Forum

İp Çakışması

Bildirimler
Hepsini Temizle

İp Çakışması

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@gokhanavci)
Gönderiler: 53
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhabalar uzun süredir içinden cıkamadıgım bi sorunum var.

Hastaneye Domain Server Kurdum;dhcp üzerinde mac filtre vs yaptım dhcp üzerinden ip dagıtımı yapılıyor fakat şöyle bi sorunum var.

ip alan bilgisayar kapanıp açıldıgı zaman sürekli ip çakışmasına düşüyor.switchlerden kaynaklandıgını zannettim switchleri resetledim fkat sorun onlardand değil.bu sorunu sürekli yaşıyorum arkadaşlar bana yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 22/11/2009 18:17

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Merhaba,

Öncelikle bir soru soracagım ancak yanlış anlaşılmak istemem, sizi tanımadıgım için böle bişi soruyorum.

Daha önce böyle bir uygulama yaptınız mı?

Yani dhcp sunuda mac adrese göre ip dagıtım işlemi yaparak saglıklı bir şekilde çalıştırdınız mı?

Gönderildi : 22/11/2009 18:48

(@gokhanavci)
Gönderiler: 53
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet daha önce bir çok yerde böyle uygulama yaptım ve sorunsuz çalışıyor.

bu hastanedeki yaptıgımda digerlerinin aynısı aralarında hiç bir fark yok burdada sorunsuz bi şekilde çalışıyor.

Gönderildi : 22/11/2009 20:32

(@HALUKYILMAZ)
Gönderiler: 49
Trusted Member

öncelikli olarak mac adresine rezerv edilen ip nin dhcp dağıtım bloğunda olmadığına emin olun.

Gönderildi : 22/11/2009 20:53

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member

Aynıu sorunu bende yaşamıştım. Makinenin bir tanesi günlerce kapalıydı ve ona rezerve edilen IP DHCPde görünmüyordu ve başka makineye tahsis edilmişti. Sistem başlayınca o eski makine inatla eski IPsini almakta diretiyrodu. Taki makineyi bulup elle release-renew yapana kadar uğraştırmıştı. Şimdi 0 problem..

Gönderildi : 22/11/2009 23:23

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Haluk ve teoman arkadaşımızın dediklerini denedikten sonra insanın dalgınlık anına gelerek aynı mac adresini veya aynı ip yi ikikere girebilme ihtimalinide göz önüne alarak birde girdigin bilgileri kontrol etmen durumunda bir problem kalmaksızın sistemin saglıklı bir şekilde çalışacagını düşünüyorum.

Gönderildi : 22/11/2009 23:27

Paylaş: