Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wsus 3

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,055 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

clientlerin isa server client yazılımı kurulu ve Wsus 3 kulalnıyorum ve tum ayarlarını yapmama ragmen bilgisayarları wsus konsolunda goremıyorum

wsus ıle ılgılı yaptıgım ayarlar (Bilgisayar Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Windows Update altında yaptıgım ayarlar)

1-Otomatik Günçelleştirmeleri yapılandır

2-Intranet Microsoft Güncelleştirme hizmeti konumunu belirt

3-server tarafında wsus konsoldan secenekler kısmından bılgısayarlar secenegıne tıkladıgınızda acılan menuden "bilgisayarlarda grup ilkesi veya kayıt defteri ayarlarını kullan" secenegı secılı

ama autodetec yaptıgım zaman otomatık eklıyor (gercı suan o komuta da unuttum ama )

Gönderildi : 15/04/2008 19:05

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

WSUS kurulu olduğu sunucunun rolü nedir?

Kurarken domain admin user ı yazdın mı?

WSUS Administrator consol da, computers > all computers kısmında gözükmüyor mu bilgisayarlar?

Kurarken domain admin'e üye olan userı yazdığında gpo ayarlarını otomatik yapıyor zaten?

Gönderildi : 15/04/2008 19:25

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam

wsus kurulu olan sunucu domain controller ad yanı 

Kurarken domain admin user ı yazdın mı? derken neyi kasdettiniz cunku wsus kurarken baanherhagı bır sekılde kullanıcı adı yada sıfre sormadı

WSUS Administrator consol da, computers > all computers kısmında gözükmüyor

eger Kurarken domain admin'e üye olan userı yazdığında (kı boyle bır kullanıcı sormadı bana) gpo ayarlarını otomatik yapıyor eger otomatık yapıyor ıse benım gpo dan herhangı bır ayar yapmamam mı gerekıyor ??

Gönderildi : 15/04/2008 19:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

DC üzerine kurduysan istemez evet

GPO'da custom değişiklikler yapabilirsin mesela update i sormadan install etsin gibi.

Peki, Computers kısmında domaini ve bilgisayarları manuel görebiliyor musun ?

Gönderildi : 15/04/2008 19:36

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam custom ayarlardan wsus sunucusunun adını degılde ıp sını yazdım clıentı kapadım açtım ve gelmiş 🙂 ne alaka ise mantıgım almadı ama

Gönderildi : 15/04/2008 19:42

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

dns problemi yoksa ip yazıp gelmesinin de bi espirisi yoktur

wsus öyle yapıyor arada bir yeni kurduysanız biraz bekletiyor çokca başıma geldi  

Gönderildi : 15/04/2008 19:48

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dns te bir problem olacağını sanmıyorum hocam hata olmuş olsa en azından loglara düşer şaşırdıgım nokta isim yerine ıp yazdıgım zaman gelmesı baska bır sey degıl

Gönderildi : 15/04/2008 20:06

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

evet bende bu wsus olayına girdim arkadaşlar firmada internete bağlanmayan yaklaşık 15 bilgisayar var ve updatelerini manuel olarak yapmak uzun süreleri alıyor bizler için. microsoft'un bu olayını duydum kurayim dedim. Hakan hocamın anlattığı şekilde wsus uygulamasını kurdum fakat kurulum esnasında farklı web sitesini kullan dedim çünkü kurduğum server makinası üzerinde oracle veritabanı bulunmakta ve oracle olduğu için internet explorerde localhost yazdığımda oracle'ın sayfası çıkmakta karşıma. neyse kurulumu tamamladım senkronizasyon olayını yaptım.

sonra neyi nerede yapmam gerektiğini çözemedim. GPO üzerinden dağıtma olayını bilmiyorum. Bundan sonra neyi nerede nasıl yapmalıyım arkadaşlar. teşekkürler.

Gönderildi : 15/04/2008 20:11

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Yapılacak Update leri seçtiniz mi ?

belirli tarihte senknorize olsunda dediniz

bilgisayarları da all computers kısmında görüyorsanız yeterlidir isterseniz grup açıp gruba da yollayabilirsiniz onları

default olarak bütün bilgisayarlara update i çeker çekmez gönderir

bunun tarihlerini ve custom ayarlarlra belirtmek için ilgili policy i açıp; computer conf > administrative temp. > win components > windows updates

yolunu izleyin.

Gönderildi : 15/04/2008 20:18

(@kaantekkol)
Noble Member

1 - yapılacak update leri seçtim.

2 - hergün şu saatte senkronize yapta dedim. Eşitledide .

3 - bilgisayarları göremiyorum işte 🙂 sorun burada 🙂

wsus'u dc makinası mı kurmalıyım acaba? Şu anda kurulu olduğu makina bir görev atanmamış bir server.

Gönderildi : 16/04/2008 11:04

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

dc olması mecburi değil domaine member olması yeterli ama oturumu admin hakkıyla açın. Yoksa bilgisayarları getirmek için yetkisi olmaz.

Gönderildi : 16/04/2008 12:13

(@kaantekkol)
Noble Member

belirttiğiniz şekilde ayarları yapmıştım. Sıkıntı devam ediyor...

Gönderildi : 16/04/2008 13:11

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Domaine üye ve domain admin üyesi bir user ile oturum açıp wsus administrator ı çalıştırıyorsunuz öyle mi? Computers kısmında manuel olarak mevcut domaininizi görebiliyor musunuz?

Gönderildi : 16/04/2008 13:31

(@kaantekkol)
Noble Member

evet admin ile giriş yapıyorum sisteme. Ancak computer bölümünde hiçbirşey görmüyorum. Hakan hocam'ın makalesini sabırsıkla bekliyorum aslında.

Gönderildi : 19/04/2008 10:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Peki gpo üzerinden makine policy leri atadın değil mi yani client makineler gpo ile wsus tanımlandı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2008 12:01

(@kaantekkol)
Noble Member

hocam gpo üzerinden bir ayar gerçekleştirmedim çünkü gpo tarafında bilgim yeterli değil ama çalıştır üzerinden kod yazarak denedim olmamıştı.

Gönderildi : 22/04/2008 15:34

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Gpo ayarlarını yapmadıysan ve yapmıcaksan bi anlamı yok,site üzerindeki WSUS makalesini inceleyin.

http://technet2.microsoft.com/windowsserver/en/library/51c8a814-6665-4d50-a0d8-2ae27e69ca7c1033.mspx?mfr=true

Gönderildi : 22/04/2008 16:15

(@kaantekkol)
Noble Member

evet belirttiğiniz sayfadaki adımları gerçekleştirdim ayrıca group policy olayının nasıl yapıldığınıda öğrendim 🙂 biraz ingilizceyi geliştirip seçenekler ile biraz oynamalıyım 🙂

şimdi wsusta bilgisayar bölümünde domain controller bilgisayarını görebiliyorum. Olacak mı yani şimdi?

Gönderildi : 23/04/2008 13:55

Paylaş: