File serverin hardd...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

File serverin harddisk aktivitesini takip programi  

  RSS
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

File serverin harddisk aktivitelerini ne tur bir programla takip ediyorsunuz?

Alıntı
Gönderildi : 17/12/2009 04:48
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Aktivite erken hata durumları mı yoksa kullanım durumları mı?

Hata durumları için HP sunucularda LigthOut sistemi var. Sunucuyu web tabanlı olarak takip edebiliyorsun. Ayrıca system de ki event log larında ki hata mesajlarından takip edilebilir.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2009 11:07
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Kullanım durumunu kastetmiştim hocam. Yani o andaki yüklenme transfer bilgileri vs. Grafik ekranda bu detayları takip edeceğim bir program sormuştum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2009 11:35
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Hocam Computer Management da ki Sessions kısmından açık olan paylaşımları kimlerin açtığını ne kadar zamandır açık olduğunu ve ne kadar zamandır boşda öylece beklediğini görebiliriz. Birde Performans Monitor kısmından disk ile ilgili parametleri, network ile ilgili parametreleri toplayabiliriz. Ancak bunları rapor hazırlasın vs diyorsak onun için içincü parti bir yazılımı var mıdır bilemiyorum açıkcası.

Senin istediğinde üçüncü parti bir çözüm sanırsam [:)] .

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2009 16:17
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Hocam belki görmüşsünüzdür, youtube üzerinde bir video vardı. It elemanı serverlara doğru çığlık atarken hard disk veri transferinin undan olumsuz yönde nasıl etkilendiğini online bir program üzeirnde gösteriyordu. Aradığım benzer bir şey yani şöyel bir baktığımda hemence son 5-10 dakikalık ve o anın kullanım yoğunluğunu göreyim istedim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2009 23:21
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

İlla file server için değil herhangi bir PC veya server için harddiskin her türlü aktivitesini kontrol etmek tahmin ettiğinizden daha kolay ve ücretsiz bir şekilde mümkün. Nasıl mı? Tabii ki Windows'un tümleşik Performans aracı ile.


1. Denetim Masası->Yönetimsel Araçlar->Performans aracını başlatın.


2. Sistem Monitörü kısmı varsayılan olarak açılacaktır; sağ taraftaki grafik penceresinin altında varsayılan olarak açılan belli başlı (İşlemci, Harddisk, RAM, v.s.) açılan ekleri silin (Delete tuşu veya yukarıda bulunan X tuşu ile silebilirsiniz).


3. Grafik bölümüne sağ tıklayıp Sayaç Ekle'ye basın.


4. Performans nesnesi: kısmından Fiziksel disk'i seçip altta ister Tüm sayaçları isterseniz de takip etmek istediğiniz sayaçları ekleyin (Ctrl tuşunu basılı tutarak çoklu seçim yapabilirsiniz).


5. Dilerseniz tüm disk aktivitelerini ya da sağ tarafta listelenen "örnekler" dilediğiniz diskleri seçebilirsiniz.


6. Eğer size 100 değeri (eğer değiştirdiyseniz farklı bir değer de olabilir) yetersiz veya aşırı geliyorsa bu durumda grafiğe sağ tuşla tıklayıp Özellikleri seçin. Burada Grafik tabına tıkladıktan sonra Dikey ölçek kısmında dilediğiniz değeri ayarlayabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/12/2009 23:33
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Mert hocam sagolasin isime yarayacak dogrusu..[Y]

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/12/2009 08:06
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Rica ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/12/2009 11:27
Paylaş: