Forum

Server 2008 Termina...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Terminal Server Bağlantıda Yazıcı Sorunu

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
754 Görüntüleme
(@cemcezik)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemde Server 2008 Std, Ad, Ts yüklü,

Şube de 3 Pc var 1 i Xp diğerleri Windows 7, Xp olan Pc ye Epson Lx-300 yazıcı ve Canon MF4350d yazıcılar bağlı ve paylaştırılmış durumda. Şube lokalde kendi aralarında çıktı alma sorunum yok. Yazıcıların bağlı olduğu Pc den Uzak Masaüstü bağlantı ekranında çıktı almakla ilgili sorun yok. Diğer pc ler üzerinden bağlantı yaptığımda yazıcıları uzakmasaüstü bağlantı ekranında görüyorum. Fakat herhangi bir döküman gönderdiğimde çıktı alamıyorum ve Event larda Event ID : 6161 hatası alıyorum. Bu sorunu çözmem için nasıl bir yol izlemeliyim ??

The document Test Page, owned by elcin.dirik, failed to print on printer Canon MF4320-4350 on devrim (redirected 4). Try to print the document again, or restart the print spooler.

Data type: RAW. Size of the spool file in bytes: 135595. Number of bytes printed: 0. Total number of pages in the document: 1. Number of pages printed: 0. Client computer: \\xxxxxSRV. Win32 error code returned by the print processor: 5. Access is denied.

Gönderildi : 25/12/2009 20:25

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

yaşamış olduğunuz sıkıntı normal bir sıkıntıdır. Nedeni ise aktif olarak görmüş olduğunuz yazıcılar Easy Printer teknolojisi sayesinde bağlantıyı kuran kullanıcı oturumuna yönlendirilmektedir.. Session ID' leri farklı olduğu için çıktı alamayacaksınız.

hatayı incelediğiniz zaman göreceksiniz ki, yazdırma hizmetini \\xxxSrv adlı bilgisayar üzerinden yapmaya çalışıyor. ve bu bilgisayara erişim olmadığı için çıktı alamıyorsunuz.

Çözüm olarak Print Server kurmanız gerekmektedir ve network üzerinden erişim sağlamalısınız.

Gönderildi : 26/12/2009 02:11

(@cemcezik)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Hocam,

Bu Sorun 2008 e özel birşey mi ? İllaki Print Server Kurmak mı gerekiyor yada VPN üzerinden mi yapmak gerekiyor. Peki Easy Print Özelliğini kullanmadan Server 2003 teki gibi çalıştırma şansım var mı ?

Şube ile Merkez arası Vpn bağlantısı yok. Şube Remote Desktop ile Wan ip üzerinden bağlanıyor. Network ten tanıtabilmem için Vpn mi yapmalıyım. Yoksa başka bir çözümü var mı ??

Gönderildi : 26/12/2009 13:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba;

yaşamış olduğunuz sıkıntı normal bir sıkıntıdır. Nedeni ise aktif olarak görmüş olduğunuz yazıcılar Easy Printer teknolojisi sayesinde bağlantıyı kuran kullanıcı oturumuna yönlendirilmektedir.. Session ID' leri farklı olduğu için çıktı alamayacaksınız.

hatayı incelediğiniz zaman göreceksiniz ki, yazdırma hizmetini \\xxxSrv adlı bilgisayar üzerinden yapmaya çalışıyor. ve bu bilgisayara erişim olmadığı için çıktı alamıyorsunuz.

Çözüm olarak Print Server kurmanız gerekmektedir ve network üzerinden erişim sağlamalısınız.

Merhaba.

Yani burada söylemek istediğiniz lokalde yerel ağ üzerinde başka bir bilgisayardan paylaştırılmış olan yazıcıdan döküm alamamaktamıyız easy printer teknolojisinde?

Örneğin lokaldeki Ali bilgisayarından paylaştırılmış olan yazıcı yine lodakldeki veli bilgisayarında tanımlı. Veli bilgisayarından term srv de oturum açıp döküm almak istediğimde Ali bilgisayarındaki yazıcıdan çıktı alınamıyor mu? Yoksa ben mi yanlış anladım.

Gönderildi : 02/03/2010 02:51

(@Ekselance)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhaba;

Merhaba.

Yani burada söylemek istediğiniz lokalde yerel ağ üzerinde başka bir bilgisayardan paylaştırılmış olan yazıcıdan döküm alamamaktamıyız easy printer teknolojisinde?

Örneğin lokaldeki Ali bilgisayarından paylaştırılmış olan yazıcı yine lodakldeki veli bilgisayarında tanımlı. Veli bilgisayarından term srv de oturum açıp döküm almak istediğimde Ali bilgisayarındaki yazıcıdan çıktı alınamıyor mu? Yoksa ben mi yanlış anladım.

Konu hakkında deneyimi olan arkadaşlardan ben de yardım istiyorum. Benzer durum benimde başımda var. Şöyle ki;

Windows2008 x64 Serverim var. 11 Tane dummy terminal bağlı. (Mapple XPEmbd) Her bir XPEmb clientimde locallerinde yazıcılar kurulu. Localden sınama sayfazı yazıyorlar sorun yok. Terminal Servise RDP ile bağlandıklarında kendi locallerindeki yazıcıya bağlan dediğimde yazıcı driveri soruyor. Oysa söz konusu driver IBM Graphics ya da OKI ML3220 ya da IBM Proprinter yani 2008 tarafından default olarak desteklenen ve hatta LPT1 üzerine kur dedndiğinde hızlıca kurulan bir yazıcı sürücüsü...

Öte yandan yazıcıları tek tek Server üzerine Admin ile kurup bağlantı noktalarını her birinin Clientlerindeki adreslerni vermeyi denedim ama onu da yapamadım.

Fikir görüş ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Gönderildi : 05/03/2010 17:20

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba;

Merhaba.

Konu hakkında deneyimi olan arkadaşlardan ben de yardım istiyorum. Benzer durum benimde başımda var. Şöyle ki;

Windows2008 x64 Serverim var. 11 Tane dummy terminal bağlı. (Mapple XPEmbd) Her bir XPEmb clientimde locallerinde yazıcılar kurulu. Localden sınama sayfazı yazıyorlar sorun yok. Terminal Servise RDP ile bağlandıklarında kendi locallerindeki yazıcıya bağlan dediğimde yazıcı driveri soruyor. Oysa söz konusu driver IBM Graphics ya da OKI ML3220 ya da IBM Proprinter yani 2008 tarafından default olarak desteklenen ve hatta LPT1 üzerine kur dedndiğinde hızlıca kurulan bir yazıcı sürücüsü...

Öte yandan yazıcıları tek tek Server üzerine Admin ile kurup bağlantı noktalarını her birinin Clientlerindeki adreslerni vermeyi denedim ama onu da yapamadım.

Fikir görüş ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Sunucunuzun işletim sistemi x64 client'larda ise 32 bit işletim sistemi var anladığım kadarı ile. Sunucunuzda yazıcılar kısmına gelip boş bir yerde sağ tıklayıp sunucu özeliklerine girin. Orada kullandığınız yazıcılar'ın x86 (32 bit) driverlarını yükleyin.

Gönderildi : 08/03/2010 19:58

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Windows Server 2008 üzerinde C:\windows\system32\spool klasöründeki dosyaların tamamına Everyone için yetki verirseniz bu erişim hatası mesajını almazsınız. Problem bu şekilde düzelmiş olacaktır.

Veya microsoftun bu konuda http://support.microsoft.com/kb/972026   hotfixi mevcuttur bunu de deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 25/01/2012 19:47

(@serkandas)
Gönderiler: 11
Active Member

Merhaba arkadaşlar

benimde buna benzer sorunum var şöyleki;

ortamda 2008 r2 terminal serverım var 10 kişi bağlantı yapmakta ali kullanıcısının lokal bilgisayrında ( thin client) canon lbp3370 yazıcı yüklü.  ali terminal servera rdp yaptığında lokalindeki yazıcıdan çıktı alabiliyor. fakat ahmet aynı terminale rdp yaptığında alinin yazıcısını terminal üzerinde göremiyor. daha önce 2003 terminal yüklü idi onda böyle bi sorun yoktu. bunun bir çözümü va mıdır. alinin bağlandığı zaman rdp de gördüğü yazıcısını ahmetinde görmesi çıktı alabilmesi mümkün müdür?

Gönderildi : 01/10/2012 02:19

Paylaş: