Forum

1 merkez 1 lokasyon...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1 merkez 1 lokasyon projesi hkk

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar şöyle bir projem var merkezde 1 dc server 2003 std root dc bir adet de şube lokasyon var arada vpn hat var şubede sbs2003 std var şimdi bu iki şube clientları birbirine outlook dan mail gönderirken GAL dan birbirini görecek mail gönderecek proje ayrıntıları şöyle yapmayı düşünüyorum nasıl olur

merkezdeki server 2003 root dc olarak kurucam merkez.local şeklinde ve üzerine exchange 2003 kurucam lokasyona sbs2003 üzerine for a new domainden existing domain tree lokasyon.local olarak kurucam üzerinede exchange 2003 kurucam exchange lerin konuşmaları içinde routing group yapıcam..

takıldığım noktalar; şube lokasyona domain tree kurduktan sonra hem merkez.local ve lokasyon.local domainlerindende login olunabiliyor exchange i buna kurarken sube.local den login olupmu kurmam gerekiyor teşekkürler...

Gönderildi : 16/11/2009 13:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

SBS ADC olamaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2009 23:40

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam lokasyondakini std kursam buna göre izliyceğim yol konusunda yardımcı olabilirimisiniz...

Gönderildi : 17/11/2009 02:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

merkezde 2003 üzerinde 2003

şubede adc ve üzerine additional exch aralarındaki trafik için routing group connector oluşturman yeterli . bu konuda makale var.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2009 02:25

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam şubeye domaın controller for a new domaınden sonra domaın tree ın an exıstıng forest kursam yanlışmı olur bu kurulumu yapıcan şubede credential ekranında bağlanacak server olarak hem merkez hem lokasyon gözüküyor bu lokasyona exchange kurabilmek için hangisiyle login olmalıyım server a teşekkürler...  

Gönderildi : 17/11/2009 03:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman child kurmuş olursun . Makaleler ile ADC kurulumuna bakabilirsin

Gönderildi : 17/11/2009 03:48

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam butür uygulamalarda 1 merkez 1 lokasyon olan projede lokasyona additional dc kurmak dahamı doğru olur örnek bir uygulama teşkil etmesi açısından teşekkürler..

Gönderildi : 03/12/2009 14:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ADC daha doğru bir çözüm olacaktır.

Gönderildi : 04/12/2009 02:49

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba additinal dc kurulumu tamamlarken aşağıdaki hataları alıyorum merkezdeki dc server 2003 std sp2 lokasyondaki server server 2003 std r2 sp2 arada vpn hat var lokasyondan merkeze ping atıyorum

lokasyondan additinal kurulum yaparken credential ekranlarını hatasız geçtikten sonra kuruluma başladıktan bir süre sonra alttaki hatayı veriyor.. 

The operation failed because:

The Active Directory Installation Wizard cannot continue because the forest is not prepared for installing Windows Server 2003. Use the Adprep command-line tool to prepare both the forest and the domain. For more information about using the Adprep, see Active Directory Help.

"The version of the Active Directory schema of the source forest is not compatible with the version of Active Directory on this computer."

Gönderildi : 09/12/2009 17:19

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu problemi merkezdeki root dc üzerine r2 kurarak aşabilirmiyim acaba...

Gönderildi : 09/12/2009 18:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merkezdeki standart, şubedeki r2 olduğundan dolayı sorun çıkarmakta.Schema extende işlemi yapmanız gerekli.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/01/25/w-ndows-server-2003-doma-n-yapisina-w-ndows-server-2003-r2-domain-controller-eklemek.aspx  makaleyi incelermsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 11/12/2009 03:14

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

evet bu projeyi uyguladım merkez root dc şube adc şeklinde ikisinede exchange kurdum daha sonra bunları group connector ile konuşturdum iki tane connector yarattım merkez to sube merkezin bridged ı merkez exchange remote bridged ı sube exchange olacak şekilde yaptım aynı şekilde sube dende bridgead sube exchange remote bridged ı da merkez exchange olacak şekilde test ettiğimde fakat merkezden şubeye mailler gidiyor fakat şubeden merkeze mailler gitmemekte şubede gitmeyince herhangi bir hatada düşmüyor outlook a neden olabilir acaba bunun logu varmıdır görebileceğim sitemizdeki group connector makalesini okuyarak yaptım düzgün bir şekilde...

Gönderildi : 16/12/2009 16:57

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Exchange System Manager da Sunucu altında ki Queues kısmında kuyrukta bekleyen mailler gözüküyor mu?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 17/12/2009 02:06

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba merkezdeki exchange server queueus a baktığımda routing group connector ile ilgili birşey göstermiyor şubedeki exchange serverın queues a girdiğimde merkez to sube routing group connectora çif tıklayıp içine girdiğimde find now dediğimde state i queued ve retry olan mailler var olarak görüyorum...

Gönderildi : 17/12/2009 02:25

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

birde şubedeki exchange e bağlı clientlarda gitmeyen mailler için outlook a şu hatayı düşürmüş

Bu ileti geçerli yönetim ilkesi nedeniyle hedef sunucu tarafından reddedildi.Lütfen daha sonra yeniden deneyin.Bu kez de başarısız olursa,sistem yöneticinize başvurun.

Gönderildi : 17/12/2009 02:53

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

outlook hatalarını aratırken şuna denk geldim http://support.microsoft.com/kb/329636/en-us   ve şunu hatırladım şubedeki exchange server üzerinde protocols-smtp-default smtp virtual server-properties-delivery-advanced-smart host alanına [ip_adresi] şeklinde smart host yapmıştım bu yüzden gitmemiş smart hostu kaldırınca düzeldi bir şey sorucam group connector ile konuşturunca smart host yapamıyomuyuz hiç bi şekilde...

Gönderildi : 17/12/2009 03:18

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, smart host yaptığınız zaman, smart hostta yazılı olan smtp serverdan relay ayarlarını yapılandırmanız gerekmekte.

Routing connceter varken smart host kullanmak istemenizin sebebi nedir, ic yapida routing group connectorlerin yonetimi ve mail akisi daha kolay ve ayrintilidir.

Gönderildi : 17/12/2009 04:11

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba evet relay ayarları verilmiş durumda smart host kullanmamım nedeni lokasyondaki exchange servera bağlı client ların dışarıdaki farklı domainlere mail atarken kullanıcı.adı@domainadi.com şeklinde isp deki mail server üzerinden mail atması için dışarıdan gelen mailleride 3.party pop3 connector ile exchange mailboxlarına bırakmak istiyorum bu yüzden.

yani özet olarak mail server dışarıda duruyor ve outlook larına sadece 1 hesap exchange kurmak istiyorum..

Gönderildi : 17/12/2009 11:57

Paylaş: