Adc Hatası Ve Ö...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Adc Hatası Ve Öneri  

tezcankarahan
(@tezcankarahan)
Üye

Merhaba

İki sorum olacak.

Merkezde dc ve domain yapım, isa 2006 yı ise firewall olarak kullanmaktayım. Şubede ise bilgisayar sayısı az olduğu için kullanıcılar vpn client olarak merkez doamain yapısına üyeler ve exchange kullanımı içinde sürekli vpnclient olarak bağlanmaktalar. Şu anda ise şubedeki bilgisayar sayısı 15'e çıktı ve herbiri vpn client olarak bağlanmakta. Şubeye bir adet file server olarak hp bir sunucu kurdum. Bu sunucu üzerine isa2006 kurarak site to site vpn yapmak istiyorum. Sorum şu :

Şubedeki sunucu üzerinde bir dosya paylaşımı olacak ve kullanıcı erişimlerini merkezden almaması için adc olarak yapılandırmak istiyorum. Adc yaptığımda aynı zamanda üzerine isa2006 da kurarak site to site vpn çalıştıracağım. Bu durumda şube ve merkez kullanıcılarını nasıl tanımlayacağım. (İki ayrı domain olsa okey) Artı merkez dns ve şube dns lerini nasıl yapılandırmalıyım ?

Birde deneme için şubedeki sunucuyu vpn client olarak merkeze bağladım ve domaine üye yaptım. Adc olarak yapılandırmaya çalıştığımda iseaşağıdaki hatayı alıyorum.

The operation failed because;

The active directory installation wizardcannot continue because the forest is not prepared for installing Windows server 2003. Use the adprep command-line tool to prepare both the forest and the domain. For more information about using the Adprep, see Active directory Help. The version of the active directory schema of the source forest is not compatible with the version of Active Directory on this computer.

Bu konudaki öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Kolay Gelsin

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 25/09/2009 14:27
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar


kullanıcıların tanımlanması konusunda hiçbirşey farketmez. siz kullanıcıları nerde oluşturursanız oluşturun sonuçta aynı domain ortamında açmış oluyorsunuz. dc ve adc arasındaki tek fark dc'nin root olması adc'nin ise onun kopyasının olmasıdır. dolayısı ile siz kullanıcıyı adc üzerinde de açsanız dc üzerinde de açsanız birşey farketmez.


adc kurmaya kalkarken aldığınız hatanın sebebi ise merkezdeki windows server 2003 ile şubeye kurmak istediğiniz windows server 2003 arasındaki schema farkıdır. yani şubede kurmaya çalıştığınız Windows server 2003 R2 sürümümü? eğer R2 ise ikinci cd içinde adprep klasörünü merkezdeki sunucuya kopyalayın ve adprep /domainprep, adprep /forestprep komutlarını çalıştırın.


kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2009 16:46
tezcankarahan
(@tezcankarahan)
Üye

Hocam merhaba,

Bu domainprep ve forestprep komutlarını çalıştırmamın domainde herhangibir sıkıntı yaratma ihtimali varmı acaba

 

Kolay gelsin

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 27/09/2009 17:07
Paylaş: