Forum

wın 2008 serverda r...

Bildirimler
Hepsini Temizle

wın 2008 serverda root dc yapmak mantıklımı

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
666 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

mrb wındows server 2008 ent kurulu bır sıstem var ve uzerınde exchange 2007 ent kurulu ıbm 3650 4gb rem quand core işelmci 2.3 dc kurulu vazıyette kullanıcıları beklıyor suan.   ve  gene aynı es degerde bır server var daha mevcut sıstemde ve o sıstemı bozup yerıne 2008 server std kurulucak   ıbm 346 3.2 ıslemcı 3 gb rem   sımdı asıl konu şu   2008 server std kurulumu olcak ve uzerınde sql server 2005 kurulumu gerceklescek ve uzerınde erp çalışacak. sızce bu kurulumlar yapıdıktan sonra ıbm x 346 2008 std kurulu sunucuyu member olarakmı dahıl etsem daha mantıklı yoksa root dc olarak yapsammı daha ıyı olur root dc yapsam dc uzerındekı yuku azaltırmı. sizce hangısı mantıklı member olarakmı olsun yada root dcmı olsun tecrubelı arkdaslar emınım bır yorum yapacaklardır. ve onun arkasında gene proxy server olcak ısa server 2006 oda zaten member server olarak yapılandıracam. ama bu ıbm x346 takıldım sızce ne oslun.

Gönderildi : 22/04/2008 20:33

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Sahip olduğunuz Server bu ve benzeri bir çok rolu aynı anda çalıştıracak kapasitede olup, donanım tarafında performans açısından bir problem yaşayacağınıza inanmıyorum.

Fakat problemin olacağına eminim ki bu ve benzeri farklı rollerin aynı makine üzerinde bulunması ne MS tarafından tavsiye edilmektedir, nede tecrübelerimize dayanarak bizlerin önereceği bir yapı olacaktır.

W2008 den bahsediyoruz ve STD OS sahip olduğunuzu söylediniz.

2008 ile birlikte Hyper V (sanallaştırma) teknolojisi gelmiş bulunup, Core Server üzerine Hyper V kurulumu gerçekleştirirseniz Sanal OLARAK 2 Adet OS kurmanıza Microsoft izin vermektedir. Ek bilgi ENT sürümünde bu sayı 4 olarak halan daha devam etmektedir.

Serverlarınızı sanallaştırmak daha mantıklı olacaktır.

W2008 with hyper V    ile W2008 without Hyper V sürümleri arasında ki fiyat farkı 21 USD gibi komik bir rakamdır :-)))

Not : Rakamların bu şekilde olmasının tek nedeni Proje, Alım - Satış Şartnağmeleri vb.. uyumlar için piyasaya sürülmüştür.

Gönderildi : 23/04/2008 02:02

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanallaştırma olayına cok fazla sıcak bakmıyorum aslında   sonuc olarak donanımın ıyı oldugu  ıcın root dc yapmak mantıklımı acaba

Gönderildi : 24/04/2008 00:37

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Daha önce ki postum da söylediğim gibi Donanım olarak gözün kapalı işlemleri yürütebilirsin. Bir sıkıntı oluşmaz ama Aynı OS üzerinde farklı servislerin çalışması problemlere sebebiyet verecektir.

Sanallaştırma Hakkında kısa bir bilgi vermek isterim ki Dünya Pazarında Sanallaştırma hızlı bir şekilde büyümekte olup Şu anda çalışan sistemlerin % 7 oranı Sanal Sistemler üzerine Kurulmuştur. Bu rakam 2005 yılında % 2 olduğunu söylersem Sanallaştırmaya duyulan ihtiyacı ve önemi daha net bir şekilde anlatmış olurum. Ve yine aynı araştırma sonuçlarına göre 2010 Yılında ki tahmin edilen oran % 17 dir.

Gönderildi : 24/04/2008 00:47

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba tama sanallaştırma iyi bir şey ama benim sistemde sanki sanallaştırmaya gerek yokmuş gibi geliyor   yanı sımdı ıbm 346 member server olarak dahıl etsem sıkıntı yasamam herhalde ve aynı os den kastınız ne   sıstemın dc olan 2008 ent   dıgerı 2008 std ben std dc root dc olarak dahıl edecem yanı aynı servıs derken ne  ola bılır      dc uzerınde exchange server 2007 kurulu duurumda  2008 std ıse eger root dc olarak yapılandırırsam bırde root dc   aslında 2003 server baktıgımızda   adc server olmuyomu dıger adı

Gönderildi : 24/04/2008 00:57

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu arasda adıtıon domaın oluyor demı root dc 2008 mımarısınde sanırım   bırde root yapacam serverdada sql server 2005 çalısacak

Gönderildi : 24/04/2008 00:58

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

ok. Konuyu toparlıyorum.

Srv 1 = W2008 + Dc + Exc 2007
Srv 2 = W2008 + SQL + ERP
Srv 3 = Isa Server (Proxy)

Srv 1 üzerinde Dc kurulu ve ikinciyi ADC mı yapayım ? Yoksa Member mı ? Yoksa Yeni bir Root DC mi ? Yapayım sorusuna gelince en mantıklısı member yapman olacaktır. Tek bir Domain üzerinden yönetim gerçekleştireceksin. En mantıklı olanı budur.

ADC yaparsan mevcut DC nin bir yedeğini bulundurmuş olacaksın ki ek bir yük getirecek, ek servisler gelecek gerek yok.

Yeni bir Root DC yapayım mı dersen eğer sistemini gereksiz yere karmaşık bir hal aldıracaksın ki, bu da sana iki Domainin bir biri için Trust oluşturman, userları yapılandırman ki çok karmaşık bir hal alacak ki hiç tavsiye etmem eğer ihtyiaç yoksa, çoklu şu ben yoksa.

Son soruna geleyim Aynı servisler vb.. bir takım sorun olmuş. bunun için cevabım ise EXC 2007 zaten başlı başına 5 ayrı role sahip olup, minumum Edge Rolunun ayrı bir server da olmasını MS tavsiye etmektedir. Güvenlik açısından.

Mevcut sahip olduğun lisasnlar ENT = 4 Adet Virtual Server kurmana izin veriyor. Bu sahip olduğun lisasnları kullanmanı önermiştim sadece. Gerçek bir server olarak yapılandırarak kullanım hakkın olan 3 adet OS devre dışı bırakmış oluyorsun.

Gönderildi : 24/04/2008 01:15

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

tsk ederım ılgınıze verdıgınız bılgıler aydınlık oldu evet kararım su oldu  ne root dc yapacam nede adc  yapacam tek dc kurup dıgerlerını member yapacam

peki konu exc 2007 acılmısken ben suan normal sekılde exchange kurdum  kurarken mailbax role  client access rule  hup trsporter rule  unıfiend

bu sekılde kurdum pekı edge rolunu ben suanda ayrı bır yere kursam ve yazılan makalelere bakarak uygulasam  olurmu.

birde ben bu rolu ıbm 346 kursam olurmu yannız member olcak  member servera tavsıye edılıyormu peki.

kurulusa eger  dns olması sartmı ıbm 346   yoksa dc uzerındekı dns uzerındenmı kullanılcak   bırde ben exchange forefort lısansı var bu durumda bu forefont nereye kurmam gerekir.hocam

Gönderildi : 24/04/2008 11:27

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Sisteminde basarilar dilerim. Bence en acil tarafından Exchange 2007 ye bir ram upgrade di yapman senin için iyi olur kaç mailbox olucak ?

Gönderildi : 26/04/2008 03:04

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

suan ıcın 50 clınet var arkadasım

Gönderildi : 27/04/2008 02:45

Paylaş: