Forum

Windows 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server da Paylaşım Sorunu Hk.

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
970 Görüntüleme
(@barissan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli hocalarım;

Sizlerden bir konuda yardım almak istiyorum . Sorunumuz ise şu Şirketimizde kullanmış olduğumuz server da bir klasörü paylaşıma açtım belirli kullanıcılara paylaşım izinleri verdim sadece o kullanıcılar klasör içinde değişiklik yapabilsin istiyorum. Ama bir kullanıcıya hertürlü yetkiyi vermeme rağmen bir türlü o klasör içinde değişiklik yapamıyor alt klasörlere giremiyor Erişim izniniz yok diye hata veriyor ama diğer kullanıcılar hertürlü değişikliği yapıyor. Yetki verdiğim kullanıcıda Tam denetim hakkı var. Klasörün Güvenlik Bölümündede Tam denetim yetkisi var Ayrıca Administrator kullanıcı bile o klasörde herhangi bir değişiklik yapamıyor. Çok ilginç bir sorun daha önce hiç karşılaşmadım şimdiye kadar bir sorun yoktu hertürlü izni verebiliyordum ve kullanıcılar girebiliyordu ama bu sadece bir klasörler ilgili diğer bütün klasörlerde verdiğim izinlere göre girilip değişiklik v.s. yapabiliyorum sadece bir klasörde hertürlü izin yetki olmasına rağmen alt klasörlere ve dosyalara erişemiyorum. Ama daha önceden yetki verdiğim bazı kullanıcılar ise istedikleri gibi değişiklik yapabiliyorlar. Siz değerli hocalarımdan bu konuda yardım istiyorum ne yapmam gerekiyor ? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Yaptıklarımı anlatayım öncelikle klasörün paylaşımını kaldırdım. Bütün izinleri iptal ettim. Üst klasörden yetki devralmayı kaldırdım. Yani klasörü tamamen yetki anlamında sıfırladım tekrar yetkileri belirledim ama halen o kullanıcı giremiyor bunu bir türlü çözemedim yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/02/2010 11:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Konuyla ilgili Serkan Hocam'ın bir makalesi var, inceleyebilir misiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx

Kolay Gelsin

Gönderildi : 22/02/2010 12:27

(@barissan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serkan Hocamızın makalesini okudum birebir aynılarını yapıyorum. Ama sorun devam ediyor. Administrator kullanıcısı bile o kalsörün içindeki alt klasörlere giremiyor hertülü güvenlik ve paylaşım yetkisi olmasına rağmen bir türlü giremiyorum daha önceden böyle bir sorun yoktu yeni oldu bu aslında o klasöre daha önce çok rahat erişip istediğimi yapabiliyordum şimdi ne olduda bu sorun çıktı anlayamıyorum. Hiç bir değişiklik yapmamıştım Bu klasör içiresindede şirket için önemli bilgiler var erişmem gerek yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 22/02/2010 12:59

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Access denied hatası veriyorsa, izinleri ve ownershipliğini kontrol etmelsiniz.Effective permission da kullanıcı için ne izinler verilmiş gmrünüyor toplamda. Bir de dikkat etmeniz gereken husus kullanıcı farklı bir gruba üye mi ,bir yerden deny hakkı geliyorsa kullanıcıya deny her türlü baskın olduğundan ulaşım sağlanamıyordur.

Effective permissionları ve makaleyi detaylı incelemenizi öneririm.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/02/2010 22:21

(@barissan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba uğur bey

Access Denied Hatasını sürekli olarak veriyor izinler tam administrator kullanıcısının ayrıca klasöründe ownershipliği administrator ve administrators grubuna ait kendimde administrator grubuna üyeyim. Effective permission da da kontrol ettiğimde tam denetim yetkisinin var olduğunu görüyorum. İşin ilginç yanı bütün yetkileri kaldırmama ve sadece admine yetki vermeme rağmen yinede o klasörün alt klasörlerine giremiyorum örnek verecek olursam 2010 kalsörün adı içerisine giriyorum Altında Proje Klasörü var onada giriyorum ama Proje klasörünün altındaki hiçbir dosya yada klasörü açmama izin vermiyor başka bir şeyde Proje altında bulunan klasörleri açmazken sadece 1 tane klasörü açabiliyorum diğerlerine izin vermiyor çok enteresan bir durum var hiçbir şeyi açmasa hiçbirine girmese anlıyacağım ama birini açıp diğerlerini açamaması çok enteresan aslında imkanınız olsada bağlanabilseniz ama böyle bir şeye izin vermediğinizi biliyorum yinede buradan yazarak çözüm bulmaya devam edeceğim artık ilginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 23/02/2010 12:02

(@ugurdemir)
Illustrious Member

İzinleri alt konteynırlara taşınmamışsa hata vermesi normal. Ownershipliğini aldıktan sonra Permission sekmesinde Add kısmından administrator'a replace permission entires kutucuğunu işaretleyip gerekli izinlerinide alt konteynırlara verin.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/02/2010 01:36

(@ErginUZUNDURUKAN)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Merhaba benimde sorun aşağıdaki gibi... 

Şirkete windows server2005 sistemi kurdum. Normal kurulum yaptım AD
değil.Tüm datalarımı belli klasörler altında E diskinde tutuyorum. Bu
dataların olduğu diski paylaşıma açtım ve sadece bu diskte kendimin
olduğu kullanıcıya full yetki verdim. Daha sonra bu E diskinin olduğu
yerdeki pazarlama adındaki klasörüde paylaşıma açtım ve bu paylaşıma
açtığım klasöre sadece girmesi gereken vede değişiklik yapması gereken
kullanıcıları tanımladım. Ancak bu servera ulaşabilen bu tanımlı
kişiler pazarlama adındaki klasöre erişim yetkisi yok uyarısı alıyorum.
Ama everyone tanımlayınca vede bu everyone kullanıcısına tam yetki
verince ulaşılabiliyor. Ama ben sadece benim tanımladığım
kullanıcıların bu klasöre ulaşmasını istiyorum. Everyone olunca tüm
terminallerden girilş yapılıyor buda önemli dosyalar olduğu için
tanımladığım kişiler dışında kimsenin bu klasöre ulaşmasını
istemiyorum.Diğer açtığım klasörlerde de aynı sorun var. İstiyorum ki
herkes kendine tanımlanan klasörlere erişsin bu konuda serverda ne
ayarları yapmam lazım. Serverın disklerini yeniledim başıma bu geldi,
ama daha önceki kurduğum serverda bu sorunu yaşamıyordum. Kime hangi
klasöre yetki verdiysem o kişi tanımlanan klasöre erişiyordu. Serverda
tüm güncelleme işlemlerinide yaptım.Şimdiden teşekkürler.Görüşmek
üzere.

Ergin UZUNDURUKAN

Gönderildi : 05/05/2010 06:39

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba benimde sorun aşağıdaki gibi... 

Şirkete windows server2005 sistemi kurdum. Normal kurulum yaptım AD
değil.Tüm datalarımı belli klasörler altında E diskinde tutuyorum. Bu
dataların olduğu diski paylaşıma açtım ve sadece bu diskte kendimin
olduğu kullanıcıya full yetki verdim. Daha sonra bu E diskinin olduğu
yerdeki pazarlama adındaki klasörüde paylaşıma açtım ve bu paylaşıma
açtığım klasöre sadece girmesi gereken vede değişiklik yapması gereken
kullanıcıları tanımladım. Ancak bu servera ulaşabilen bu tanımlı
kişiler pazarlama adındaki klasöre erişim yetkisi yok uyarısı alıyorum.
Ama everyone tanımlayınca vede bu everyone kullanıcısına tam yetki
verince ulaşılabiliyor. Ama ben sadece benim tanımladığım
kullanıcıların bu klasöre ulaşmasını istiyorum. Everyone olunca tüm
terminallerden girilş yapılıyor buda önemli dosyalar olduğu için
tanımladığım kişiler dışında kimsenin bu klasöre ulaşmasını
istemiyorum.Diğer açtığım klasörlerde de aynı sorun var. İstiyorum ki
herkes kendine tanımlanan klasörlere erişsin bu konuda serverda ne
ayarları yapmam lazım. Serverın disklerini yeniledim başıma bu geldi,
ama daha önceki kurduğum serverda bu sorunu yaşamıyordum. Kime hangi
klasöre yetki verdiysem o kişi tanımlanan klasöre erişiyordu. Serverda
tüm güncelleme işlemlerinide yaptım.Şimdiden teşekkürler.Görüşmek
üzere.

Ergin UZUNDURUKAN

Merhaba,

Server 2005 derken? 2003 ya da 2008 hangisini kastettiniz. Yukarıda belirtilen makalenin son bölümünde sizin isteiğiniz mevcut, incelermsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/05/2010 20:41

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Evet 2003 server olacaktı yanlış yazmışım özür.  Bu server başıma dert oldu üstadım, dediğin makaleyi okudum yemedi yine başka sorun var sanki araştırıyorum ama çözerim yakında teşekkürler ilgi ve alakan için.

Gönderildi : 06/05/2010 22:08

(@cozumpark)

Yetkiyi bir üst dizinden vermeyi deneyin. Klasör paylaşımlarında Security tabında Advanced sekmesi vardı oraya geçin ve oradan da Replace ile başlayan checkbox olacak orayı tıklayın, yetkinin alt taraflara geçmesine izin verin. Sonrasında paylaşımları tekrar check edin.

Gönderildi : 06/05/2010 22:51

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Slm Alper bey

dediklerini zaten yapmıştım yine olmadı hatta everyone kullanıcısını da sildim her iki taraftan değişen birşey yok everyone kaldırınca bu sefer hiç erişim olmuyor ama istediğim kullanıcının yetkisi her iki yerde de full, hatta paylaşım verdiğim diskte E diskinde yani user grubunda bu replace işini de uyguladım yine erişim yok diyor illa everyone vermem gerekiyor.E diskinde yani paylaştırdığım ama diskte admin,  ergin, everyone, user ve system kullanıcıları var, burada admin ve ergin yani benim adım olanlar full yetkili ve istediğim klasörde işlem yapabiliyorum,

Gönderildi : 07/05/2010 00:35

(@cozumpark)

Şu anda disk mi paylaşımda? Diskteki paylaşımı kapatın. Klasördeki paylaşımları kaldırıp yeniden oluşturun ve ulaşmaya çalışırken \\serveradı\paylaşımklasörüadı\ şeklinde ulaşın. Disk paylaşımdaysa ve siz direkt klasöre erişiyorsanız bu hatayı alabilirsiniz. Ayrıca bu kadar işlemden sonra muhtemelen izinler bozulmuştur. Dediğim gibi diski kapatıp yalnızca klasörleri paylaştırın ve kendi izinlerinizi de disk üzerinden vermeyin. Direkt klasörlere ekleyin.

Gönderildi : 07/05/2010 01:07

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Bu gece E deki paylaşımı kaldırıp tekrar tüm paylaşımları tekrar oluşturcam bakalım sonuç ne olacak, işin ilginç yanı diğer serverde E diskinide diğer alt klasörleride paylaştırdım onda sorun yaşamadım bakalım sonuç ne olacak ilgi ve alakan için teşekkürler üstadım, saygılar.

Gönderildi : 07/05/2010 01:51

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Merhaba

E diskindeki paylaşımı kapattım sistemi yeniden başlattım, daha sonra denem diye bir klasör açıp oraya istediğim kişilere paylaşım yetkisi verdim değişen bir şey yok read yetkisi vermişim gibi yazma işlemi sırasında yetkiniz yok diyor. Ergin kullanıcısı dışında kimse yazma işlemi yapamıyor tüm kullanıcıları kontrol ettim acaba deny grubundamıdır diye ama yok sanırım bu olay 2003 serverın kendisi ile alakalı bir durum yani windowsta biryerde güvenlik duvarından yada engellemesinden dolayı diğer kullanıcılara yazma izni vermiyor illa everyone full yetki vermem lazım ki diğer yazma hakkı olmasını istediğim kullanıcı yazsın, diğer kullanıcılar zaten okuma yetkisi dışında yetkileri olmayacak. Windwosu ilk kurduğumda saat ve tarihin orda bağlantıyı gösteren network ikonuna sağ klik yapmıştım orda windows firewall ile ilgili bir uyarı vermişti ben ona evet dedim sanırım bununda bu paylaşıma etkisi var, daha önce bu tür bir sorun yaşamıştım bir gece bende serverı yeniden kurdum oraya bu sefer dokunmadım o zaman paylaşımları istediğim gibi yönettim.O kurduğum server tıkır tıkır çalışıyor, çok ilginç bir durum.

Gönderildi : 07/05/2010 15:02

(@cozumpark)

Peki, bu durumda sonuç olarak sistemdeki bir eksiklikten mi kaynaklanıyor yoksa saat ve tarih ayarından mı nasıl sonuçlandıralım

Gönderildi : 07/05/2010 18:51

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Olayın saat ve tarihle alakası yok Alper bey ben saat ve tarıhın yanında network baglantısını gösteren küçük monitöre sağ klik yapıp change windows firewall setting kısmına tıklamıştım ve çıkan uyarıye yes demiştim sanırım windowsun kendi güvenlik ayarlarında sorun oldu ki bu hatayı yaşıyorum az  önce tekrar uğrasayım dedim hatta o klasördeki tüm verileri sildim klasör boş durumda tüm yetkileride sıfırladım sorun yine aynı illa ne zaman everyone yetkisini verip full dersem o zaman yazma işlemi oluyor, bu şuan E diski  altındaki altındaki tüm paylaşımdaki klasörlerde aynı Allahtan diğer klasörlerde biri hariç everyone yetkisi versem önemli değil full verdim herkesede ama neden bu sorun var, ben şimdilik gecici çözüm olarak klasörü diğer sağlıklı çalışan server pc ye attım ordan gerekli paylaşımları verdim tıkır tıkır istediğim şekilde çalışıyor. Bunun bir çözümü var ama ne elbette çözümü vardır, kolay gelsin.

Gönderildi : 07/05/2010 19:13

(@cozumpark)

Selamlar, bence üzerine gitmeyin, yedekleriniz vardır, format atın, kurarken NTFS ' i hızlı yapılandırmayın.

Gönderildi : 08/05/2010 13:43

(@ErginUZUNDURUKAN)
Estimable Member

Selam Alper bey bende öyle yapacağım zaten uğraşırımda fazla zamanım yok malum bilgi işlem olunca zaman yetmiyor bana ilgi ve alaka gösterenlere teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Gönderildi : 10/05/2010 23:38

Paylaş: