Forum

2008 migration dns ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 migration dns kurulumu

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@isedor)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar.2003 dc mi 2008 e migration işlemi yaptım işlemi yaparken  otomatik olarak global katalog ve dns i yükleme sorgu ekranında dns yükleme yeri pasif geliyor ve dns i yüklemiyordu sürekli denemelerime rağmen bu sorunu gideremedim ve dns i  migration işleminden sonra yüklemeye karar verdim ve migration sorunsuz bittikten sonra  2008  e dns i yükledim.sonrasında baktığımda  "forward lookup zone" un içersinde olması gereken  "_msdcs.xxxx.local"  klasörü yok   sadece "xxxx.local"  klasörü var. 2003 ü kontrol ettiğimde aynı şekilde "_msdcs.xxxx.local"  klasörü yok   sadece "xxxx.local"  klasörü var.bu klasörün olmamasının  sistem açısından zararı nedir ve  clientların iplerinin dns e otomatik olarak kaydının yapılmaması  bu klasörün olmamasımıdır. bu klasörü geri getirmek için ne yapmam gerekir sorunun çözümü için yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 01/10/2009 12:35

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

öncelikle dns olarak server ın kendi ip sini gördüğünden emin olun. Ardından DNS de; Forward lookup zones da domain isminize sağ tık -> properties deyin, General tabının altında Type kısmına bakın orası Active Directory Integrated olmalı.  Eğer değilse change e tıklayıp AD Integrated seçin, eksik olan DNS kayıtları oluşur.

Gönderildi : 01/10/2009 13:21

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

buğra bey   AD Integrated  seçiliymiş zaten ama yinede  static girdiğim ipleri siliyorum sonrasında tekrar dns kaydı kendisi oluşturmuyor tekrar static girmem gerekiyor.dns sorunsuz çalışıyor sadece ip kayıtlarını kendisi giremiyor benim static olarak girmem gerekiyor.ayrıca dediğim gibi Forward lookup zones  içersinde  "_msdcs.xxxx.local"  olması gerekmiyormu  benim dns te 2003 tede  migrationdan sonra  2008 dede  sadece  "xxxx.local" klasörü var.migration işlemi sorunsuz bitti ve tüm roller başarıyla alındı sadece dns otomatik yüklenmedi sonrasında ben yükledim ama dediğim gibi  Forward lookup zones ın  içersine "_msdcs.xxxx.local"  gelmedi ve host kayıtlarını  elle girmem gerekiyorki dns çözsün kendisi host kayıtlarını dns e kaydetmiyor. "_msdcs.xxxx.local"   çok önemlimidir.tekrar yüklemek için ne yapmalıyım kaldırıp yüklüyorum yinede gelmiyor.

Gönderildi : 01/10/2009 13:41

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

_msdcs.xxxx.local olması gerekir.

bu arada  dc dns olarak kendini görüyor değil mi?

Yine dns üzerinde name server tabını kontrol edin, burada kendini görüyor olmalı. Sonrasında, ipconfig /flushdns - ipconfig /registerdns komutlarını çalıştırın sonra dns server servisini restart edin ve tekrar kontrol edin.

bu arada bu işlemleri yaptıktan sonra hala kayıtlar gelmemişse,  event viewer ı kontrol edin bakalım hataları yazın bakalım.

Gönderildi : 01/10/2009 14:13

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

_msdcs.xxxx.local   yok ve oluşmuyor.dns i kaldırdım yükledim yine oluşmadı.

Gönderildi : 01/10/2009 14:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Ama burada size yardımcı olmaya çalışıyorum siz benim dediklerimi yapmıyorsunuz?

event e baktınız mı?

Gönderildi : 01/10/2009 14:43

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dediklerinizide yaptım loglara  sadece  şu netlogon hatası düştü.çok teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığınızı biliyorum ama bu işi çözmemiz lazım yardımlarınızı bekliyorum.bu hata migration yapılmış 2003 ten gelen bir hata sanırım 2003 teykende  yine  _msdcs.xxxx.local  klasörü yoktu.

[URL= http://img30.imageshack.us/img30/4567/hataaq.th.jp g" target="_blank">http://img30.imageshack.us/img30/4567/hataaq.th.jp g"/> ][/IMG][/URL]

Gönderildi : 01/10/2009 14:53

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Birde bu makine dns olarak 1. nereyi görüyor? Bunuda söylerseniz süper olacak....

nltest /dsregdns komutunu çalıştırın.

Gönderildi : 01/10/2009 15:01

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

şole bi  yazı geri döndü 
  Flags : 0

connection status =0  0x0 NERR_Success

the command complate successfully.    sadece bu kadar herhangibir makine adı yazmadı.anlamadım bu komutmu yazacaktı 1. dns şudur diye yoksa benim biyere bakmammı gerekiyor.

Gönderildi : 01/10/2009 15:12

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır, o komut onu göstermeyecekti

ip konfigurasyonuna bakın dedim ben, 1.dns olarak nereyi görüyor makine.

Gönderildi : 01/10/2009 16:27

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2008 dc de kendi ip si var 1. dns te   192.168.0.10 .  client larda   192.168.0.10  serverın ip si var. tahminen "_msdcs.xxxx.local"  klasörü olmadığı için dinamik güncelleştirme yapmıyor dns server.çünki dns server çalışıyor clientlarda  ping  attığımda dns ten çözüyor   client.xxxx.local   olarak ping atıyor. "_msdcs.xxxx.local"  klasörü   yüklemenin bi yolu varmı acaba?

Gönderildi : 01/10/2009 16:29

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sorun halen devam etmekte çözüm konusunda yardım ve önerilerinizi bekliyorum?iyi akşamlar herkese şimdiden teşekürler.

Gönderildi : 01/10/2009 20:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Sorun garip, bakmak lazım.

online destek tarafına gelirseniz tekrar yardımcı olmaya çalışalım.

Gönderildi : 02/10/2009 18:09

Paylaş: