Forum

Disk Yönetimi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk Yönetimi Hk.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
559 Görüntüleme
(@MuratBirer)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar kolay gelsin.

Bi konu hakkında bilginizi almak istiyorum. Disk Yönetimlerinde Bi Konu vardı . Şimdi D:/ Diskimiz var . D:/ Diskimizin içindekileri aynı anda eş zamanlı başka bir diske otomatik kaydediyordu. Nasıl anlatayım tabiri caizse D:/ diskinin verilerini anlık başka bir diske otomatik olarak yazıyordu.

Bilmem anlatabildim mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 03/11/2009 14:08

(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member

Merhabalar RAID 1(Mirror) yapısından bahsediyorsununuz.İki tane aynı boyutta disk veya farklı boyuttaki iki diskten eşit alan ayırarak Miror yapısı kurabilirsiniz.Örneğin İki tane 100GB lık disk var.Bunları Miror yaparsanız Bilgisayarımın içinde 100GB lık bir Partition gözükür.Çünkü her iki disk ede aynı bilgiyi atar.

Gönderildi : 03/11/2009 14:15

(@MuratBirer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ebubekirsıddık kardeşim allah razı olsun bilgin için.

ben bu sistemi harici diske yapmak istiyorum o da mümkün mü ?

Gönderildi : 03/11/2009 14:48

(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member

Şimdi bu sistem iki şekilde gerçekleşir.Ya fiziksel yada yazılımsal.Sen bunu yazılımsal olarak yapabilirsin.Ama harici diskle olmaz.Diyelim ki olsun.mantıklı olmaz.Ama sata ve IDE lerle yapabilirsin.Ama bu şekilde satılan harici diskler mevcut.Mesela "Verbatim" in bu şekilde RAID 0 ve RAID 1 destekleyen ürünü mevcut.Kendi içinde RAID yapıyor hali hazırda.

Gönderildi : 03/11/2009 15:03

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba

RAID 1 işlemi eşzamanlı olduğundan harici bir disk ile raid 1 yapmanız iyi bir çözüm olmayacaktır. Harici disk çıkartıldığı anda raid bozulacaktır. Bu yüzden sabit dahili disklerle yapmanız daha güvenilir olacaktır. Ayrıca raid 1 (mirror) ile birlikte raid 0 (stripe) çözümüne de gidebilirsiniz, şu an en yaygın kullanılan sistemlerden biridir. Raid 1+0 ile hem verilerinizin devamlılığını bir diskin bozulmasına karşı korur, hem de daha hızlı bir yazma oranına sahip olursunuz.

Gönderildi : 03/11/2009 15:23

(@MuratBirer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cok tesekkur ederım saolun.

Gönderildi : 03/11/2009 15:35

(@SalihKESGiN)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Merhaba,

Harici Diskinizin Marka, Modeli ve boyutu nedir acaba.?

Teşekkürler

Gönderildi : 03/11/2009 16:25

Paylaş: