Forum

Network Load Balanc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Load Balancing Durum Kontrolleri

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@AhmetTemur)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar,

Büyük bir portalı host eden 4 sunucum var. Şuan direk DNS üzerinden yük dağılımını yapıyorum ama doğal olarak tam bir yük dağılımı ve esnek bir yapı olmuyor. Bu sebeple Windows Server 2003'te NLB yapmaya karar verdim. Merak ettiğimi konu şu NLB yapısında eğer ağ kartlarından HeartBeat verisi dönüyorsa sunucu çalışıyor ve ona göre yük dağılımı yapılıyor; ancak sunuclardan birinde IIS tıkandığında ya da SQL Server servisi tıkandığında(doğal olarak o sunucudaki portal çalışmadığında) yine yük dağılımını sunucuda problem yokmuş gibi dağıtacak mı?

Cevap ve ilginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 31/08/2009 13:29

(@AhmetTemur)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yok mu hiç Windows NLB kuran?

Gönderildi : 31/08/2009 17:57

(@SeckinDEMIR)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Merhaba,

NLB member olan sunucular üzerindeki ilgili servislerden birinin down olması yada ilgili sunucunun down/erişilemez olması halinde sistem diğer sunucular ile çalışmaya devam edecektir. Sonuçta sistem yükü dağıtmaya devam edecek ancak var olan sessionlar (down olan sunucu üzerindeki) kaybedilecektir. Bazı müşterilerimde Web ve Terminal Server'ler için NLB kullanıyorum ancak profesyonel çözüm istiyorsanız 3rd parti tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Citrix, F5 gibi.

Kolay gelsin

Gönderildi : 31/08/2009 20:29

Paylaş: