Forum

userenv hatası...

Bildirimler
Hepsini Temizle

userenv hatası...

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
868 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşlar...ad olan serverda olay günlüklerinde bu hatalar düşüyor sürekli...

http://www.microsoft.com/technet/support

burdan baktım ama epey bi karışık....

olay günlüğünde şunlar yazıyor..

kaynak: userenv

tür : hata

olay kimliği : 1030

Windows, Grup İlkesi nesneleri listesini sorgulayamıyor. Nedeni bulmak için, ilke altyapısı tarafından önceden olay günlüğüne kaydedilmiş olası iletileri denetleyin.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

ikinci hata:

kaynak: userenv

tür : hata

olay kimliği : 1058

Windows GPO cn={6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9},cn=policies,cn=system,DC=xxx,DC=xxx,DC=xx için gpt.ini dosyasına erişemiyor . Dosya <\\xxxx\sysvol\xxxx\Policies\{6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9}\gpt.ini> konumunda olmalı (Erişim engellendi. ). Grup İlkesi işleminden çıkıldı.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

karşılaşan ve sorunun çözümünü bilen arkadaşlar var ise yardımlarınızı bekliyorum...server a girerken kullandığım kullanıcı domain admin yetkisine sahip....ağdan gpt.ini dosyasına ulaşabiliyorum..

Gönderildi : 15/02/2010 14:45

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu hatanın giderilmesi için User Profile Hive Cleanup Service microsoft'un sitesinden indirip kurun. Bu sorunu düzeltecektir. 

Gönderildi : 15/02/2010 16:57

(@kemalsudan)
Gönderiler: 40
Eminent Member

Merhaba,

Yapınızda bir adet dc var sanırım ve buna göre bir cevap yazıyorum.

1- dc ethernet tcp/ip özelliklerinde 1 ci dns olarak kendisi  yazılı olmalıdır.

2- Başlat-çalıştır a aşağıdaki pathi yapıştırıp erişebiliyormusunuz kontrol edin.

\\xxx.xxx\SYSVOL\xxx.xxx\Policies\{6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9}

Sorun devam ederse adım 3 cü kontrol ediniz.

3- Aşağıdaki Registry değerlerigörüldüğü şekilde olmalıdır.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters]

"enablesecuritysignature"=dword:00000001
"requiresecuritysignature"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanworkstation\parameters]

"requiresecuritysignature"=dword:00000000

NOT: BU REGISTRY DEGERLERINDE DEGISIKLIK YAPARSANIZ SUNUCUNUZU YENIDEN BASLATMADAN ONCE SERVISLERDEN SUNUCU VE IS ISTASYONU SERVISLERINI YENIDEN BASLATIP VE SONRASINDA \\xxx.xxx\SYSVOL\xxx.xxx\Policies\{6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9} BU PATH ULASMAYA CALISIN.NORMAL SEKILDE ERISIM SAGLADIKTAN SONRA SUNUCUNUZU YENIDEN BASLATABILIRSINIZ.

Gönderildi : 15/02/2010 20:38

(@kemalsudan)
Gönderiler: 40
Eminent Member

Merhaba,

Yapınızda bir adet dc var sanırım ve buna göre bir cevap yazıyorum.

1- dc ethernet tcp/ip özelliklerinde 1 ci dns olarak kendisi  yazılı olmalıdır.

2- Başlat-çalıştır a aşağıdaki pathi yapıştırıp erişebiliyormusunuz kontrol edin.

\\xxx.xxx\SYSVOL\xxx.xxx\Policies\{6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9}

Sorun devam ederse adım 3 cü kontrol ediniz.

3- Aşağıdaki Registry değerlerigörüldüğü şekilde olmalıdır.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters]

"requiresecuritysignature"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanworkstation\parameters]

"requiresecuritysignature"=dword:00000000

NOT: BU REGISTRY DEGERLERINDE DEGISIKLIK YAPARSANIZ SUNUCUNUZU YENIDEN BASLATMADAN ONCE SERVISLERDEN SUNUCU VE IS ISTASYONU SERVISLERINI YENIDEN BASLATIP VE SONRASINDA \\xxx.xxx\SYSVOL\xxx.xxx\Policies\{6AC1786C-016F-11D2-945F-00C04fB984F9} BU PATH ULASMAYA CALISIN.NORMAL SEKILDE ERISIM SAGLADIKTAN SONRA SUNUCUNUZU YENIDEN BASLATABILIRSINIZ.

Ayrıca sisteminizdeki [Antivirüs(Güvenlik duvarı destekli)] programı veya bir virüste bu soruna sebep olabilir.Tümleşik Antivirüs ve firewall yazılımı kullanıyorsanız ayarlarını gözden geçiriniz.Eğer kullanmıyorsanız sisteminizi spyware doctor-Mcrosoft MRT ve sağlam bir antivirüs programı ile tarayınız.

Gönderildi : 15/02/2010 20:50

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşlar..

UPHClean microsoft sitesinden indirdim ama sorun hala devam ediyor...

1. sistemde adc mevcut...dc üzerinde 1.dns kendisi yazılı...

2- path e lokal yada ağdan ulaşabiliyorum..

3- register ayarları yukarıda tarif ettiğiniz şekilde... ama sorun hala devam ediyor...ayrıca sistemde lisanslı trendmicro10 kullanıyorum...bugüne kadar bir sorun yoktu...ama şöle bişiler yaptım.....active directory üzerinde mevcut ou larda gpo uygularken;

A-  domain altında "default domain policy" var....burda BİLGİSAYAR YAPILANDIRILMASI / kısmında administrator şifreleri ile trendmicroya ilişkin 2 adet script startup script olarak çalışıyor...KULLANICI YAPILANDIRILMASI / kısmında logon script kısmında bginfo ve ultrasurf engellemek için 2 adet script mevcut..

B-  DOMAIN CONTROLLERS ou sunda "block inheritance" yaptım ve burdada server ların administrator şifrelerine ait bir startup script bulunmakta...burda KULLANICI YAPILANDIRILMASI na ait bir logon script yok...ama nedense BGINFO scripti server larada uygulanıyor...

C-  YETKISIZ adlı ou üzerinde de  "block inheritance" var ve BİLGİSAYAR YAPILANDIRILMASI / kısmında administrator şifreleri ile trendmicroya ilişkin 2 adet script startup script olarak çalışıyor...KULLANICI YAPILANDIRILMASI / kısmında logon script kısmında bginfo ve ultrasurf engellemek için 2 adet script mevcut..

şeklinde...bu yapıda bir sorun yok ise sorunun nerden kaynaklandığını nasıl bulabilrim?....

Gönderildi : 16/02/2010 12:04

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Microsoft'un http://support.microsoft.com/kb/887303  linkinde yer alan çözümleri denediniz mi ?

Gönderildi : 17/02/2010 01:07

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler sorun giderildi..

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için Dfsutil.exe dosyasını çalıştırın. Dfsutil.exe dosyası Microsoft Windows Server 2003 Destek Araçları içindedir. Windows Server 2003 Destek Araçları'nı yüklemek için, Windows Server 2003 CD-ROM'unuzdan \ \ SUPPORT \ Tools \ Suptools.msi dosyasını çalıştırın. Destek araçlarını Doğrudan \ \ Support \ Tools \ Support.cab dosyasından da ayıklayabilirsiniz. Dfsutil.exe dosyasını çalıştırmak için şu Adımları izleyin:

1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  2. Komut isteminde dfsutil / PurgeMupCache yazın ve ENTER tuşuna basın.

Not: Bu geçici bir çözümdür. Yalnızca Bilgisayarınızı yeniden başlatıncaya kadar yararlı olur. Sorunu çözmek için 842.804 için olan düzeltme paketini yükleyin.

yeniden sunucuyu başlatınca hata vermiyor artık...

Gönderildi : 17/02/2010 12:35

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Geri bildiriminiz için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 17/02/2010 13:16

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Bu sorunu bende yaşamıştım.

Erp programına destek veren firma rdp yapıp işini bitirdikten sonra log off olmadan çıkıyormuş, böyle olunca da kullanıcı task manager'de asılı kalıyordu. Users tabında kullanıcıyı logoff yapınca artık hata mesajları düşmüyordu.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 17/02/2010 13:50

Paylaş: