Forum

tek dc'den 2 farklı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

tek dc'den 2 farklı network'teki bilgisayarlar 2 farklı interneti sorunsuz nasıl kullanır?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
518 Görüntüleme
(@sametakgun)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

bizim okulda 1 tane windows server 2003 rc 2 var ; sınıflarda domaine bağlı 30 adet bilgisayar ve yine aynı domaine bağlı 10 adet idarenin kullandığı bilgisayar  son olarakta bilgisayar labarotuarında 22 tane workgroupta çalışan bilgisayar var. Meb ‘ in okullara verdiği birçok sitenin filtrelendiği interneti sadece bilgisayar labarotuvarında bulunan 22 i bilgisayarda kullanıyorduk workgroup ortamında modemin dhcp sinin verdiği ip lerle.(192.168.1.0 - 255.255.255.0) DC ' ye bağlı 30 sınıf bilgisayarı ve 10 adet idari bilgisayarda da normal filtresiz internet kullanılıyordu.(10.0.0.0 - 255.255.255.0)

Bu sene  sınıflardaki ve bilgisayar labarotuvarındaki bilgisayarlar aynı switch üzerinden Meb ' in verdiği modeme bağlandı. İdarenin bilgisayarları  ise farklı bir switch ile normal internetin olduğu modeme. Serverın üzerinde 2 adet ethernet kartı var biri normal internetin olduğu modeme bağlı diğeri filtreli (Meb) internetin olduğu modeme bağlı. Server 10.0.0.2 ip adresi ve 255.255.255.0 subnet mask ile dhcp ve dns hizmeti veriyor idareye ve sorunsuz çalışıyor. ama sınıflarda bulunan dc ' ye dahil bilgisayarlar ise 192.168.1.1 ip adresli 255.255.255.0 subnet masklı modemden ip alıyor .Doğal olarak serverı görmüyor. Serverdaki 2. ethernet kartını aktif ettiğimde 2 tane internet bağlantısı var sorun oluşturabilir uyarısı geldi tamam dedim servera 192.168.1.199 ip adresi ni verdim dhcpden 192.168.1.0 networkü için aynı bir scope oluşturdum dns olarak serverı gösterdim gateway olarak 192.168.1.1 numaralı modemin ip sini verdim sınıflarda bulunan domaine bağlı bilgisayarlar  dc'yi görüp çalıştı workgroupta bulanan bilgisayar Lab. ında bulunan bilgisayarlarda ip alıp çalıştı ama sınıftaki ve labarotuvarda kullanılan internette yasaklı siteler açılmaya başlandı. Mecburen 2 . ethernet kartını kapatıp 192.168.1.0 netwoküne modem üzerinden ip verip intenete çıkarıyorum.sınıftaki bilgisayarları local hesaplardan açıyoruz bu sorunu çözene kadar. Benim istediğim sınıf + labarotuvarda bulunan 52 bilgisayar filtreli interneti kullansın sınıflardaki bilgisayarlar dc' den authorize olsun ve idare de 10 bilgisayarlı diğer switch deki interneti sorunsuz kullansın.  Biraz uzun oldu ama nasıl çözebiliriz bu sorunu?  [img] [/img]

Gönderildi : 01/12/2009 16:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Samet bey ;

Öncelikle neden iki farklı network kullanıyorsunuz ? tek network kullanın , modemlerden biri 200 diğeri 201 olsun bu sayede bütün makinelere dns olarak dc yi verirsiniz workgrup olanlara bile ve sadece filtrelemek istediklerineze farklı gateway istemediklerinize farklı gateway atayarak sorunu çözebilirsiniz .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2009 18:30

(@sametakgun)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

internete çıkış yapılan modemler farklı diye networkleri bağımsız yapmışlar.Bütün bilgisayarları aynı networkte toplayınca sorun çözülecekse switchleri bağlarız birbirine ama sınıflardaki ve workgroupda ki öğrenci bilgisayarlarını nasıl ayıklaıp meb'in vermiş olduğu filtreli internetin modemine yönlendireceğim?

Gönderildi : 06/12/2009 19:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

GW adreslerini farklı vermeniz yeterli .

192.168.0.1 - sınırsız

192.168.0.2 - sınırlı

ama tek sorun birileri bu ipleri bilmemeli , bunuda şansa bırakmamak için herkesi maksimum power user yapın yeterli . yok lab için admin olacaklar derseniz ki bu da ip adresini değiştirebiliyorlar demektir bu durumda switchlerin management olup olmaması veya vlan yapıp yapamayacağınız önem kazanıyor. Eğer vlan yaparsanız zaten diğer modem e ulaşma şansları kalmaz. Veya yine Windows Server 2003 üzerine iki ethernet takıp portal üzerindeki makaleler yardımı ile NAT ile insanları internete çıkarırsanız sınırsız modemden , sınırlanacak olanlar Server ın iç bacağını GW olarak yazsa bile siz domain üyesi olmayı şart koşarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2009 19:43

Paylaş: