Forum

Server2008-bir kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server2008-bir kullanıcının sadece belirlediğim programı çalıştırmasını...

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
665 Görüntüleme
(@TuncayESER)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

bir kullanıcının sadece belirlediğim bir x programı kullanabilmesini istiyoruz

bunun dışında hiç bişey yapamasın istiyoruz.  bunun en kolay yolu nedir acaba

hatta o kullanıcı log in oldğunda x programı açılsın direkt ve x programını kapattığında oturumu otomatik kapansın ?

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 21/01/2010 23:54

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

localden mi bağlanıyor yoksa rdp ile mi bağlantı yapıyor.

ts ise gpo ile yapabilrisin gpo da ts ayarlarında <A class=explainlink onclick="javascript:showExplainText(this); return false;" href="javascript:void();" gpmc_settingName="Start a program on connection" gpmc_settingPath="User Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Terminal Services" gpmc_settingDescription="Configures Terminal Services to run a specified program automatically upon connection.

You can use this setting to specify a program to run automatically when a user logs on to a remote computer.

By default, Terminal Services sessions provide access to the full Windows desktop, unless otherwise specified with this setting, by the server administrator, or by the user in configuring the client connection. Enabling this setting overrides the &quot;Start Program&quot; settings set by the server administrator or user. The Start menu and Windows Desktop are not displayed, and when the user exits the program the session is automatically logged off.

To use this setting, in Program path and file name, type the fully qualified path and file name of the executable file to be run when the user logs on. If necessary, in Working Directory, type the fully qualified path to the starting directory for the program. If you leave Working Directory blank, the program runs with its default working directory. If the specified program path, file name, or working directory is not the name of a valid directory, the terminal server connection fails with an error message.

If the status is set to Enabled, Terminal Services sessions automatically run the specified program and use the specified Working Directory (or the program default directory, if Working Directory is not specified) as the working directory for the program.

If the status is set to Disabled or Not Configured, Terminal Services sessions start with the full desktop, unless the server administrator or user specify otherwise. (See Computer Config\Administrative templates\Windows Components\System\Logon\&quot;Run these programs at user logon&quot; setting.)

Note: This setting appears in both Computer Configuration and User Configuration. If both settings are configured, the Computer Configuration setting overrides." gpmc_supported="At least Microsoft Windows XP Terminal Services">Start a program on connection kısmından yapabilirsin.

Gönderildi : 22/01/2010 01:09

(@gorkemdoruk)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Merhabalar bende  kendi fikrimi  söyleyeyim size programın çalısacagı makıne domain deyse  kullanıcıyı  user  olarak  ekleyin ve erişmesini  istemedıgınız  klasörlerin securıty'sınden  kaldırın sadece  erişmesini  istedigini  programın klasörene  kısayoluna  ve exe sine izin verin..

Workgroupdaysa  kullanıcı  sadece yenı bır kullanıcı  açın  yıne  user  olarak  tanımlayın diger  kalan işlemleri  aynen  yapın olay  tamamdır  işiniz  görülmüş olur

Gönderildi : 22/01/2010 03:11

(@TuncayESER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba ilginiz için öncelikle teşekkür ediyorum

kullanıcı şirkete uzaktan remote desktop ile bağlanacak

yazdıklarınızı uyguladıktan sonra sonuçları aktaracağım

çok teşekkürler

Gönderildi : 22/01/2010 03:23

(@TuncayESER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba tekrar

bu makaleyi uyguladım. fakat sonuç olumsuz oluyor baya da uğraştım fakat sonuç vermedi

bir kullanıcı oluşturdum ve bu kullanıcıyı yeni oluşturduğum ou nun içine koydum. ve bu ou ya uygulamak üzere makaledeki gibi  bir gpo oluşturdum.

sonra oluşturduğum kullanıcıyı policyinin uygulanacağı yere ekledim oradaki authocanted users'ıda remove ettim. akabinde gp update.

bunların hepsini evimden uzak bağlanarak yapıyorum bu arada... ve updateden sonra şirkete ilgili user ile bağlandım. fakat masaüstü açılıyor belirlediğim progam açılmıyor ( denemek için mspaint.exe) yani gpo çalışmıyor.

[(uygulama yaptığım policy satırı : Computer Configuration ve User Conf.\Policies\Administrative Templates\Windows Components\Terminal Services\Terminal Server\Remote Session Environment)   bu gpoda Administrative templates ten sonra system>logon satırına policy oluşturduğumda belirlediğim program açılıyor ama bu sefer masaüstü ve start programları için de ayrı satırları değiştiriyorum ama sonucunda açılan programı kapatınca logoff olmuyor vsvs... ]

Acaba neden olabilir. ?

şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 24/01/2010 03:13

(@eroldursun)
Famed Member

yolladığım satırlar o plicynin açıklamalarıydı posttan silemedim bi türlü.

şimdi serverda şunu yapmalısınız.

OU oluşturun ve istedeğiniz userı OU taşıyınız.ve OU üzerinden policy uygulayınız.

User Conf.\Administrative Templates\Windows Components\Terminal Services altından start a program on connection.

burada path prg and file name kısmına ilgili programın yolunu yazın.

gpudate komutunu çalıştırmayı unutmayın.

Gönderildi : 24/01/2010 10:30

(@TuncayESER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tekrar

öncelikle ilgilinize teşşekkür ediyorum

tam o yazdıklarınızı yapıyorum. fakat ilgili kullanıcı ile evimden logon olduğumda policy çalışmıyor. çok ilginç. çalışmaması için bir neden yokmuş gibi duruyor fakat çalışmıyor.

gpo'yu açmış olduğum yeni ou'nun altına koyuyorum. enforced yapıyorum. ve bu ou ya sadece ilgili kullanıcıyı koyuyorum.

gpo'nun uygulanacağı kişi grup yada bilgisayarlar sekmesinede remote desktop yapacak olan o ilgili kullanıcının ismini ekliyorum.

gp update ok

atladığım bir şey mi oluyor anlamıyorum.

Gönderildi : 26/01/2010 00:50

(@eroldursun)
Famed Member

link enable yapın

birde gpo status enable mi ?

gpo da sorun var mı yok mu anlamak için yanlış path verin logon sırasında hata verecektir. ?

Gönderildi : 26/01/2010 02:36

(@TuncayESER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

link enable durumda

gpo status enable

dediğiniz gibi path i mevcut olmayan bir şey yaptım. gp update ok. sonuç:

remote desktop yaptığımda herhangi bir hata vermedi.

terminal service bende etkin olmayabilr mi ? yada remote desktop yapabiliyorsam zaten terminal service kurulu demek oluyormu acaba :S

hay Allah. sizinde başınızı ağırttım. teşşekkür ederim çok.

Gönderildi : 26/01/2010 03:25

(@eroldursun)
Famed Member

gpo uygulanmıyor demek bu ..

ts kurulu olduğunda aynı anda 2 den fazla kişi remote bağlantı yapabilir. ts görevi var mı yokmu kontrol edin o zaman.

user ın özllilkerindeki environment tabına yapın çalışcak programı bakalım ne olacak.

Gönderildi : 26/01/2010 13:36

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Remote desktop bağlantı yapılacaksa gpo veya herhangi bir uygulama yapmaya gerek yok resimdeki gibi programın exe'sini ve nerde çalışacağını belirtin o kullanıcı bağlandığında direk program açılsın başka hiçbir uygulama çalıştıramasın.

[img] [/img]

Gönderildi : 26/01/2010 14:22

(@TuncayESER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

User propertieste environment'e yazdım programın yolunu.

gp update yaptım. test ettim. yine açılmadı. başka bir yerde daha baskın gelen bir ayar mı war yoksa.

Gönderildi : 26/01/2010 20:17

Paylaş: