Forum

Server Yük...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Yükü ve Dağıtımı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlerden bir fikir almak amacıyla bir konuyu paylaşmak istiyorum.Elimde IBM X serisinden 3400 bir server var.Bu server üzerinde Windows2003 Server,Exchange 2003 Server ,İsa Server,Symantec Antispam programı bu serverın üzerinde.50 kadar da kullanıcı var.Şimdi performans olarak makinanın daha iyi olması için yükü dağıtmak istiyorum.İsa,Windows ve exchange serverın aynı yerde durmasında fazla sıkıntı olmayacağını ama symantec antivirüs ve anti spam programını başka yere taşımak istiyorum.(Sizde Doğru bir yaklaşım mı?)

Çökmelere karşı sanallaştırma teknolojisine girmek istiyorum VMware için nasıl bir makina tavsiye edersiniz?Yoksa şöyle bir makina olabilir mi çift çekirdekli 4 GB memory bir toplama makine işimi görür mü?Gerçi sanallaştırma sorularımı diğer foruma yazacağım ama konu ile alakası olduğu için ön bilgi almak istedim.

Teşekkürler 

Gönderildi : 11/11/2009 14:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Exchange ve isa için ayrı server alın diyeceğim ama buna bütçe çıakrmı bilmem.

En azından bir server alıp isa ve symanteci kaydırırsanız güvenlik tek serverde olmuş olur.

Biraz performans kazanır hemde server.

Tabi sizin tercihinizdir önemli olan.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/11/2009 17:14

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Merhabalar

Öncelikle sanallaştırmaya geçmeye karar vermeniz çok yerinde bir karar bence.Ancak toplama bir pc ye vmware kurulamıyor.Desteklediği ve desteklemediği donanımlar var bunun için vmware in resmi sitesinden yararlanabilirsiniz.Ama normal bir toplama pc neden server olmasın olabilir tabi.Bu arada exchange server ın tek başına çalışması çok çok iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/11/2009 18:34

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim peki 2 olasılık soracağım 

1.Yedek bir server alsam hem additional server olarak üzerinde de isa ve symanteci çalıştırabilir miyim?

Gönderildi : 11/11/2009 19:39

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Isa ile symantec in beraber çalışmasında yapınızın büyüklüğü ve server ın donanımsal özellikleri etken olacaktır.Ama sizin network 50 kişilik old. için bir sorun olacağını sanmıyorum.Gönül isterki her uygulama için ayrı bir server 🙂

Gönderildi : 11/11/2009 19:44

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür Ederim

Gönderildi : 12/11/2009 13:47

Paylaş: