Forum

Group Policy Hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group Policy Hakkında

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@gringo13)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Daha önce de aynı konu üstünde sorum olmuştu fakat yeterince detaylı yazamadığım için sanırım istediğim cevaba ulaşamadım arkadaşlar. Şimdi detaylıca sorumu sorayım. 

Win2008 Server Enterprise kurulu ana makinemizde.

Terminalimizde de Win7 Ultimate ya da pro yüklü.

Server üzerinde sadece active directory rolü yüklü.

Win7 Ultimate ya da pro olan bir bilgisayarı domain ortamına alıyorum.

Server üzerinde Group ilkeleri kısmını açıyorum ve domainimizin üstüne sağ tıklayıp yeni bir group ilkesi oluşturup bağla diyoruz.

Daha sonra sağ tarafta çıkan group ilkesi üzerine sağ tıklayıp edit ederek mesela "başlat menüsü programlarını gösterme" diye bir ilke uyguluyoruz.

GPUPDATE /Force  yaparak ilkemizin etkili olmasını sağlıyoruz.

Sonuç : Domaine bağlı Win7 Ultimate olan makinemizde ayar falan etkili olmamış.  

Hatayı nerede yaptığımı bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca merak ettiğim diğer bir konu ise bu group ilkelerini uygulamak için illaki terminal olarak belirlediğimiz (win7 ultimate ya da pro) pc'lerde TS CAL lisansı olmak zorunda mı? Bu yüzden mi grup ilkeleri etkili olmuyor? TS Cal lisansı anladığım kadarıyla Remote Desktop üzerinden bağlanma için gerekli olan servere erişim lisansı. Fakat bu şekilde bağlanmak anladığım kadarıyla kullanıcı arttıkça servere de yük bindirecektir. Bu yüzden sadece acitve directory CAL lisansı ile group policy olayını halletmek mümkün mü? 

Gönderildi : 02/02/2010 14:41

(@MertKSK)
Gönderiler: 11
Active Member

Group policy için ts cal a gerek yok. active directoryde ilkeni, gruba tanımladın mı ? basit ama ilk aklıma gelen bu oldu

Gönderildi : 02/02/2010 14:51

(@gringo13)
Active Member
Konu başlatıcı

Sol tarafta kullanıcılar için bir grup açtım. İcinde de atıyorum 2 tane kullanıcı mevcut. Bu grubun üstüne saü tıklayıp orada yeni group policy oluştur ve bağla" seçeneğini de yaptım olmadı. 

Gönderildi : 02/02/2010 14:53

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Anladığım kadarıyla Default Domain Policy ile aynı seviyede policy uyguluyorsunuz. Bu da policy nizin Default Domain Policy tarafından ezilmesine neden olabilir. Bu nedenle Uygulamak istediğinizi policy nizi Windows 7 sistemlerinizi kullanan kullanıcıların bulunduğu
(DÜZELTME)
OU ya linkleyip bu şekilde deneyelim.

Grup ilkelerinin uygulanmasın için lisans olmasına gerek yoktur. Terminal Services olayı ayrı bir kavram ve bu hizmeti verecek olan sunucunun donanım olarak güçlü olması lazım ki dediğiniz gibi binen yük sistemi yormasın.

Kolay gelsin... 

Gönderildi : 02/02/2010 14:56

(@gringo13)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bunu deneyip bilgi vereceğim. Bakalım yine sonuç aynı mı olacak.

Gönderildi : 02/02/2010 14:59

Paylaş: