Forum

dns isim ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns isim çözümleme

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,242 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba 

herhangibir ismi pinkledigimde ip olarak cozumleme gerceklesıyor.Fakat ip olarak pinkledıgımde isim olarak goremıyorum.Bunu rezerve look up zone kayıtları sayesınde gorebılıyoruz sanırım.Rezerve lookup zone kayıtları mevcut.ip den ısım gormem ıcın baskabır ayar yapmam gerekıyormu.

Tesekkurler 

Gönderildi : 02/12/2009 19:19

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Selamlar,

nslookup komutu ile IP yi sorguladığınızda doğru isim dönüyor mu?

Gönderildi : 02/12/2009 19:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evett dogru isim donuyor.

Gönderildi : 02/12/2009 19:35

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

O zaman çözümlemenizde bir problem yok.

Ping işlemi IP üzerinden yapıldığından siz ping komutuna parametre olarak isim verirseniz, mecburen bu isim çözümlenecek ve ping atılacaktır. Bu yüzden isim yazdığınızda parantez içinde IP yi görürsünüz. Fakat ping komutuna parametre olarak IP verdiğinizde zaten herhangi bir çözümleme yapılmamaktadır ve IP ye sahip olan ismi göstermemektedir.

Umarım sorunuzu doğru anlamışımdır 🙂

Gönderildi : 02/12/2009 19:50

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

merhaba 

herhangibir ismi pinkledigimde ip olarak cozumleme gerceklesıyor.Fakat ip olarak pinkledıgımde isim olarak goremıyorum.Bunu rezerve look up zone kayıtları sayesınde gorebılıyoruz sanırım.Rezerve lookup zone kayıtları mevcut.ip den ısım gormem ıcın baskabır ayar yapmam gerekıyormu.

Tesekkurler 

Merhaba ;

Rezerve lookup zone kayıtların mevcut ise doğru çalışıyor ise

herhangi bir ayarı yok yapman gereken sadece

c:\>ping -a İP

Örnek ; c:\>ping -a 192.168.1.2

Gönderildi : 02/12/2009 20:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

bu komutu bılmıyordum hocam bu sekılde pınkleyıınce ısım gorebılıyorum.Tesekkurler. 

Gönderildi : 02/12/2009 21:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bu şekilde pinglediğinizde dnsteki reverse lookup kayıtlarını gördüğünden isim görüntülenecektir.

Gönderildi : 02/12/2009 23:21

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

merhaba

bu komutu bılmıyordum hocam bu sekılde pınkleyıınce ısım gorebılıyorum.Tesekkurler. 

Rica ederim , sorunun çözüldüğüne sevindim ,

Ayrıca geri bildirim için teşekkürler...

Gönderildi : 03/12/2009 01:00

(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member

merhaba 

Tesekkurler 

Merhaba ;

Rezerve lookup zone kayıtların mevcut ise doğru çalışıyor ise

herhangi bir ayarı yok yapman gereken sadece

Örnek ; c:\>ping -a 192.168.1.2

merhaba ben reverse look up zone tıkladığımda herhangi bir record göremiyorum. ama ping -a ile herhangi bir ip adresini çözümleyebiliyoruz.isim çözümlendiği halde dns üzerindeki  internet.net zone içinde clientlar neden register olmuyor.yada nasıl isim çözüyor.

http://www.resimupload.com/ds923229552_1.html

http://www.resimupload.com/ds155901519_2.html

windows 7 kullanan bir client ı da 2003 server a dahil edemiyorum hata olarak katılınan etki alanındaki,etki alanı denetleyicisinin dns adını çözümleme denemesi başarız oldu uyarısını alıyorum.buda aynı nedenden dolayımıdır.?

Gönderildi : 17/12/2009 13:49

Paylaş: