Forum

bir servere iki isi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

bir servere iki isim ile ulaşabilme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@yavuztekno)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar hızlı girdim biraz ikinci sorumla karşınızdayım,

sorunum şu;şimdi benim bir domain controllerim var dc ye bağlı serverim var ama ben bunlardan bitanesinde şirket çalışanlarının daha kolay ulaşabilmesi için onların da aklında kalan bir isimle ulaşmasını istiyorum normalde kendi bilgisayrımdan çalıştırıma \\testserver yazdığımda ulaşıyorum ama ben diğer kullanıcıların şöyle ulaşmasını istiyorum \\kurumsal .şimdi ben bunu yapmak için DC de yüklü olan dns ime giriyorum

ve new (c)name diyorum sonra gerekn yerleri dolduruyorum fqdn yerine testserver ımın ip sini yazıyorum sonra ok bitti gitti.ardından bilgisayarımda \\kurumsal yazıyorum ve bir hata alıyorum aynı isimden birden fazla olmasıyla ilgili bir hata duplicate gibi birşey tam hatayı veremiyorum çünkü şirkette değilim kusuruma bakmayın.bu şekilde birden fazla isim verebilir miyim ulaşmak istediğim bilgisayara

Gönderildi : 13/02/2010 20:40

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Çözüm DNS'te cname ama FQDN yerine ip yazarsan olmaz tabiki. FQDN bölümünde browse butunu ile cname kaydını ilişkilendireceğin record'u seçmelisin.

Gönderildi : 13/02/2010 20:48

(@yavuztekno)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

fqdn yerine ip yazmadım yukarıda onu yanlışlıkla yazmışım browse ettim ve adını buldum testserver in şimdi tekrar neden oladığını düşünebilir misiniz

verdiği hata şöyle bişeydi

You were not connected because a duplicate name exists on the network.

Gönderildi : 13/02/2010 20:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

O halde aldığın hatayı görmeliyiz.

Son yazdığından anladığım kadarıyla cname olarak verdiğin name ile aynı name sahip bir copmuter/server var ortamında. Bunu kontrol etmelisin. Yada test amaçlı farklı bir cname ver ve kontrol et bakalım.

hatayı tam olarak alabilirsek net birşeyler söyleyebiliriz.

Gönderildi : 13/02/2010 21:08

(@kemalsudan)
Gönderiler: 40
Eminent Member

merhaba,

ilk olarak domain ortamınız varsa \\cnamekaydı.xx.local\paylaşımadı   şeklinde ulaşmaya çalışın.Yada

aşağıdaki registry girdisini ekleyerek \\YeniNetbiosname\paylaşımadı şeklinde deneyebilirmisiniz.

1. Regedt32.exe Locate and then click the following registry subkey:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters
  2. On the Edit menu, point to
    New, and then click Multi-String Value.
  3. Type OptionalNames,
    and then
    press ENTER.
  4. On the Edit
    menu, click
    Modify.
  5. In the Value data box, type the
    NetBIOS names
  6. Restart the Server service or Computer

Gönderildi : 13/02/2010 22:34