Forum

File serverin hardd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File serverin harddisk aktivitesini takip programi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
473 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

File serverin harddisk aktivitelerini ne tur bir programla takip ediyorsunuz?

Gönderildi : 17/12/2009 05:48

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Aktivite erken hata durumları mı yoksa kullanım durumları mı?

Hata durumları için HP sunucularda LigthOut sistemi var. Sunucuyu web tabanlı olarak takip edebiliyorsun. Ayrıca system de ki event log larında ki hata mesajlarından takip edilebilir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 17/12/2009 12:07

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Kullanım durumunu kastetmiştim hocam. Yani o andaki yüklenme transfer bilgileri vs. Grafik ekranda bu detayları takip edeceğim bir program sormuştum.

Gönderildi : 17/12/2009 12:35

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Hocam Computer Management da ki Sessions kısmından açık olan paylaşımları kimlerin açtığını ne kadar zamandır açık olduğunu ve ne kadar zamandır boşda öylece beklediğini görebiliriz. Birde Performans Monitor kısmından disk ile ilgili parametleri, network ile ilgili parametreleri toplayabiliriz. Ancak bunları rapor hazırlasın vs diyorsak onun için içincü parti bir yazılımı var mıdır bilemiyorum açıkcası.

Senin istediğinde üçüncü parti bir çözüm sanırsam [:)] .

Kolay gelsin...

Gönderildi : 17/12/2009 17:17

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam belki görmüşsünüzdür, youtube üzerinde bir video vardı. It elemanı serverlara doğru çığlık atarken hard disk veri transferinin undan olumsuz yönde nasıl etkilendiğini online bir program üzeirnde gösteriyordu. Aradığım benzer bir şey yani şöyel bir baktığımda hemence son 5-10 dakikalık ve o anın kullanım yoğunluğunu göreyim istedim.

Gönderildi : 18/12/2009 00:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

İlla file server için değil herhangi bir PC veya server için harddiskin her türlü aktivitesini kontrol etmek tahmin ettiğinizden daha kolay ve ücretsiz bir şekilde mümkün. Nasıl mı? Tabii ki Windows'un tümleşik Performans aracı ile.

1. Denetim Masası->Yönetimsel Araçlar->Performans aracını başlatın.

2. Sistem Monitörü kısmı varsayılan olarak açılacaktır; sağ taraftaki grafik penceresinin altında varsayılan olarak açılan belli başlı (İşlemci, Harddisk, RAM, v.s.) açılan ekleri silin (Delete tuşu veya yukarıda bulunan X tuşu ile silebilirsiniz).

3. Grafik bölümüne sağ tıklayıp Sayaç Ekle'ye basın.

4. Performans nesnesi: kısmından Fiziksel disk'i seçip altta ister Tüm sayaçları isterseniz de takip etmek istediğiniz sayaçları ekleyin (Ctrl tuşunu basılı tutarak çoklu seçim yapabilirsiniz).

5. Dilerseniz tüm disk aktivitelerini ya da sağ tarafta listelenen "örnekler" dilediğiniz diskleri seçebilirsiniz.

6. Eğer size 100 değeri (eğer değiştirdiyseniz farklı bir değer de olabilir) yetersiz veya aşırı geliyorsa bu durumda grafiğe sağ tuşla tıklayıp Özellikleri seçin. Burada Grafik tabına tıkladıktan sonra Dikey ölçek kısmında dilediğiniz değeri ayarlayabilirsiniz.

Gönderildi : 18/12/2009 00:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mert hocam sagolasin isime yarayacak dogrusu..[Y]

Gönderildi : 18/12/2009 09:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Gönderildi : 19/12/2009 12:27