Forum

DC taşıma sonrası p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC taşıma sonrası problem !

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
893 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar,

Fiziksel Windows 2008 Stnd olan DC'yi, Hyper V ile kurduğum SANAL başka bir Windows 2008 Stnd taşıdım ve tüm rolleri aktardım. Bir kaç gün düzgün çalıştı. Bu sırada DNS i de aynı sunucuya aktarmak istedim fakat başaramadım. DNS Rolünü SANAL olan sunucudan kaldırdım. Fakat AD'de netlogon servisi kendi kendine PAUSE olmaya başladı.

Dcdiag komutuyla kontrol ettiğimde PDC rolünün down olduğuna dair aşağıdaki mesajı aldım.

Bundan sonra Event'ta aşağıdaki hataları almaya başladım.

Event ID : 1308 - 2103 - 2886

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/10/2009 03:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Sevgili Teknik

ÇözümPark üzerinde 178 post atan biri olarak aşağıdaki kuraldan haberdar olmadığını düşünmüyorum. Sen eğer böyle yaparsan yeni üyelerimiz ne yapsın

Forum Kuralı 7

Gönderdiğiniz iletilerdeki başlıklar sorunları ifade edecek şekilde yazılmalıdır. Aksine  "çok acil, help, yardım, lütfen acil yardım vb.." başlıkları olan iletileri mümkün olduğunca kullanmayınız. Kullandığınız takdirde tarafımızdan konu başlığının değişmesi konusunda uyarılacaksınız.

Soruna gelince

sanala aktardım diyorsun sonrada rolleri taşıdım diyorsun ? fizikseli sanal a aktarmaktan kastın nedir ? sanal üzerine bir adc kurup rolleri mi aldın ki eğer böyle ise sanal adc üzerine dns kurmalı ve replikasyon ile zone ların oluştuğunu görmen gerekli .

ilk olarak çalışan bir dns lazım , eğer fizikselde duruyor ise o kalsın , sanal a hemen dns yükle ve ad site üzerindne replikasyonları kontrol et replikasyon ile zone ların gelmesi gerekli  bu sırada sanal için tcp ip de dns olarak fizikseli göster.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2009 04:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sevgili Teknik

ÇözümPark üzerinde 178 post atan biri olarak aşağıdaki kuraldan haberdar olmadığını düşünmüyorum. Sen eğer böyle yaparsan yeni üyelerimiz ne yapsın

Forum Kuralı 7

Gönderdiğiniz iletilerdeki başlıklar sorunları ifade edecek şekilde yazılmalıdır. Aksine  "çok acil, help, yardım, lütfen acil yardım vb.." başlıkları olan iletileri mümkün olduğunca kullanmayınız. Kullandığınız takdirde tarafımızdan konu başlığının değişmesi konusunda uyarılacaksınız.

Soruna gelince

sanala aktardım diyorsun sonrada rolleri taşıdım diyorsun ? fizikseli sanal a aktarmaktan kastın nedir ? sanal üzerine bir adc kurup rolleri mi aldın ki eğer böyle ise sanal adc üzerine dns kurmalı ve replikasyon ile zone ların oluştuğunu görmen gerekli .

ilk olarak çalışan bir dns lazım , eğer fizikselde duruyor ise o kalsın , sanal a hemen dns yükle ve ad site üzerindne replikasyonları kontrol et replikasyon ile zone ların gelmesi gerekli  bu sırada sanal için tcp ip de dns olarak fizikseli göster.

Hakan Hocam,

Mesajımı Forum 7 kuralına göre düzenlendim. Bu dikkatsizlik için üzgünüm.

Dediğiniz gibi sanal üzerinde bir ADC kurup rolleri aldım. Çalışan DNS im fizikselde duruyor.Dediğiniz gibi yeni DNS kurulumunu sanala yaptım. Replikasyonları kontrol ettim..Fiziksel sunucudaki tüm DNS bilgileri sanalda kurduğum DNS e de geldi.

Fakat DNS 4015 - AD ise 2103 - 1308 - 2186 - 1115 gibi Event ID hataları vermeye devam ediyor. Sanal sunucuyu restart ettiğimde Netlogon servisi Pause oluyor.

Teşekkürler

Gönderildi : 22/10/2009 13:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sanal üzerindeki dns ad üzerinden bilgi çekemiyor hala ve bunu getirdiği diğer hatalar ,sanırım senin süreç dns ten dolayı çatlamış rolleri geri verip temiz bir adc kurulumu yapmanı öneririm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2009 15:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sanal üzerindeki dns ad üzerinden bilgi çekemiyor hala ve bunu getirdiği diğer hatalar ,sanırım senin süreç dns ten dolayı çatlamış rolleri geri verip temiz bir adc kurulumu yapmanı öneririm.

Hakan Hocam,

Yeni bir ADC kurup rolleride aldım.. Önemli bir hata yok.. Şu an gayet iyi.. Fakat sistem açılırken masaüstünün gelmesi bir 10 - 15 dakikayı buluyor. Başlarken Group Policy Client ile ilgili birşeyler yapmaya çalışıyor, takılma bu yüzden ama çözümü bulamadım.

Teşekkürler

Gönderildi : 25/10/2009 14:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

DNS sorunu 🙂

Gönderildi : 25/10/2009 19:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

DNS sorunu 🙂

Hocam Hyper-V üzerinde Active Directory ile ilgili bir makale buldum. Makalede belirtilene göre Domain Controller'a bağlı üye bilgisayarlarınız varsa ve domain controllerınız Hyper-V üzerinde ise Manual olarak SPNs oluşturmak gerekiyormuş.

SETSPN -A Microsoft Virtual Console Service/<NetBIOS name> <NetBIOS name>

SETSPN -A Microsoft Virtual Console Service/<FQDN> <NetBIOS name>

SETSPN komutunda kullanılan, NetBIOS için, domain controllerin kurulu olduğu bilgisayarın adının girilmesi gerekli (SERVER1)  <FQDN> için domain controller adının tam olarak girilmesi gerekliymiş. (server1.corp.contoso.com).

Bu konuyu test ettiniz mi acaba ? veya deneyen arkadaşımız var mı ?

Gönderildi : 28/10/2009 12:34

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

Host üzerinde hem hyper-v rolü hemde domain services çalışıyor, yani host aynı zamada dc rolünde ise SPNs (Service Principle Names) manual eklenmsi gerekir. Ama sizin senaryoda DC bir VM. Bu nedenle SPNs ekleme işlemi sizi ilgilendirmiyor.

Bence de DNS sorununuz var 🙂

Gönderildi : 28/10/2009 16:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Host üzerinde hem hyper-v rolü hemde domain services çalışıyor, yani host aynı zamada dc rolünde ise SPNs (Service Principle Names) manual eklenmsi gerekir. Ama sizin senaryoda DC bir VM. Bu nedenle SPNs ekleme işlemi sizi ilgilendirmiyor.

Bence de DNS sorununuz var 🙂

Serhat Hocam, teşekkür ederim. Azimliyim sorunu bulucam...

Taşıma işleminde bir test yapatım dedim, fizikselin fişini çektim ve sanaldaki AD ve DNS çalışamaz duruma geldi... Halbuki tüm kayıtlar replike olmuş, roller sanala aktarılmış durumda.. Herşeyin yolunda olması gerekirken !

Farkettim ki DNS'te Zone Transfer ayarları var, diğer serverı görüp replike olsun diye... kaldırdım.. DNS'i stop - start yaptım.. baktım Zone Transfer ayarı aynen yerinde duruyor 🙂 Neden yapar bunu ? 

Gönderildi : 28/10/2009 16:55

Paylaş: