Forum

Windows server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server 2003'den 2008'e migration

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
365 Görüntüleme
(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2003 üzerinde bulunan domain controllerı başka bir sunucuda migration işlemi gerçekleştirdim. Dns zone'ların hepsi tek seferde gelmedi.Bu yüzden secondary zone oluşturup master from reload yaptım.Daha sonra bu zoneları primary olarak ayarladım.Replikasyon işlemi için esk dcyide uzun bir süre açık bırakıyorum.Peki ben eski dcyi kaldırmak istediğimde yeni dcde bulunan dns de soa kayıtlarını kendine çekmem bi problem yaratır mı? çünkü şuan soa kaydında eski dc'nin adı geçerli. Herhangi bir kullanıcı yaratıp client tarafında bi makinada dns'i yeni dc gösterip,oturum açtığımda host kaydı eski dc'nin dns'İn olduğu yere düşüyor.Yeni server'da bulunan dns'e düşmüyor.Bu normal midir ?

Gönderildi : 12/10/2009 15:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32990
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Can bey

Siz yeni sistemi kurduğunuz zaman dns e bu kayıtların gelmesi gerekli , yani yeni dc nin bilgisi eski dc üzerindeki dns te zaten var olmalı .Kaldı ki siz yeni sisteme dns kurmuyor olabilirdiniz . Sizin yeni sisteme kurduğunuz dns üzerinde zone lar gelmedi ise bu sorunlu bir migration işleminin olduğunu gösteri bu nedenle öncelikle replikasyon sorunlarına bakın derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2009 21:57

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim cevabınız için.Şöyle bir durum var.Eski dc üzerinde bulunan dns serverı incelediğimde 3 adet domain mevcuttu.aaa.com bbb.com ve ccc.com şeklinde.Fakat, mcdcs.aaa.com dizini mevcut değildi.Diğer domainlerde aynı şekilde.aaa.com altında mcdcs dizini var.ama asıl mcdcs.aaa.com dizini yok.Bu dizinin en başta kurulumda olması gerekiyor değil mi ?Bu dizinlerin olmaması dns'in sağlıklı çalışmamasına neden olabilir mi?.Kayıtlar oluşmadığı için secondary zone oluşturup,primary den transfer etmem gerekti.Daha sonra primary olarak değiştirdim.Active directory site and services kısmında 2 domain controller da mevcut.Replikasyonu hem eski hemde yeni dc de başlatıyorum.Bi süre sonra eventvwr da dns de replikasyon işleminin sonuçlanması için karşı taraftan bir sinyal bekleniyor diyor.Daha sonra global katalog başarıyla güncellendi diyor.2 tarafta da aktif olarak primary zone olması sorun çıkartır mı ?.Yeni dc'de oluşturduğum kullanıcı eski dc üzerindede oluşuyor.Eski dc yi etkisiz hale getirip,yeni dc'nin ipsini client tarafında dns e girdiğimde kullanıcılar yeni dc'de oturum açabiliyor.Set komutundan bakınca logonserver olarak yenidc yi görüyor.Şuan bu şekilde çalışıyor.Ama hala sağlıklı olduğunu düşünmüyorum dediğiniz gibi.Dns i yeniden kurup,kayıtları oluştursam sorun çözülebilir mi ?

Gönderildi : 13/10/2009 01:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32990
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle active directory yapısı multi master bir yapı olduğu için her iki dc de ayrı db ler tutsada bunların içerisindeki veriler eştir. Yani iki server var ve bunlar kendi ntds dizinlerinde ad veri tabanını tutar ancak herhangi bir değişiklikte birbirlerini güncellerler. Yani birinde yapılan değişikliğin diğer dc ye gitmesi normal ve istenilen bir durumdur.

dns olarak w2008 makineyi gösterdiğinizde logon oluyor ise kullanıcılar bu durumda dns hizmet veriyor demektir ( set komutunu kullanmışsınız cache den açma söz konusu değil ) 

mcdcs kayıtlarının olması şart değil , eğer ilk oluşum ile gelen bu kayıtlar herhangi bir şekilde silinir sonra netlogon servisi ile tekrar oluşturulur ise bu kayırlar zone altında yer alır .

Sonuç olarak bu işi için en iyi yöntem ;

w2003 üzerindeki dns kayıtları 2008 ile eş ise 2003 makinenin ve 2008 makinenin imajını alın sonra dcpromo ile eski dc yi kaldırın ( bu arada istemciler dns olarak w2008 i görsün ) sonrada dns i silin .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2009 04:37

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/10/2009 13:15

Paylaş: