Forum

Yeterli sunucu alan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeterli sunucu alanı ok hatası

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
629 Görüntüleme
(@FarukDemirhan)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Server üzerinde 500 gblik sata disk üzerindeki paylaşım klasorlerine erişmeye çalışırken aşağıda belirttiğim hatayı almaktayım. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?

"\\aserver\programlar erişilemez. Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir. Erişim izninizin  olup olmadğını öğrenmek için bu sunucunun yöneticisiyle temasa geçin.

Bu komutu yürütmek için yeterli sunucu kayıt alanı yok."

Gönderildi : 28/12/2009 16:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba

Öncelikle o pcye ping atmayı deneyin.

Ping atıp erişebiliyorsanız programlar dizinine erişik hakkınız olup olmadığını kontrol ediniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/12/2009 16:48

(@FarukDemirhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ping atabiliyorum onda sorun yok. Kullanıcı yetkilerinde de bir problem yok. Şöyle bir detay var erişemediğim kısım usb harddisklerdeki paylaşımlara erişemiyorum. Normal local sürücülerdeki paylaşımlara düzgün şekilde erişim sağlanabiliyor. İlk mesajımdada belirtmiştim zaten paylaşımların usb diskler üzerinde olduğunu.

Gönderildi : 28/12/2009 16:53

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ,

Diskinizin formatlanması ntfs ise paylaşım sekmesinin yanında güvenlik sekmesi var erişecek kişileri burayada ekleyiniz.

Ortamda active directory var sanırım eklediğiniz kişi ile sisteme login olunan kişinin aynı olmasına dikkat ediniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/12/2009 16:59

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Usb diskler defaultta fat olarak gelirler. Ntfs olarak formatlayıp, ilgili izinleri düzenleyiniz. Kullanıcı paylaşıma bilgisayar başından erişecekse security izinleri, networkten erişecekse sharing+seurity en ufak izin geçerlidir.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 28/12/2009 21:05

(@FarukDemirhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Vermis oldugunuz cevaplar icin tesekkur ederim. Bahsettigim durumdaki external diskten daha once paylasimlara erisebiliyordum yani ntfs formatindaydi. Ama ne olduysa oldu dunden beri paylasimlara erismeye calisirken bu hatayi almaktaydim. Log kayitlarinda 2011 kaydinin cozumunu http://support.microsoft.com/kb/177078/tr adresinden ulastim.

Gerekli ayarlamalari yaptim ama ufak bir noktayi belirtmek istiyorum bu sorunu yasayana veya yasayabilecek arkadaslar icin. Aktif paylasimlari kapattiktan sonra registery ayarlarinin yapilmasi gerekiyor. Yukarida verdigim linkte anlatilan cozum ile belirtmis oldugum problem cozuldu.

Yardimci olmaya calisan arkadaslara cok tesekkur ederim.

Gönderildi : 29/12/2009 14:38

(@www-rizasahan-com)
_

Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 29/12/2009 16:07

(@YunusDervis)
Gönderiler: 12
Active Member

Makale için çok teşekkürler

Gönderildi : 05/05/2011 19:47

Paylaş: