Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Update

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
561 Görüntüleme
(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimdeki sisteme DC yi kurdum peşine de ADC yi kurdum. Ardında ADC üzerine DNS'i kurdum.. Ancak bu işlemden sonra tüm kayıtlar DC üzerinde kayboldu. Reserved lookup zone lar replicate oldu ve her iki tarafta da var ancak forward lookup zone larda sadece DC ve ADC yi görüyorum. Bu replikasyon da kaynaklanıyor?

E

Gönderildi : 17/04/2008 21:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Erdal bey  ,  ADC üzerinde DNS kurulumunu ne şekilde  yaptınız   ?  ADC  ye dns ip si olarak root dc deki değil  kendi ip sini verdiğiniz ve root dc deki dns ip sini ikinci dns adresi olarak tanımladınız değilmi  ? 

Gönderildi : 17/04/2008 22:06

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet aynen öyle yaptım... Bir de birşey soracağım... Diyelim ki Domain'e dahil olan makinenin Host Kaydı DNS den silindi..Bu makine tekrar Domain'e logon olduğunda DNS record u update etmesi gerekmez mi? Sonuçta DNS kayıtlarını belirli bir timestamp 'e göre tutmuyor mu?

Gönderildi : 17/04/2008 22:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Merhaba ,  DNS server üzerinde dynamic update açık ise eder . etmez ise manuel olarak ipconfig /registerdns komutu ile edebiliyoruz sizinde bildiğiniz üzere  fakat , aging scavenging süresi önemli 

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/92d228d2-4fe2-40b9-88a7-2a5a2bee85081033.mspx  

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/cf67e637-a239-4d79-b822-55334f052e4d1033.mspx  

Gönderildi : 17/04/2008 22:23

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet evet update ler açık ancak zone larda bir yamukluk var.. Bizim arkadaşlar biri zone u uçurup tekrar kurmuş. DNS üzerinde yaptığım ACL ayarları bile gitmiş.. Makineleri reboot ettirdim. Tüm record lar geliyor .. Replication da tamam ama ACL ler neden uçtu anlamadım?

Event Type: Warning
Event Source: DNS
Event Category: None
Event ID: 4515
Date:  4/17/2008
Time:  5:53:51 PM
User:  N/A
Computer: NMS-SRV-TER-01
Description:
The zone tlan.com was previously loaded from the directory partition DomainDnsZones.tlan.com but another copy of the zone has been found in directory partition ForestDnsZones.tlan.com. The DNS Server will ignore this new copy of the zone. Please resolve this conflict as soon as possible.

If an administrator has moved this zone from one directory partition to another this may be a harmless transient condition. In this case, no action is necessary. The deletion of the original copy of the zone should soon replicate to this server.

If there are two copies of this zone in two different directory partitions but this is not a transient caused by a zone move operation then one of these copies should be deleted as soon as possible to resolve this conflict.

To change the replication scope of an application directory partition containing DNS zones and for more details on storing DNS zones in the application directory partitions, please see Help and Support.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp .
Data:
0000: 89 25 00 00               ‰%..   

Gönderildi : 17/04/2008 22:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985

Merhaba

öncelikle dns zone u kaldırılması veya dns i yeniden yüklenmesi izinlerin değişmesine neden olur . ACL leri bir daha hazırlayın ve başka birlerinin dns i bu şekilde yönetmesine izin vermeyin.

son olarak netdiag /fix komutu ile dns i düzene sokun . 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2008 22:45

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler anlamadığım DNS üzerinde sadece zone silinmiş...Kurulum aşamasında olduğumuzda assistan arkadaşlarda malesef sunucuya logon olabiliyorlar.

DNS kaldırılmadı. Sadece zone kaldırıldı. Ancak DNS üzerindeki ACL lerde gitmiş.. Neyse baştan ayarlayacağız yapacak birşey yok

,

Özgür bey, Hakan bey teşekkürler

Gönderildi : 17/04/2008 22:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985

zone silinmesi o zone üzerindeki acl yi etkiler dns in acl ini etkilemez demekki bu noktada da bir değişiklik yapılmış .

kolay gelsin. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2008 22:57

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

"DNS" diyip gecmeyin yedeklemekte fayda var.

Gönderildi : 17/04/2008 22:59

Paylaş: