Forum

DNS server ve cache...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS server ve cache bilgisi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
489 Görüntüleme
(@salih)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

A.D. ortamında çalışan Windows  2003 server da, DNS server özelliklerinde Minimum (default) TTL denen bir değer var. Bu değer bu serverdan sorgu sonucunu alan başka DNS serverın bilgiyi cache de tutma süresi. Peki Windows clientları bir DNS den kendilerine gelen sorgu cevabını cache de tutarken bu TTL değeri mi belirler cache süresini? Bu süreyi DNS serverımda uzatırsam clientlarıma faydası olur mu?

Gönderildi : 08/03/2010 01:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Evet bu değer sizden bu kayıt için istekte bulunan ikinci bir dns veya istemciler için cache süresini belirler. isterseniz cache süresini istemci tarafında dns ten bağımsız ayarlayabilirsiniz.

sorunuza gelince ? ne için yararı olur onu anlamadım ? sonuçta evet sorgu cache ten döneceği için hızlı olur ve trafik azalır ama acil bir durumda dns kayıdını değiştitmek isterseniz bu süre kadar beklemek zorundasınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2010 01:48

(@salih)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam amaç trafiği azaltmak ama dediğiniz gibi bir dezavantajı var.

Merak ettiğim için de sormak istiyorum  

Bahsedilen TTL değeri  DNS imden kayıt için istekte bulunan ikinci DNS veya client için cache süresini belirlediğine göre, DNS im internete açık bir DNS olsaydı benim kaydımı bana gelmeden  ikinci DNS den(ikinci DNS in cache inde benim kayıt bilgim var) öğrenen üçüncü bir DNS ve bu üçüncü DNS den faydalanan clientlar olsaydı, üçüncü DNS ve üçüncül clientlar benim kaydımı cachelerinde ne kadar süre bekleyecekti bunu belirleyen ayar ikinci DNS deki TTL değerimi üçüncü DNS deki TTL değerimi olacaktır.

Ayrıca Client tarafında DNS cache süresini DNS den bağımsız olarak ayarlamak için ne yapmam gerekir

Gönderildi : 08/03/2010 03:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

kayıt sahibi bu sireyi belirler , bu da ilk dns serverdır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2010 16:12

Paylaş: