Forum

windows 2008 server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 2008 server child domain kurulumu

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
327 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Forumunuzu uzun süredir takip ediyorum ve çok beğeniyorum.Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Sistemimde windows 2008 server ve AD kurulu.

Firmamda integrals.com olarak kurulu olan domainime matrix.integrals.com isimli bir domain daha eklemek istiyorum.

Konu başlığı açmadan önce makaleler kısmına baktım ama bu konu ile ilgili makale bulmadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2009 11:51

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

dcpromo --> Child --> diye devam ediyorsunuz. 

Bir problemle mi karşılaştınız. Tam olarak yapmak istediğiniz nedir? bir additional mı yoksa başka bir lokasyona child kurulumu mu?

Gönderildi : 15/12/2009 13:01

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra bey,

Sanırım aynı dc üzerinde child kurulumu yapılamıyor additional olarak kurulum yapmam gerekecek.

Tam olarak yapmak istediğim şu an mevcut bulunan deneme.com domainime aynı AD içinde test.deneme.com isimli bir alt domain ekleyip exchange üzerinden test.deneme.com olarak mail adresleri tanımlamak istiyorum.

Bunu hangi yöntemle yapabilirim tek serverde kurulu olan AD üzerinde sanırım child kurmak için farklı bir server daha lazım.

Bunun için fikir verirseniz memnun olurum.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 15/12/2009 13:23

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Tabi ki aynı server üzerine kurulamaz.

child domain için ayrı bir server şarttır.

ama exchange de test.deneme.com, test2.deneme.com diye mail hesapları açabilirsiniz. bunun için child domain şart değildir.

Gönderildi : 15/12/2009 13:26

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İlginizden dolayı çok teşekkür ederim öncelikle Buğra bey,

Exchange 2007 üzerinden bu işlemi nasıl yapmam gerekir yeni bir user tanımlarken sadece domain ismimde tanımalayabiliyorum mesela [email protected] combobox içinde sadece deneme.com sizin dediğiniz gibi hesap açabilmem için ne yapmam gerekli.Dediğiniz gibi yapınca herhangi yönlendirme mx kaydı oluşturmak gereklimi?

Gönderildi : 15/12/2009 13:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

aşağıda ki makalemden faydalanabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

Gönderildi : 15/12/2009 13:43

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Buğra bey makaleyi inceledim.

Test yaptım fakat aklımda bazı çelişkiler var.

1-farklı bir domain açtığımda bunun için mx kaydı yaptırıp yönlendirme yapmalımıyım?

2-yeni bir domain oluşturunca user default olan domainimi kullanır yoksa ben yeni bir domain ekleyince userin özelliklerinden smtp sekmesinde sadece kullanmak istediğinimi bırakmalıyım?

Gönderildi : 15/12/2009 13:58

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. aynı domain için 2.mx gerekmez. eğer sizin default da domaininiz test.com ama test2.com domaine de hizmet vermek istiyosanız tabi ki ayrı mx kaydı açıp şuan ki statik ip nize yönlendirmeniz şarttır.

2. user default olan domaini kullanır evet. siz user ın özelliklerinden bunu değişmelisiniz. Ancak e-mail adress policy kullanarak bu işin zahmetini en aza indirebilirsiniz. Bunun için aşağıda ki makale size yardımcı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-e-mail-address-policy-uygulamas.aspx

Gönderildi : 15/12/2009 14:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Şu anda uygulamayı gerçekleştirdim yardımlarınız için çok tşk.

Farklı bir domaine daha hizmet vereceğim zaman bunun testini yaptım direk dışarıya mail atıyor.Bu domain için mx kaydını yaptırmış ve ip adresime yönlendirmiş olsam ikinci bir recive connectore gerek varmı mail alabilmesi için?

Son olarakta diğer domainimi neticede mx kaydı ile varolan ip adresime yönlendirdim.İkinci bir domaini aynı ip adresime yonlendirebilirmiyim?

Kafamda sayenizde soru işereti kalmadı çok teşekkürler.

Arkadaşın sorunu bana ilaç oldu:)))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/12/2009 14:21

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler .

Aklımdaki tüm sorular yanıt buldu çok teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2009 14:24

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Farklı bir domaine daha hizmet vereceğim zaman bunun testini yaptım direk dışarıya mail atıyor.Bu domain için mx kaydını yaptırmış ve ip adresime yönlendirmiş olsam ikinci bir recive connectore gerek varmı mail alabilmesi için?

Son olarakta diğer domainimi neticede mx kaydı ile varolan ip adresime yönlendirdim.İkinci bir domaini aynı ip adresime yonlendirebilirmiyim?

Rıza senin zaten makale takipçisi olduğunu biliyorum.Sanada burda yeni bir bilgi çıktı:))

Gönderildi : 15/12/2009 14:25

(@www-rizasahan-com)
_

Engin abi ben sürekli takip ederim çözümparkı hocalarımız çok değerli makaleler hazılıyorlar.Bu günkü edindiğim bilgiden dolayıda Buğra hocama teşekkür ediyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/12/2009 14:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. 2.bir receive connector e gerek yok

2. ikinci domain aynı network de ve aynı exchange server ise yine aynı statik ip adresine yönlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 15/12/2009 14:39

(@www-rizasahan-com)
_

Teşekkürler Buğra Hocam forzanın sorusunda sayenizde önemli bir bilgi edinmiş oldum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/12/2009 14:44

Paylaş: