Forum

IP ayarlarındaki ga...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IP ayarlarındaki gateway metric değeri

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,976 Görüntüleme
(@gungor)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok merak ettğim ama sormaya fırsat bulamadığım fakat anlamını bilmediğim bir konuda sormak istiyorum

TCP IP ayarlarında gateway ayarlarında automatic metric  olarak secilebilen bir checkbox var,  metric denen bir şey var.

Bu ne amacla kullanılıyor. Nerde işimize yarar.

2 adet gateway tanımlanabilirmi windows pc de, eğer tanımlanırsa metric degeri kucuk olanmı kullanılır önce diye hep dusunuyorum, ama acıklayan olursa sevinirim.

teşekkürler

Gönderildi : 07/03/2010 18:22

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Metric değeri örnekli olarak http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2009/04/26/juniper-firewall-da-track-_3101_p-uygulamas.aspx burada yer alan örnekte görebilirsiniz. Bu size bir fikir verebilir.

Gönderildi : 07/03/2010 23:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc779122(WS.10).aspx

linkindeki metrik başlığını inceler misin

Gönderildi : 07/03/2010 23:16

(@gungor)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

linklere baktım ama Uğur hocamın da açıklamalarıyla birleştirmeye çalışıyorum kafam daha da karıştı şöyleki

1.Şimdi benim ayarlarımda otomatik değerde metric. Otomatik olunca değeri ne oluyor sonsuz mu oluyor?

2.ADSL modem yada bir pc den yapacagım router ı da yönlendirici olarak düşünerek mi bu sayıyı ayarlamak gerekir elle ayar yapmak gerekirse.

3.Ben bunu sıfır yaparsam internete bile çıkamaz duruma gelirmiyim? Ya da internete cıkmasını istemedigimiz clientlarda bunu sıfır yapmak işe yarar mı?

4.Gateway eklenen yerde birden fazla gateway tanımlasam mesela 2 adsl modemim olsa, biri off olduğunda otomatikman diğerinden internete cıkıs yapılabilirni

Gönderildi : 14/03/2010 18:20

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Kısaca açıklıyım

2 adet gateway varsa ortamda örnekleyerek iki adet adsl modem mesela biri 192.168.1.1 digeri 1.2 iki tane default gateway olur birin metrici 1 digeri 2 olursa öncelik ufak olanın olur bilinmeyen paketler 1.1 e verilir ama 1.1 e ulaşılamıyorsa bilinmeyen paketler 1.2 ye verilir.

İyi günler...

Gönderildi : 14/03/2010 22:51

Paylaş: