Forum

Terminal Server 120...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal Server 120 gün sonrası ?

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@Acemi)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Terminal Server hizmetini 120 gün test olarak kullandıktan sonra, 15 kullanıcı TS-CAL lisansı aldık ve yükledik. Fakat bazı kullanıcılar Terminal Server'a bağlanmak istediklerinde hala "lisansınız 3 gün sonra bitecektir"  benzeri bir uyarı çıkıyor. Internet'te biraz arama yaptım, registry'den MsLicensing yazan bir anahtar değerini silip yeniden bağlantı yaptığımızda sorun düzeliyor. Fakat mesela 1 ay sonra aynı mesaj yeniden çıkıyor.

Terminal server'ın kullanıcılara vermiş olduğu geçici lisansları nereden temizleyebilirim ? ya da az önce bahsettiğim hatanın kalıcı bir çözümü var mıdır ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2009 18:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu konuda

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc783569(WS.10).aspx  bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Sonuç alamıyorsanız 0212 33 66 999 nolu microsoft iletişim hattından gerekli desteği alınız.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/12/2009 18:43

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

1. TS lisans modeli nedir? (per user or per device?)

2. Aldığınız TS CAL modeli nedir? (per user or per device?)

Gönderildi : 16/12/2009 03:41

(@Acemi)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Terminal Server'ımız per user olarak çalışıyor. Ama aldığımız lisansın per user'mı yoksa per device'mı olduğunu şu an bilemiyorum. Lisans belgesi şu anda yanımda değil.

Gönderildi : 16/12/2009 12:09

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Terminal server yüklenilen lisansı ne olark görüyor peki?

Gönderildi : 16/12/2009 18:45

(@kenankalyoncu)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba,

Bu gün bende Terminal Server kurdum per user lisanlarınıda aktive ettim 50 kulllanıcı. Serverı yeni kurduğumdan dolayı ilk bağlantılar gerçekleşti ancak Lisans servera baktığımda 50 kullanıcı aynen durduğu. Server geçici 120 günlük lisanları verdi sanırım.

Soruma gelince,

120 gün sonra test lisans süresi dolduğunda gerçek lisanlar devreye girecekmi. Bana söylenen o yönde.

Gönderildi : 16/12/2009 22:27

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

per user olduğunda lisansı kontrol ettiğiniz pencereden userlara ait lisans ataması görmezsiniz çünkü monitör edilmez per user lisansalar.

server üzerinden licmgr ile baktığınızda ts olarak hangi makina görülmekte ?

ad site and services kısmındanda ts lisans server kim olarak görülmekte.

clientlardanda bakın bakın .exe nin tam adı aklıma gelmedi ama site içindeki postlarda var kendi postlarımda :))

hepsinde lisans server görünüyorsa korkulacak bişi yok.

Gönderildi : 16/12/2009 23:12

(@kenankalyoncu)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba o bahsettiğin exe yi bulamadım. Ancak microsoftu aradım bu gün termina server licanse sı aktiv ettiyseniz geçiçi lisanslar verilmez diyor.

Madem öyle lisans server da neden 50 görüyorum hala hiçmi lisans vermedi bu melet

Gönderildi : 17/12/2009 14:17

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

per user olduğunda aygıt başına olan lisanslama modelindeki gibi baktığınızda lisans almış bir user göremezsiniz.

bu microsoft site mevcut.

http://support.microsoft.com/kb/822134  

terminal serverı per user kurduysan ve satın aldığın per userı lisanlarını yüklediysen sorun olmayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2009 14:58

Paylaş: