Forum

Kullanıcı (Develope...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı (Developer) Kısıtlaması

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

domain yapısında ki bilgisayarlarımızda kullanıcıları limitlendirmek istiyoruz çünkü hepsi kendi bilgisayarlarının admini [:D]

ancak kullanıcıların bir çoğu developer olduğundan dolayı bu konu biraz sıkıntı yaratmakta. 

.Net Developer Template diye microsoft'un bu konuda çıkardığı bir yapı varmış ancak ben bunu bir türlü bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Yani ben developer ların haklarını domain yapısı sadeyesinde nasıl bir kısıtlama getirmeliyim ve nasıl yapabilirim bu konuda araştırma yapabilmem için beni yönlendirebilecek bir hayır sever var mı ?  [:)]

Gönderildi : 05/03/2010 13:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

.Net Developer Template: adı üzerinde template ve sizin bunu her halukarda özelleştirmeniz gerekiyor.

Sorununuzu çözebiliriz ancak özellikle kısıtlama kavramını biraz açmalısınız. Neyi kısıtlamak istiyorsunuz? Developer'larınız X bilgisayarına mı erişmeyecek yoksa belli internet sitelerine mi giremeyecek?

Önce bunu tam olarak yazarsanız daha hızlı sonuca ulaşabiliriz.

Gönderildi : 06/03/2010 16:37

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

USB cihazlara veri yazamayacaklar veya cd açabilecekler ancak cd yakamayacaklar gibi. Bilgisayarları üzerindeki bu tarzda yetkilerini kısıtlamak istiyoruz.

Gönderildi : 08/03/2010 12:25

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

benzer şeyleri kaspersky admin kit ve gpo yardimi ile yapabiliyoruz

kolay gelsin 

Gönderildi : 08/03/2010 13:19

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet gpo dan yapılıyor ama geliştiricilerin haklarını kısıtlamak için microsoft .net developer template diye bir şablon yayınlamış aslında microsoft olduğunu düşünmüyorum bence tekil bir kişi yayınlamış olabilir ama ben bu template bulamadım. Bu adamlar localde kendi adminleri her nekadar domain üyeside olsa local admin grubunda ekli olmak zorundalar. Yani developer ekibinin aynı zamanda admin olma gibi bir ihtiyaçalrıda var. Öyle oluncada bizim yaptığımız engellemeleri kolayca aşabilirler ama bu template onların sadece ihtiyaç duyacağı hakları tanıyor(.net platformu için gerekli haklar). Tam bir admin olmalarını engellemiş oluyor.

Gönderildi : 08/03/2010 14:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

madem ki bu tipte kısıtlamalar yapmak istiyorsunuz; o zaman administrator yetkisi vermeyin bence.

Gönderildi : 09/03/2010 00:49

Paylaş: