutlu.

Anlatmak istediğinizi anladım. En kısa sürede inşallah diyelim. 😉 

Gönderildi : 23/03/2010 03:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba sn syspw ,

Siz ve diğer arakadaşlarımız bir konuda sıkıntınızı belirtmişsiniz ve Erdem arakdaşımızda bu sıkıntıyı gidermke için gönüllü olmuş. Erdem arakdaşımız söylediği gibi inşallah kısa zamanda video paylaşımını yapacaktır.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/03/2010 03:55

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

merhaba

systemci arkadaşım ilgine teşekkürler,şu an bir sorunumuz yok,konu anlaşıldı

ama daha önceden Erdem hocamdan siteye video eklenmesi için

söz aldık onu hatırlatmak istedim 🙂

Evet doğru söylüyorsunuz syspw

Ama bu aralar o kadar acayip bir gündem var ki. Başımdaki işler,

1- MDOP videosu. Beni yakından tanıyanlar bilirler (Uğur, Yaşar, Hakan abi ) Bana kafayı yedirtti.

2- Haftasonu VMware ile ilgili bir video sözü verdim.

3- Birde ADC ile ilgili bir video sözümüz de var. =) Bir süre video konusu almam herhalde.

Şimdi ADC ile ilgili nasıl bir video çekmemi istersiniz? Bununla ilgili bir feedback dönün ona göre çalışmalarıma başlıyayım. Saygılar.

Erdem Hocam dur daha yeme kafayı, daha ne videolar olacak [:)] 

Gönderildi : 23/03/2010 11:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba Erdem,

Bana göre dc nasıl yapılandırılmış olmalı,Adc amacı nedir?Nasıl kurulur,Dc sorun teşkil ederse adc nasıl devreye girer?Bunları kapsayacak video olursa bence çok güzel olur server 2008 işletim sistemi üzerinde ama.

Diğer arkadaşlarda fikirlerini bildirir ise güzel olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/03/2010 11:46

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Merhaba Erdem Hocam,

Bir de şubelere kuracağımız adc serverler için nasıl işlemler yapılmalı, her kullanıcının kendi lokasyonunda logon olması için neleri konfigure etmeliyiz gibi konulara da değinirsen iyi olacağını düşünüyorum.

Şimdiden eline sağlık,

Gönderildi : 23/03/2010 12:19

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Merhabalar Selim Bey,

Video gelene kadar şöyle bir bilgi vereyim. Site tasarımı yapar ve her lokasyonda 1 adet olacak şekilde Global Catalog olarak nitelendirirseniz farklı lokasyondaki PC'ler merkeze gitmez o lokasyondaki ADC'den logon bilgileri alınır. Saygılar.

Gönderildi : 23/03/2010 12:32

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Anlaşılan Video' un gelmesi uzun sürecek..

bu durumda video gelene kadar bu postu zenginleştirelim ki güzel bir video olsun 🙂

Mevcut Ad yapında ki, PDC ve ADC’ ler arasında ki genel kontrolleri yapman için gerekli olan önerilerim aşağıda.

1.       Öncelikli olarak PDC Server ADC Serverlar arasında ki IP Adresi Bölümlerinde her bir server/client birinci DNs server haricinde diğer Serverlarıda görmek zorunda.

2.       FSMO rollerinin hangi Server üzerinde barındığını / hangi rolun çalıştığını – çalışmadığını görmek için netdom query fsmo komutunu herhangi bir domain controller üzerinde çalıştırarak gore bilirsin.

a.       Bu toolu çalıştırabilmen için w2k3 yapısında support tool’ u yüklemen gerekecektir.

3.       Eğer; Rollerin hepsi istemiş olduğun server üzerinde barınıyor ve sorgulama sonucunda bir sıkıntı yoksa Master DNS Server’ in üzerinde ki kayıtları kontrol etmen gerekecektir. Olmayan kayıtları manuel olarak static kayıt olarak ekleme yapmak zorundasınız. Aşağıda ki link te bulunan uygulamalar w2k8 için verilmiş olup, aynı kayıtlar w2k3 için geçerlidir.

a.       http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd378919(WS.10).aspx

b.    DNS Kayıtlarında bir sıkıntı varsa dcdiag ve netdiag fix parametresini kullanmalıyız. Dns kayıtlarını düzeltmek için. http://support.microsoft.com/kb/556002

4.    Yukarıda ki kontrolleri gerçekleştirdikten sonta AD site and services kısmından replication bölümünü control edip, manuel replication işlemini oluşturulmasınıı önereceğim.

Aklıma gelen temel controller paylaşmaya çalıştım.

Unumuş olduğum kontroller elbette ki vardır ama bahsetmiş olduğum controller ana kontrollerdir.

Gönderildi : 23/03/2010 12:42

(@selimtanrikulu)
Reputable Member

Merhabalar Selim Bey,

Video gelene kadar şöyle bir bilgi vereyim. Site tasarımı yapar ve her lokasyonda 1 adet olacak şekilde Global Catalog olarak nitelendirirseniz farklı lokasyondaki PC'ler merkeze gitmez o lokasyondaki ADC'den logon bilgileri alınır. Saygılar.

Peki Hocam,

Tasarım derken, her lokasyon için bir site oluşturup, subnet oluşturmak yeterlimidir.

Gönderildi : 23/03/2010 13:06

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Ooo Fatih Hocam şekillendirmiş valla. Çok güzel öneriler bunlar.

Evet Selim Bey yeterlidir. Tabi ilgili Server'ı o site'a almayı unutmayın. Saygılar.

Gönderildi : 23/03/2010 13:58

(@selimtanrikulu)
Reputable Member

Erdem hocam, bilgiler için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/03/2010 16:51

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Erdem hocam, bilgiler için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Rica ederim Selim Bey. Yeterki işinize yarasın. Saygılarımla.

Gönderildi : 23/03/2010 23:00

(@zafercalikoglu)
Gönderiler: 292
Reputable Member

erdem hocam bu kadar istek oldu bende  isteyyim şu meshur videoyu,hem Dc çökünce yapılıcaklar,hemde bölgelerde kurulucak Global catalog lar ,ile ilgili,süper olur süper,şimdiden  elinize sağlık

Gönderildi : 26/03/2010 19:22

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

erdem hocam bu kadar istek oldu bende  isteyyim şu meshur videoyu,hem Dc çökünce yapılıcaklar,hemde bölgelerde kurulucak Global catalog lar ,ile ilgili,süper olur süper,şimdiden  elinize sağlık

Bu kadar istek hayıra alamet değil. =) =) Allah utandırmaz inşallah bu video'ya başladığımda.

Bu hafta çok acayip bir hafta geçirdim. Malumunuz Sakarya'dayım. Cumartesi-Pazardan bugüne kadar tam tamına 5 gün boyunca istanbul'a git gel yaptım. =) Harem --> Terminal  ve Terminal --> Harem benim için 2 mühim yer oldu. Hos'lar bile dejavu yaşıyor. "Sanki ben sizi daha önce de gördüm" oluyor. =) =) İstanbul'da da Beşiktaş senin Mecidiyeköy benim, Şişli-Fulya, Kadıköy, Üsküdar, Altunizade. Ayak basmadığım bir Avrupa toprağı kalmadı. =) =) 

Dipnot: Bendeniz tekrar Cumartesi-Pazar ve Pazartesi İstanbul yolcusu =) =) Artık bu seyehatlarden fırsat bulursam videolara girişeceğim. Birikti. =) =)

Gönderildi : 27/03/2010 00:39

Sayfa 2 / 2
Paylaş: