Forum

Server 2008 GPO Uyg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 GPO Uygulama Sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
439 Görüntüleme
(@SametELMAS)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Server 2008 Standart R2 ve XP Pro SP3 clientlerden oluşan local networkte AD üzerinde oluşturulan GPO lar clientler üzerinde etkili olmuyor. Ancak Server üzerinde etkin şekilde çalışıyor. Örneğin GPO ile tüm clientlerin açılış sayfalarının www.garanti.com.tr olması ve açılış sayfalarının yönetici oturumu dışında değiştirilememesi ile bir GPO mevcut olmasına server üzerinde bu durum etkin şekilde çalışıyor ancak clientler üzerinde bu GPO çalışmıyor. İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/02/2010 12:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

policy i default domain controller policy üzerine mi uyguladınız ? yoksa yeni bir policy mi oluşturdunuz.

clientların policy i aldığına emin misiniz.

gpresult ile policy linkini alıp almadıgını görebilirsiniz.

rsop.msc komutu ile de ayarladığınız policy i alıp almadığını görebilirsiniz.

Gönderildi : 10/02/2010 13:53

(@SametELMAS)
Active Member
Konu başlatıcı

default policiy üzerinde yapmadım yarı bir policy oluşturdum. Default policy üzerinde işletim sistemleri üzerindeki kısıtlamalartı daha önce gerçekleştirmiştim. Bu uygulamalarda sorun yok normal şekilde clientler policy üzerindeki kısıtlama ve ayarları görüp uyguluyor. Ancak sonradan oluşturduğum policy leri clientler uygulamamıyorlar.

Gönderildi : 10/02/2010 15:13

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Yeni oluşturduğunuz gpo ları clientlar görüyor mu? söylediğim komutları çalıştırıp test ettiniz mi? öğrenmek istediğim bu...

Gönderildi : 10/02/2010 16:13

(@SametELMAS)
Active Member
Konu başlatıcı

İlgili komutları uyguladım. Rapor sonucunda sadece  default policy i görüyor.

Gönderildi : 10/02/2010 16:24

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Group Policy Management ı açın, policy i uyguladığınız OU üzerine 1 defa tıklayıp sağda Linked Group Policy Objects ve Group Policy inheritance tablarını inceleyin bakalım sizin policy orada gözüküyor mu..

Gönderildi : 10/02/2010 16:51

(@SametELMAS)
Active Member
Konu başlatıcı

ekteki hata mesajları geliyor...

RSoP veriler geçersiz. Olası nedenler şunlardır: veriler bozuk, veriler silinmiş veya veriler asla oluşturulmamış olabilir.

Ayrıntılar ;

Geçersiz ad boşluğu.

Aşağıda listelenen hatalar nedeniyle Grup İlkesi Altyapısı başarısız oldu.

Belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı.

Not: GP Core hatası nedeniyle, diğer Grup ilkesi bileşenlerinin hiçbiri ilkeleri üzerinde işlem yapamadı. Sonuç olarak, diğer bileşenler için durum bilgileri kullanılabilir değil.

Gönderildi : 11/02/2010 13:28

(@serkanhoroz)
Active Member

policy i ou altında uyguluyorsun dimi ayrıca client ların doamin ile iletişimi varmı kontroö edermisin.

Gönderildi : 11/02/2010 16:42

(@SametELMAS)
Active Member
Konu başlatıcı

evet policyi ofis ou altında bulunan kullanıcı ve bilgisayarlara uyguluyorum. Clientler normal şekilde domain e login oluyorlar. Yetkilileri dahilinde paylaşıma açılan dosya ve porg.lara erişimleri var.

Gönderildi : 11/02/2010 18:19

(@SerkanKeskin)
Gönderiler: 7
Active Member

Buğra Bey' in söylediklerini server üzerinde yapacaksınız ve böylelikle alan adına ve tüm gpo lara erişebileceksiniz.

Eğer hala etki etmiyorsa gpo yu link ledikten sonra client makinalarda Start\Run ' a gidip gpupdate /force komutunu kullanın.

Link ettiğiniz yeni gpo' yu "enforce" da edebilirsiniz.

Bu adımların hiçbirisi işe yaramıyorsa Default Domain Security Policy' yi editlemenizi tavsiye ederim.
[Start\Programs\Administrative Tools\Domain Security Policy]

Gönderildi : 12/02/2010 20:15

Paylaş: