Forum

terminal server ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

terminal server ve uzak erişim bağlantısı arasındaki fark nedir?

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,654 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar termianl server bağlantısı ile uzak erişim bağlantısı arasındaki tmeel fark nedir?

Neden uzak erişim kolay sağlanabilmesine karşın terminal servere gerek duyulmaktadır?Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/10/2009 16:46

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

multi session diyebiliriz ..

remote desktop 2 kişi aynı anda bağlantı izni verir.

TS ise çok daha fazla bağlantı izni verir.

Gönderildi : 04/10/2009 16:51

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Tek ayrım noktası bağlantı sayısı sanırım hocam ne akdar terminal server call lisansı o kadar terminal bağlantı.

Yalnız söyle bir çelişki var diyelim terminal server kurdum bağlantı yaptım uzaktan 3389 portu iki içinde geçerli terminal servisle bağlandığımı nasıl anlayacağım. 

Teşekürler hocam.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/10/2009 17:31

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ben tam olarak ne sormak istediğinizi anlayamadım. Konuyu biraz daha açarn mısınız?

Gönderildi : 05/10/2009 16:40

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Hocam terminal serverin yaptıklarını hiç bir ayar yapmadan bilgisayarıma uzaktan bağlan seçeneğini aktif hala getirincede yapabiliyoruz.

Terminal server o halde neden kurulur.Niçin ihtiyaç vardır can alıcı noktası ayırıcı özelliği nedir ? Bunu merak etmiştim.

Arkadaşımız kullanıcı lisansın kadar bağlantın olabilir uzak erişimde en fazla 2 pc bağlanabilir diye açıklama yapmıştı yukarıda.

Gönderildi : 05/10/2009 16:59

(@sinankahraman)
Illustrious Member

RDP protokolü ile bağlanılan ve üzerinde oturum açılıp program çalıştırılan Windows sunuculara Windows Terminal Server denmektedir. Windows Terminal Server Windows Server işletim sistemlerinde hazır olarak bulunan bir özelliktir.

İki çeşit bağlantı yapmamız mümkündür.

1. Remoter Administration Mode : Varsayilan olarak Server 2003 kurulu oldugunda Remote Admin modulu yüklü gelir ve kullanilabilmesi için lisans servisine basvurmasi gerekmez.Remoter Administration Mode ile aynıanda en fazla 2 kullanıcı bağlantı yapabilir.Yönetim ve denetleme amacıyla kullanılacağından çok fazla kullanıcıya gerek yoktur.
  2. Application Mode :  Uygulama çalıştırma ve sunucu üzerinde işlem yapmak için kullanılan moddur. Sunuculara bağlantı yapabilmek için Windows Terminal Services yüklenmiş ve çalışır durumda olması yeterlidir. Uzaktan bağlanabilme yetkisine sahip tüm kullanıcılar sunucuya uzaktan login olabilir ve hepsi aynı anda birbirinden bağımsız uygulama çalıştırarak işlemlerini gerçeklestirebilir.

Gönderildi : 05/10/2009 17:31

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam kafamda soru işareti kalmadı artık.

Gönderildi : 05/10/2009 17:42

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Rica ederiz.

Gönderildi : 05/10/2009 18:11

Paylaş: