Forum

dns zone ayarları v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns zone ayarları ve logon yavaşlığı

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
845 Görüntüleme
(@Unalaydin)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar domaine eklediğim pc ler oldukça geç oturum açıyorlar. Forumda yaptığım araştırmada bunun dns zone ayarlarının yapılandırması ile ilgili

olduğunu öğrendim.Fakat dns zone 'u en iyi nasıl düzenleyebileceğimi bilmiyorum. dns zonu nasıl yavaş logon problemimide çözecek şekilde yapılandırabilirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.. 

Gönderildi : 24/10/2009 19:10

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Nslookup ile hangi DNS'i kullandığına bakarmısınız. Herhangibi bir DNS 'i geç çözümlüyor buyüzden böyle bir gecikme söz konusu sanırım..

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/10/2009 19:46

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dc nin bulunduğu makinanın ip sinin manuel olarak primary dns yapmıştım onu çözerken baya bir bekliyor..

Gönderildi : 24/10/2009 20:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Dns , dc üzerinde mi kurulu yoksa ayrı bir server mıdır?

Gönderildi : 25/10/2009 02:09

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şöyle bir durum var dc üzerinde bir dns server dc yi kurarken kurduk.clientlarımız logon olamıyordu bu yüzden manuel olarak clientimizda primary dns i dc nin adresi olarak ayarladık logon olabildik fakat bu seferde internete çıkamıyorduk. Bu yüzden daha önce otomatik olarak aldığımız dns adresinide secondary dns'e girdik internet bağlantısı geldi. fakat logon olmamız çok uzun sürüyor. Clientlerimize ipleri bizim kontrolümüzde olmayan dhcp atıyor.

Gönderildi : 25/10/2009 02:37

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Clientlarda primary dns number olarak dcnin ( dns üzerinde kurulu olduğu için) ip adresini vermeniz gerekli, secondary olarak veririseniz geç logon gerçekleşir. İnternete ulaşamamanızın sorunu ise clietn ile dns arasında iterative query işlemi oluştuğu için dns servisine fazla yük binmekte.Yani siz google a gitmek istiyorsunuz, google ın ipadresi dnsiniz bilmediği için internetteki root dnsten başlayarak dnslere sorar, daha sonra adresi öğrendikten sonra, clietn ile dns server arasında recursive query gerçekleşir.Artık dns googleın ip adresini bildiği için direk clietnta söyler.

Sizin yapmanız gereken Dns propertiesten forwarder kısmına adsl modemin ipsini girmek, bu sayede dnsin yükünü azaltmış olursunuz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/10/2009 02:53

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

zaten clientlarda dc nin ip adresi primary dns server olarak verilmiş durumda. Fakat bu şekilde internet sayfaları açılmıyor. Bunun yanına daha önce kurulu olan merkezdeki dns serverımızın adresini secondary olarak verdiğimizde internet sayfaları açılıyor fakat geç logon olmaya devam ediyoruz.

Gönderildi : 25/10/2009 03:07

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Yukarıda bahsettiğim forwarder ayarını yaptınız mı siz şuan?

Gönderildi : 25/10/2009 03:13

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

adsl modem kullanmıyoruz onun yerine gateway adresini yazsam olur mu. Geniş bir ağın alt ağıyız çünkü..

Gönderildi : 25/10/2009 03:16

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Yapınızdan bahsetmediğiniz için ben adsl modem tahmin etmiştim ama yanılmışım [:)] Gateway olarak ne kullanıyorsanız onun ip adresini yazın.

Ayrıca http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/10/2009 03:19

(@AdemKIRBIC)
Gönderiler: 154
Estimable Member

client lar logon işleminde her iki dns adresinede sorgu gönderiyor bu sekilde yavaşlık olabilir.her iki dns lerin konumları farklı yerlerdemi ? internete çıkış için ağınızdaki geniş bant internet çıkışının ip adresini yazarsanız internete çıkabilmeniz lazım..

Gönderildi : 25/10/2009 03:24

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uğur beyin söylediği gibi forwaders ayarlarını yaptım fakat sonuç nafile. Gateway adresimizi yazdım olmadı. kullandığımız dns serverlarımızın adreslerini yazdım yine olmadı. nslookup sonucunda dc nin ip adresini bulamadığını söyleyen bir hata alıyorum.

Gönderildi : 25/10/2009 15:47

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Dns konfügre ederken eksik bişey yapmış olmayın.Nslookup çözümlemesi olmuyorsa bişeyler ekisk demektir.Eventlara neler düşmüş.Bir de Eser hocamızın dns makalesini okumanızı öneririm, üst postta belirtmiştim.Sonrasında eksik kalan biyer varsa devam edelim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/10/2009 15:56

(@MelihYAMAN)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Uğur beyin söylediği gibi forwaders ayarlarını yaptım fakat sonuç nafile. Gateway adresimizi yazdım olmadı. kullandığımız dns serverlarımızın adreslerini yazdım yine olmadı. nslookup sonucunda dc nin ip adresini bulamadığını söyleyen bir hata alıyorum.

Reverse lookup zone oluşturdunuz mu?Nslookup komutundan tam cevap alabilmek için reverse kayıtlarının oluşması gerekiyor aksi halde unknown mesajı alırsınız.

Gönderildi : 25/10/2009 16:22

(@Unalaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

nslookup'a cevap alamayışımın nedeni firewall mış.Firewall'da izin verince Şu an hemen oturum açılıyor fakat ayarlarınız yükleniyor ekranı yine normalden fazla ekranda kalıyor. Bunun nedeni ne olabilir. Bu arada uğur bey tavsiye ettiğiniz makaleden çok şey öğrendim teşekkürler..

Gönderildi : 26/10/2009 15:26

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Dns içerisinde srv kayıtlarınız ( tcp, udp kayıtları olarak görünür ) görünüyor mu? Kontrol edin? Makale için ise bu portalda okunacak bunun gibi çok değerli makale var.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 29/10/2009 01:01

Paylaş: