Forum

terminal server i&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

terminal server için uygun makina

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member
Konu başlatıcı

yaklaşık 60 kullanıcının bağlacacağı (ileride artabilir ) bir terminal serverın özellikleri hakkındaki öneriler nelerdir.

2003 x64 olacak server üzerinde özel otomasyonumuz, mic.outlook, msn,  adobe reader v.b. ....

disk yapısı ne olmalı performans açısından. 64 bit e geçmemin sebebi 4 gb ram sınırından kurtulmak.

32 bit uygulamaların x64 bit serverda çalışma sorunları nelerdir ( sanalda deneme yapıyorum şimdilik hepsi sorunsuz çalışıyor)

ts makina 4 gb ram görsün diye pae yi boot.ini ye ekleyince  outlook (pst) patlamıştı. 64 bitte sorun olmadı.

ts lerde pae tavsiye edilmezmiş zaten.

böyle bir ts kuran ve kullanan arkadaşlar tecrübeleriniz nedir .?

Gönderildi : 21/01/2010 17:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Peki bu uygulamara ek olarak herhangi bir ticari yazılım kullanılacak mı? Kullanılacaksa hangi tabanlı ticari yazılım kullanılacak ? (Dos / Windows )

Gönderildi : 21/01/2010 18:05

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

yük oluşturacak başka bir uygulama yok diyebiliriz.

dos hiç yok mesela

Gönderildi : 21/01/2010 18:12

(@cozumpark)

Ben yakın zamanda bir kuruma Terminal Server kurulumu yaptım. Toplam 35 kullanıcı bu sistemden yaralanıyor. Sunucu da 4 adet çift çekirdekli işlemci , 8 gb ram  ,2 adet hdd var ve raid 1 disk yapısı var. Sizin kurmayı düşündüğünüz sistem ile benim kurduğum sistem arasındaki fark ,terminal sunucu da uzaktan erişim sağlayarak ticari program kullanıyor olmaları. Sanırım bu sisteme yakın bir sistem işinizi görecektir.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 21/01/2010 19:27

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

8 gb yetmeyecektir bana  .

özel otomasyon kişi başına 150M-300M arası ram kullanıyor.

raid1 düşük performans sağlar kanatindeyim. raid5 ? raid6 ? raid10 ?

4 adet işlemicili server modeliniz nedir ?

Gönderildi : 21/01/2010 20:40

(@cozumpark)

Evet Raid 1 düşük performans sağlayabilir. Benim kişisel görüşüm 3 ya da daha fazla hdd temin edip Raid 5 yapmak.

Sunucu modelini hatırlamıyorum bakmam lazım [:)]

Gönderildi : 21/01/2010 21:08

(@Anonim)
Gönderiler: 0

32 bitlik Windows Server 2003 Enterprise sürümünün 4 Gb bellek sınırı yok. Bu işletim sistemini tercih etmemeniz için neden var mı?

Gönderildi : 21/01/2010 23:34

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

64-bit standart lisansım var. konu ile başka öneriniz var mı peki adaş ?

Gönderildi : 22/01/2010 00:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Elinizde mevcut lisansları değerlendirmek en doğrusudur, haklısınız. 64-bit ortamında 32-bit uygulamaların kurulumu hakkında deneyimlerim sınırlı ama sizin güvenilir bir test ortamı oluşturmanız olası sorunları önceden tespit etmek için en uygun yol olacaktır.

Gönderildi : 23/01/2010 17:50

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

hakan hocam fatih hocam sizin fikirlriniz nedir diğer hocalarım alınmasın sizlerede soruyorum

Gönderildi : 24/01/2010 21:37

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

hakan hocam fatih hocam sizin fikirlriniz nedir diğer hocalarım alınmasın sizlerede soruyorum

Yok mu fikir ?

Gönderildi : 27/01/2010 18:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993

Merhaba

Eğer lisans sınırı yoksa w2008 kullanın derim ki çok daha performanslı olacaktır.

ama elde bu var derseniz ; ram ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur sonuçta kullanıcılar bu ram i hızlı bir şekilde tüketecektir. Malum windows işletim sistemi ram i iyi kullanamıyor bu nedenle alınan ram sisteme geri verilmeyecek ve ilk olarak ram darboğazı çekilecektir. Ancak ram den daha büyük sorun ise disklerde olacaktır... TS ler için en mantıklısı SAN üzerinden disk vermek olacak ama eğer san yok ise ve local disklerden bahsediyor isek raid ler çok önemli değil sonuçta maksimum (muhtemelen ) 6 disk olacaktır ve raid 10 yapabilirsiniz .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2010 01:09

Paylaş: