Forum

additional DC ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

additional DC üzerinde additional DNS ve DHCP kurulumu

18 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,609 Görüntüleme
(@AliYonca)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Var olan DC ye backup olsun diye ADC kurulumu yaptım. Şuan bir sorun yok.

Ben aynı zamanda DC üzerindeki DNS ve DHCP rollerinide ADC ye ikincil olarak yüklemek istiyorum.

DNS ve DHCP yi ADC üzerine yine ikincil olarak nasıl kurabilirim ?

Saygılarımla.

Gönderildi : 11/02/2010 20:40

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhabalar,

Var olan DC ye backup olsun diye ADC kurulumu yaptım. Şuan bir sorun yok.

Ben aynı zamanda DC üzerindeki DNS ve DHCP rollerinide ADC ye ikincil olarak yüklemek istiyorum.

DNS ve DHCP yi ADC üzerine yine ikincil olarak nasıl kurabilirim ?

Saygılarımla.

DHCP'yi nasıl kurarsınız bilmiyorum ama. DNS için DC olan makinada zone transferlerini açıp. ADC olan makinadan Secondary DNS Zone yaparsanız. Bu işleminiz çözülecektir. Açıkcası DHCP ile ilgili olan çözümü bende merak ediyorum. Normal şartlarda back-up alarak bir başka server'a restore edebiliyorsunuz ama bir DHCP çöktüğünde 2. DHCP devreye girme olayı nasıl yapılıyor bir fikrim yok. Saygılarımla..

Gönderildi : 12/02/2010 02:32

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp icin manuel olarak netsh dxcp export komutu ile exportunu alip diger makinaya kayitlari atabilirsiniz ilk makinada sorun oldugunda işkinci makinada dhcp serverisini ayni komutla import edip start etmeniz yeterli olacaktir

DNS icin ise daha kolay , ilk dc deki dns in ayarlarinda replication kısmını all domain controllers this domain secmeniz yeterli olacaktir

(diger makinada dns kurulu oldugunu varsayıyorum yok ise kurmanız gerek tabi once )

Gönderildi : 12/02/2010 17:36

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler.

Benim sorum bu işin adım adım nasıl yapıldığıdır.

Şuan ikincil ADC üzerinde DNS kurmaya çalışıyorum ve bu kurulumda anlayamadığım yerler var.

Yani bu işi bilen bir arkadaşım her adımda ne yapmam gerektiğini ve bunların neden yapılması gerektiğini anlatabilirse çok sevinirim.

DHCP konusunda ise söylediklerinizi deneyeceğim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 12/02/2010 17:54

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Çok aceleniz yoksa. DNS ile ilgili bir video çekiyorum. 1-2 güne kadar hazır olur. DNS Zone Transferlerini de anlatıyorum. Ama acil derseniz. Ancak yazı şeklinde anlatabilirim. 2. sunucuda da DNS hizmeti yüklü olduğunu varsayıyorum.

Bu yazı Eser Solmaz Hocamızın DNS makalesinden alınmıştır. 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Master DNS sunucumuz üzerinde önceden oluşturduğumuz bir zone üzerinde sağ klik Properties yapıyoruz.

Zone Trasnfers tabına tıklıyoruz. Seçeneklerden de göreceğiniz üzere 3 çeşit zone transfer methodu vardır. Birincisi herhangibi bir yerden zone transfer e izin vermek için to any server Bu çok güvensiz bir yoldur. Çünkü herhangi biri gidip bizim bu zone’umuzu alıp Secondary DNS Zone olarak kurabilir. İkincisi  sadece kendi name server ları ile arasında only to servers listed on the name server tab dır. Üçüncüsü ise herkesin en güvenli bulduğu seçenektir. only to the following server bu seçenek ile sadece sizin belirlediğiniz IP’lerden zone transfer için izin vermiş olursunuz.

Şimdi bu ayarları yaptıktan sonra 2. DNS Server’ımıza geliyorum ve Forward lookup zone üzerinde sağ klik new zone a tıklayarak yeni bir secondary zone eklemeye başlıyoruz.

Yeni oluşturacağımız zone tipinin secondary zone olacağını secondary zone tabını seçerek belirtiyoruz.

Secondary zone ismini belirterek next ile ilerliyoruz.

Master DNS server IP adresini IP address tabına girerek add butonu ile ekliyoruz ve next ile devam ediyoruz.

Secondary zone tanımlamamızı başarılı bir şekilde bitirmiş durumdayız.

Gönderildi : 12/02/2010 18:01

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için tekrar teşekkürler. 

Sanırım ben sorumu tam soramıyorum.

Hani demişsinizya 2. sunucuda DNS hizmeti yüklü olduğunu varsayıyorum diye. İşte benim sorum orası 🙂

2. sunucuya DNS hizmeti kuracağım ama nasıl ? Hangi seçenekler ile kurmam lazım ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/02/2010 23:05

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Eğer ki yukarıda size verdiğim linki tıklasaydınız. O makalede kurulumun da nasıl yapıldığını görebilecektiniz. Biraz arama yapmanın faydası olur diye düşünmekteyim..

DNS Servisini yüklemede bir şey yoktur. Add Remove Programs oradan Windows Components oradan Networking Services DNS'in yanına bir tane tik koyacaksınız. Windows CD'nizi takacaksınız ve kurulum yapılmış olacak. Kurduktan sonra da bir önceki mesajımdan da nasıl Secondary DNS yapacağıızı görebilirsiniz.

Saygılar...

Gönderildi : 12/02/2010 23:51

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

öncelikle işletim sisteminin versiyonunu öğrenmem gerekiyor fakat anladığım kadari ile senin domain controlerin 2003 versiyonu

program ekle kaldır kısmından component lerden dns seçerek kur

kurulum bittikten sonra ana dc de dns configurationunu aç domain zone üzerine gel properties tıkla orda zone transfer olucak ona geç orda transfer yapcagın addc nin ip sini gir ve ok diyip çık

addc de ise dns kurduktan sonra aç yeni zone oluştur secondery zone tıkla senden master dns isteyecek onu gir ve finish diyerek bitir sonra dns kayıtları geldikten sonra optionsa gel primary çevir ve active directory integrat tıkla işte bu

ikincisi ise bence ikinci bir dhcp kurmana gerek yok.

Gönderildi : 13/02/2010 04:55

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Hocam bilgiler için teşekkürler.Bende tam bu noktada bir soru sormak istiyorum.Makaleleri okudum ama bazı noktalarda sorular ortaya çıkıyor.Cevaplarını net olarak bulamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

1- ADC üstünde işlemleri hallettikten sonra neden primary yapıyoruz adc yi ? Seconday olarak kalamazmı ? Yani farkı nedir bu durumda ?

2- Secondary olması için sadece sunucu üzerinde DNS mi olması gerekir ? Yani ADC değilde sadece dns.. böyle oluncamı sadece secondary kullanabiliriz ?

3- ADC üzerinde zone oluştururken zone ismi olarak master dns ismimi veriliyor yoksa adc nin adımı ? yani abc.com master ise abc.com mu yoksa adc.abc.com mu yazmalıyım zone oluşturuken ?

4- Birde son sorum adc üzerinde forwarder tanımlıyacakmıyız çözülemeyen istekleri master dns e göndermesi için ?

Çözümünü bilemediğim sorular 🙂 hepsine cevap verebilirseniz çok sevinicem.Teşekkürler..

Gönderildi : 13/02/2010 08:36

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

1- ADC üzerinde ya da değil 2. makinada DNS hizmeti kurulu olması yeterli ve secondary olarak ekliyoruz.

2- Yukarıdaki cevapla aynı olduğunu düşünüyorum. ADC olmasına gerek yok. DNS hizmeti kurulu olması yeterli.

3- ADC yada DNS Hizmeti yüklü 2. makinada Secondary zone oluştururken tabiki Master'daki zone'un adını veriyoruz. "erdem.com" ise Secondary de "erdem.com" olmalı.

4- Burada da siz primary dns için ADC ip verdiniz. Secondary için de DC ip adresi verdiniz. Dışarı çıkmak isteyen client ADC'ye sordu cevap gelmedi. Gider DC'ye sorar oradan cevap geleceği için dışarı çıkar sorun olmaz. Tabi siz girerseniz de olabilir.

Saygılarımla...

Gönderildi : 13/02/2010 16:18

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

yanlız şununu utunma mademki yedek dc olsun diyorsun mademki bir bozulduğunda diğerinden devam etsin diyorsun ozaman global cataloc bir kopyası yeni kurduğu aditional dc nin üzerindede olsun olsunki primariy dc çöktüğünde digerinde devam etsin sende addc yi ozaman sezing işlemi ile primarıy yapabilesin eğer global cataloc bir kopyası olmaz ise dc çöktügü zaman digeri iş görmez hale gelir.

Gönderildi : 13/02/2010 16:27

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Cevaplarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 14/02/2010 05:36

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eğer ki yukarıda size verdiğim linki tıklasaydınız. O makalede kurulumun da nasıl yapıldığını görebilecektiniz. Biraz arama yapmanın faydası olur diye düşünmekteyim..

DNS Servisini yüklemede bir şey yoktur. Add Remove Programs oradan Windows Components oradan Networking Services DNS'in yanına bir tane tik koyacaksınız. Windows CD'nizi takacaksınız ve kurulum yapılmış olacak. Kurduktan sonra da bir önceki mesajımdan da nasıl Secondary DNS yapacağıızı görebilirsiniz.

Saygılar...

Gönderildi : 15/02/2010 15:51

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Saygılar...

Cevabın için teşekkür ediyorum.

Sanırım benim hatam; normalden farklı bir kurulum olacağını düşünmem. Şuan bir soru işareti kalmadı.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 15/02/2010 15:52

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Yardımcı olabildiysek ne mutlu. Benimde hatam bu aralar fazla stress aldında olmamdır. Yanlış anlaşıldıysa kusuruma bakmayın. Saygılarımla..

Gönderildi : 16/02/2010 03:04

(@bulentozisik)
Gönderiler: 9
Active Member

Herkese iyi çalışmalar bende additional dc kurdum ancak birincil dc bir sebepten dolayı devredışı kalırsa  additional dc otomatik devam etmesini istiyorum ad dc sorunsuz olarak replikasyonu tamamladı takıldığım 2 nokta var ad dc de dhcp ile ilgi herahangi bir rol gelmedi dns kayıtlarınıda manuel olarak eklemedim ancak dns kayıtlarını görüyorum deneme amaçlı clientlerin birine manuel olarak ad dc nin ip sini yazdım isim çözümlemesi yaptım ancak emin olamadım 2 sorum olacak

1. yazdığım gibi birinci dc birşekilde devre dışı kalırsa ad dc dhcp ip dağıtacakmı (birden fazla scope var )
  2. dns hatası yaşamam için forward lookup zone yapmam gerekirmi

Gönderildi : 15/03/2016 13:43

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sunucu 2012 ise dhcp filover yapılandırabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/12/04/windows-server-8-dhcp-failover.aspx

Gönderildi : 15/03/2016 14:08

(@bulentozisik)
Gönderiler: 9
Active Member

sunucu 2012 ise dhcp filover yapılandırabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/12/04/windows-server-8-dhcp-failover.aspx

teşekkür ederim cevabınız için ad dc sunucum 2008 r2 standart eğer 2008 failover mantığı yok is primer dc 2008 ad dc 2012 olurmu acaba

Gönderildi : 15/03/2016 16:09

Paylaş: