Forum

Failover File Clust...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Failover File Cluster

18 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
387 Görüntüleme
(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 Node'lu Windows 2008 Failover File cluster oluşturdum ve şöyle birşey yapmamız mümkünmü acaba; ben bütün kullanıcılar için Roaming Profile ayarlarını girdim ve kullanıcıların yarısı için FS1 diğer yarısı içinde FS2 makinalarını belirttim path de,ve bende FS1 down olduğunda bütün kullanıcılar FS2 den yada FS2 down olduğunda kullanıcılar FS1 den profile bilgilerini görebilsinler ve dosyaları gelsin istedim,bu işlemi Failover cluster üzerinden yapabilirmiyim veya nasıl yapabilirim,Teşekkür ederim,

Gönderildi : 07/10/2009 20:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Böyle bir işlemi cluster ile yapamazsın ismail çünkü sen tek merkez ve onun failoverını yapmıyorsun ? iki ayrı merkezin var.

senin yapman gereken file server clusterdır yani bir sunucu üzerine bütün path leri tamamla sonra bu makinenin bir pasif clusterını al ve aktif olan çatlarsa pasiften devam et.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2009 17:59

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan abi, peki benim Aktif Cluster'ım çatlarsa bunu Pasif olan anlayıp hemen kullanıcı profile larını kendi üzerine alacakmı? yoksa benmi işlem yapmalıyım,

Gönderildi : 08/10/2009 19:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır burada olan fail over otomatiktir ve senin yapman gereken bir  şey yok . Bu konuda aşağıdaki video yu izleyebilirsin

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/03/15/video-windows-server-2008-file-server-cluster-uygulamas.aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2009 03:22

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yani Folder Redirection da ben kullanıcıların Masa üstü ve Belgeleri için bazı kullanıcılara FS1 bazı kullanıcılarada FS2 yazdım ve FS1 down olduğunda FS1 de profili olan kullanıcılar profillerini FS2 den çağırabilecekler mi, eğer böyleyse süpermiş 🙂

Gönderildi : 09/10/2009 11:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yukarıda yazdıklarımdan bu çıkmıyor ama 🙂

1 - DFS uygulayabilirsin ... yani bir ortak klasör oluşturursun ama bu aslında arka planda iki server gibi çalışır bunu kullanabilirsin

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/14/windows-server-2008-de-dfs.aspx

2 - cluster için ise 

video yu izledin mi ?

iki adet server alırsın ve ortak bir paylaşım yaparsın .. makinelerden biri down olsa bile clusterdan dolayı hala o dosya ulaşılaiblir olur .

Gönderildi : 09/10/2009 23:43

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan abi,DFS'i araştırayım ben,

Gönderildi : 11/10/2009 00:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tamamdır.

Gönderildi : 11/10/2009 06:34

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrar, konunun devamı olduğu için buraya yazıyorum,

DFS araştırdım ve 2 Namespaces'lı DFS kurdum ama birşey dikkatimi çekti Örnek olarak ben GPO'da Folder Redirection kısmında 5 user için FS1 makinasındaki DFS'de oluşturulmuş klasörü  gösterdim 5 kullanıcı için de diğer FS2 makinamı gösterdim yani 2 ayrı policy ayarladım ama bu 10 kullanıcının bilgilerini hem FS1 hemde FS2 makinada oluşturuyor ama ben bunu istemiyorum şöyle istiyorum 5 kullanıcı için FS1 diğer 5 kullanıcı içinde FS2 ye oluştursun profilleri ama FS1 çöktüğünde FS2 10 kullanıcının bilgilerini barındırıyor olsun ve kullanıcılar etkilenmesin, bunu nasıl yapabilirim teşekkür ederim,

Gönderildi : 15/10/2009 12:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba ismail ;

GPO dan sen yol olarak ne fs1 i nede fs2 yi göstereceksin direk DFS oluşturduğu ortak yolu seçeceksin ki  o aslında arka planda iki serverdada bu bilgileri tutacak.

Gönderildi : 15/10/2009 15:57

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hakan abi, evet şuanda yaptığım denemede böyle ama bu durumda benim her iki serverimda da yer kaplıcak ileriki zamanlarda Storage problemi çıkartır,öyle bir sistem olmalıki hem cluster olacak hemde kullanıcı profilleri her iki server yerine sadece bir serverda olacak ve serverlardan biri down olduğunda diğerine artık bilmiyorum bi şekilde kopyalanacak 🙂

şuanki sistem böyle işliyor ama bilmiyoruz nasıl yapılmış 🙂

Gönderildi : 15/10/2009 16:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sen buna inanıyormusun [:D]

öyle bir sistem olmaz... nasıl olmaz... eğer kaynak bir yerde duracak ise felaket anında diğer makine kaynak olmadan nasıl alacak o bilgileri .. adam şunu yapmış olabilir ;

iki makine koyarsın ikisi bir san üzerinden cluster yapar .. sonra san leri bir yazılım ile başka bir san e replike edersin sen bakınca tek lokasyon gibi görsende aslında birden çok lokasyonda tutuluyor demektir. yani kim yapıyorum diyorsa gelsin bana anlatsın [:P]

Gönderildi : 15/10/2009 17:16

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

🙂 bende böyle düşünüyordum ve bunu inanmayacaksın ama günlerce araştırdım bulamadım çünkü emin değildim gerçekten olabilirmi olamazmı diye ve şimdi emin oldum 🙂 teşekkür ederim Hakan abi,

Gönderildi : 15/10/2009 17:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İsmail bu noktada ben sana pek çok çözüm üretebilirim ama ms cluster mimarisine bile bakarsan veya güncel log shipping olayına yine bakarsan hep verinin bir yerlerden bir yerlere kopyası söz konusu ki eğer bir kopya yok ise master down olunca yedek server nereden bulacak o verileri ...

biri çıkar ben düzenli yedek alıyorum oradan dönerim der olur , servis kesinti süresi yedekten dönme sürendir  ama yine ikinci bir kopya var demektir ortamda ( yedek dosyaları ) . madem böyle bir disk yapın var o zaman yedek al ama birde cluster ile bir kopyasını daha tutki HA olsun .

Gönderildi : 15/10/2009 17:37

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hıım anladım, peki büyük yapılarda işler nasıl yürüyor,yani user folderları nasıl tutuluyor cluster ve balancing nasıl yapılıyor,bu konuda örnek 1-2 senaryo söyleyebilirmisin,

Gönderildi : 15/10/2009 17:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

File server cluster kurmak en mantıklısı.

Yani iki makine , bir san ve HBA ... burada veriler SAN de tutulur servisi bir makine verir , makinede olası sorunlar servisin diğer makine tarafından yönetilmesi demektir. SAN uçarsa diye backup ların olacak veya paraya kıyacaksın ikinci bir san alacaksın ilk san ile replike edeceksin . Örneğin bunun için EMC ücretsiz bir yazılım sunarken HP için para ödersin

DFS kullanabilirsin , veriler aslında iki makinede durur , makinelerin biri çatlasada diğeri çalışmaya devam eder.

I/O noktasında ise userların path lerini farkıl dizinlere taşıman yeterli olacaktır. Yani SAN değilde local diskleri kullanacaksan ; ayrı raid kümlerindeki disklere dağıtabilirsin yükleri.

Gönderildi : 15/10/2009 18:13

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan abi bilgilendirme için,bizim kaygımız ileride I/O problemi çıkmaması için be bu yüzden de user path lerini farklı dizinlerde(farklı serverları kastettin sanırım) gösterme taraftarıyım ve ben ayrı raid kümelere dağıtırsam bilgileri serverlarımdan biri down olunca nasıl olacak,

Gönderildi : 15/10/2009 18:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu işin oluru şu ismail

iki tane server , ikişer hba ve fiber switch ( fiber switch şart değil )  bunları bir san a girersin . San üzerinde misal 10 disk olsun . bunların 3 tanesi bir raid5 kümesi diğer 3 tanesi ayrı ve son 3 tanesi ayrı bir raid kümesi yaparsın .. son disk ise hot spare disk olur tüm raid kümleri için yani hangi raid kümesinde disk bozulsa onun yerine geçer.

sonra da bunları ayrı disk sürücüleri olarak w2008 file server cluster a tanımla olsun bitsin.

Gönderildi : 15/10/2009 20:08

Paylaş: