Forum

Terminal Server Dev...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal Server Devreye Alma ve Lisans Ekleme

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,593 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Wİndows 2003 R2 Standart Edition SP2 var. Üzerinde Terminal server kuruldu. İlk başta kurulum sırasında lisans bilgileri girilmedi. Ücretsiz hakkından yararlandık.

Şimdi User CAL lisans aldım ve bu lisansı "Terminal Server Licensing" bölümünden "Install License" diyerek ekledim. Ancak User Cal mı Device Cal mı yüklemem gerektiğini düşünmeden Device CAL olarak ekledim. Sonra siteden okuduğum bilgilere göre User CAL olarak license eklemem gerektiğini gördüm ve User CAL olarak lisansı ekledim.

Şimdi "Terminal Server Licensing" bölümünde hem User CAL hem de Device CAL bulunuyor. Öncelikle Device CAL lisansını silmek bu bölümde sadece User CAL lisansını görmek istiyorum.

Ayrıca bağlanan kullanıcıların ücretsiz sürümünden mi eklediğim User CAL lisansından mı lisans kullandıklarını öğrenmek istiyorum.

Ayrıca almış olduğum terminal server User CAL lisansını microsoft etkinleştirme merkezini arayarak etkinleştirmeli miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hayırlı akşamlar,

Gönderildi : 10/01/2010 21:48

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

licmgr ile baktığınızda temp device lisans atanmış olarak gözüken makinalar var mı ?

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc758522(WS.10).aspx  linkine bakın test aracları

user callar monitör edilmez .

ts server ayarlarından lisans modunu user cal olarak ayarlayın

lisans servisini kaldırıp uygun şekilde yeniden kurun. ve yeniden internet üzerindn etkinleştirin.

Gönderildi : 10/01/2010 22:33

Paylaş: