Forum

REVERSE DNS KAYDI

Bildirimler
Hepsini Temizle

REVERSE DNS KAYDI

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,339 Görüntüleme
(@ILKERSEFEROGLU)
Gönderiler: 409
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Reverse DNS Kaydı actırcagım  

DNS kaydı mail.xxxx.com  karşılığı olan xxx.xx.xxx.x IP si için 

xxx.xx.xxx.x IP si sorgulandığında mail.xxxx.com cevabı  alınacak sekıldemı acılmalı

tesekkurler

Gönderildi : 15/12/2009 20:17

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Benim sorum yonledirme ile alakalı degil reverse dns kaydı actırma ile alakalı mail yonlendirmemiz var zaten

tesekkurler

Gönderildi : 15/12/2009 20:32

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

merhaba,

İnternet erişimi aldığınız firmaya bildirirseniz onlar yapacaklardır. Sizden, mail.xxx.com ve IP adresinizi istiyecekler.

Gönderildi : 15/12/2009 21:01

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba

benim mail.xxx.com ip sini biliyor isp ben reverse dns kaydını sorgusu yapdıgım da mail.xxx.com olarak mı cevap almalıyım

tesekkurler

Gönderildi : 15/12/2009 21:18

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba

Yani xxx.xxx.xxx.xx IP si sorgulandığında mail.xxx.com cevabı mı alınmalı?

tesekkurler

Gönderildi : 15/12/2009 21:22

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

merhaba,

evet IP adresinizi sorguladığınızda mail.xxx.com cevabı dönmeli, aynı şey tersi içinde geçerli.

buradan da sorgulayabilirsin.

http://www.iwebtool.com/reverse_ip

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/12/2009 14:16

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar;

ptr kaydınızın olup olmadıgını test etmek için nslookup komutunu kullanarak

server 195.175.39.39

set type=ptr

xx.xxx.xxx.xx yazdıgınızda mail kaydınızın ismi dönüyor ise ptr kaydınız var demektir yok ise internet servis saglayıcınıza durumu bildilmeniz ve onlara açtırmanız gerekir örnek türktelekomdan devreniz varsa onlara turknet den devreniz var ise turknete açtırmalısınız.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/12/2009 16:47

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba eser hocam tesekkurler ilginize

Bir sey soracagım tek exchange server uzerinde farklı domainler calısıyor fakat gelen emailler tek bir ip ye yonleniyor boyle bir yapıya reverse dns kaydı nasıl yapılmalı

tesekkurler

Gönderildi : 17/12/2009 01:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

bu makale işinizi görecektir.Birden fazla domaine aynı handa hizmet verebilir birden fazla domaini aynı ip üzerine mx kaydı olarak yönlendirebilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/12/2009 01:50

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar;

Bahsi geçen yapıya sadece bir tek reverse kaydı açılması yeterli olacaktır ki isp ye bu ip için bide bu reverse açılacak derseniz olmaz öyle şey derler direk haberiniz olsun..

Örneklemek gerekir garanti bankasının mail gatewayini inceleyelim http://www.robtex.com/ip/194.29.208.16.html#graph görüyoruz ki ters sorgu da tek bir kayıt çıkıyor ama o ip de bir mail gateway var ve birden çok domain olma durumu kaçınılamaz ....

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/12/2009 01:55

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba eser hocam

tesekkurler

Gönderildi : 17/12/2009 03:12

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba tesekkurler

Gönderildi : 17/12/2009 03:20

(@SerkanAy)
Gönderiler: 1
New Member

Merhabalar,

RDNS kaydı çok ciddi bir sıkıntı bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. " Nasıl yapılıyor"

Gönderildi : 29/06/2010 03:02

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Reverse dns kaydını internet hizmetini nerden alıyorsanız ornek olarak ttnet diyelim

[email protected] ye static ip ve reverse dns kaydınızın mail.xxx.com gibi acılması talebinde bulursanız ttnet acacakdır

iyi calısmalar

Gönderildi : 29/06/2010 21:48

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Reverse Dns kaydı ile ilgili  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 30/06/2010 23:58

(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Merhabalar,

Dns olarak domain satın aldıgım firmanın dns ini kullanıyorum.

Zone um orda.

Ttnetten ADSL internet hizmeti alıyorum.

Bu konuda kafama takılan birkac nokta var.

1..TTnet benim reverse dns sorgulamam icin benin domainim adında bir zone mu olusturup reverse dns kaydı yapıyor, bunu merak ediyorum.

2..Benim mail serverım icim karsı SMTP sunucu reverse dns sorgularken adım adım nasıl gerceklesiyor işlem acaba?

Çünkü eğer karşı SMTP sunucu benim IP mi ve zone umu arastırırsa zone umun tutuldugu DNS olarak

domain satın aldıgım firma DNS i ne sorarsa reverse DNS kaydım yok, sorun olmaz mı diye aklıma geliyor.

Bu yuzden karsı tarafın reverse Dns kaydını sorguama asamalarını cok merak ediyorum?

3..DNS sunucuyu kendi evimde tutarsam yina adsl hizmeti aldığım yerden mi PTR kaydı isteginde bulunmalıyım.

4..Belki kafam surda da karısıyor

Windows server üzerinde  DNS ayarlarında  Forward ve Reverse dns kaydı olusturabiliyoruz.

Zannediyordum ki zone umun tutulacagı DNS server olarak gercek dunyada kendi dns imi kullansam Reverse DNS kaydımı

kendi  dns serverım üzerinde tanımlarsam yeterli olur sanıyordum.

Her halukarda gercek ip blogu bile kiralasam herhangi bir ISP den ve kendi firma/evimde DNS server yapılandırsam bile,

reverse DNS kaydı ISP tarafında mı yapılmalı kesin olarak?

Sabrınız için teşekkürler...

Gönderildi : 26/10/2016 15:25

Paylaş: