Forum

Windows 7 yazıcı pa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 yazıcı paylaştırma sorunu?

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
(@CemOzkan)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Server 2008 kurulu ama domain yapısı yok bilgisayarlar windows 7 home premium yüklü. Ağda yazıcı paylaştırmak istiyorum ama bilgisayarlar birbirlerini görmüyorlar bile. Yani deskde 4 tane makine var switch ile birbirine bağlı. Birinde yazıcı var diğerlerini paylaşıma açacağız.

Gönderildi : 03/02/2010 14:06

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

Windows 7 nin hangi versiyonunu kurdunuz?Ayrıca çalışma grubu oluşturtunuzmu? Ayrıca yazıcıyı ağda paylaşıma izin verdinizmi? BUnları oluşturduiseniz makinenin firewall ayarları ile ilgili configurasyon problemimi var?bunları bi cevaplarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 03/02/2010 14:57

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

windows 7 home premium kurulu, çalışma grubu oluşturmadım. toplamda 50 bilgisayar var servera bağlı. Yazıcıya ağda paylaşım verdim evet. Firewall norton tarafından yönetiliyor diyor değiştiremedim.

Gönderildi : 03/02/2010 15:23

(@fatihakkus)
Honorable Member

doamin yapısı yok demiştiniz.Şimdi servere bağlı diyorsunuz.nasıl bağlı olduğunu açıklarmısınız

Gönderildi : 03/02/2010 15:48

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Domain yapısı olmadan servera bağlayamıyormuyuz? yardım edebilecek kimse yokmu.

Gönderildi : 03/02/2010 15:50

(@fatihakkus)
Honorable Member

Domain yapısı olmadan servere nasıl bağlamaktan bahsediyorsun diyorum.Ben burda yapın hakkında bilgi almaya çalışıyorumki doğru bir cevap vereyim diye.Yardım edecewk kimse yokmu ne demek bu durumda garip geldi.Bize ne yapmaya çalışıyoruz burda.

Gönderildi : 03/02/2010 15:58

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serverın dns adresini girdim. O şekilde bağlandık demek istedim.

Gönderildi : 03/02/2010 16:02

(@fatihakkus)
Honorable Member

windows 7 makineyi pingleyebiliyormusun.Eğer pingliyor isen \\makinenin_ip_adresi yazdığın zaman paylaşımayarlarını düzgün verdi isen görebilmelisin.eğer ping atamıyorsan symantec paylaşımı engelliyor olabilir.

Gönderildi : 03/02/2010 16:19

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ping atamıyorum ama paylaşılan dosyaları görebiliyorum. Yazıcıyıda görebiliyorum ama bağlanamıyor diye hata veriyor. norton sanırım güvenlik duvarını yönlendiriyor. nortonun hangi ayarlarını kapatmam lazım.

Gönderildi : 03/02/2010 16:27

(@fatihakkus)
Honorable Member

Öncelikle nortonu disable et.Ondan sonra yazıcıya bağlanabiliyorsan ona göre norton üzerinde işlem yapabilirsin.Ama kapattığın halde yinede bağlanamıyorsan o zaman windows 7 nin kendi servisleri ile alakalı bi durum söz konusu olabilir.

Gönderildi : 03/02/2010 16:37

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Nortonu disable yaptım komple kaldırıp güvenlik duvarınıda kapadım ama düzelmedi.

Gönderildi : 03/02/2010 19:44

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadalar hastanedeydim bugün o yüzden acele acele yazdım. Şimdi anlatayım yapıyı, Server 2008 RC kurulu ama domain yapısı yok. Biliyorsunuzki domain yapısı olmasada bilgisayarlar birbirleriyle iletişim kurabilirler. Toplamda 50 tane bilgisayar var. Girişte hasta kabulde bir tane bilgisayara yazıcı kuruldu. Toplamda 4 bilgisayar var girişte. Diğer 3 bilgisayar ve o kattaki bazı bilgisayarların yazıcıyı görmesi lazım. Client bilgisayarlarda windows 7 home premium kurulu. Girişteki 4 bilgisayar birbirlerine switch vasıtası ile bağlılar. Tüm client bilgisayarlara sabit ip verildi elle ve dns olarak server gösterildi. Yazıcı olan bilgisayarda yazıcıyı paylaşıma açtım. Ortak ayarlardan yazıcı yine açık. İki tarafdada uzak masaüstü açık. Güvenlik duvarı kapalı. Bilgisayarlar birbirine ping atabiliyorlar, paylaşılan klasörleri görebiliyorlar, hatta yazıcıyıda görüyor ama bağlan deyince; yazıcının takılı olduğundan, bilgisayarın açık olduğundan yolun doğru olduğundan emin olun diye hata veriyor. Umarım sistemi ve sorunu açıklayabilmişimdir.

Gönderildi : 03/02/2010 23:25

(@batuhandemirdal)
Gönderiler: 182
Reputable Member

hiçbir eklentisi kalmasın nortonun.ayrıca ping atamıyorsan ağında birşey engelliyor mesela güvenlik duvarını gerekirse kapat arkadaşın dediği gibi birbirine ping atabilmelisin aynı ağdaysan.dns aynı olmasıda önemli.

Gönderildi : 03/02/2010 23:27

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

client üzerinde printeri paylaşıma açınca everyone yetki ver diğer clientlerden bu printer görmen için run satırında \\printserver  yani paylaşıma açtığın pc nin ipsini yaz enter yap printer göreceksin 2 defa tıkla üzerine printer sana yüklenecek.

Gönderildi : 04/02/2010 00:40

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dediğini denedim dostum yazıcıyı gördüm ama üzerine tıklayınca hata verdi. Yazıcı bağlı değil fln dedi.

Gönderildi : 04/02/2010 01:20

(@CemOzkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Problem printer adı uzunmuş o yüzden olmuyormuş. Kısa bir isim verdik düzeldi. Belki birinin işine yarar.

Gönderildi : 06/02/2010 23:47

Paylaş: