Forum

file server daki kl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

file server daki klasörü masa üstünde gösterme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
574 Görüntüleme
(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Benim yapmak istediğim server konfigurasyonu şu şekilde fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum.Bir serveri file server olarak ayarlayacam. Sonra orda mesela mustafa diye bi kullanıcım için klasör açacağım.ve sadece bu kullanıcıma açacağım bu klasörü.Buralar tamam kolay. Asıl sorum şu olacak.Ben bu oluşturduğum klasörü otomatik olarak domiandeki kullanıcımın masaüstüne gelmesini istiyorum. Her kullanıcının kendi klasörü gelsin masaüstüne.

Yani folder redirection yapmak istemiyorum.Çünkü 600 e yakın clientim var ve sistemi mahvediyor.İsteyen kullanıcı kendi dosyalarını yedeklemek istiyorsa file serverdaki kendi  klasörüne bu kısa yol ile atsın.

bi fikri olan varmı acaba

Gönderildi : 26/08/2009 15:41

(@MuratDEGNEKCI)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba;

Yapmak istediğin olayı serverda tüm kullanıcılara klasör açıp ve klasörlerin yetkilendirmelerini yaptıktan sonra sysvol de script klasörü içine  tüm kullanıcılar için .bat script oluştur.

Örnek:  NET USE z: \\serverismi\kullanıcıismi gibi.

Ve bu .bat scriptleri oluşturduktan sonra active directoryde tüm kullanıcıların özelliklerinde profil kısmından logon scripti yaz.

Bu şekilde her kullanıcının bilgisayarında istemiş olduğun klasör map edilmiş şekilde olucak.

Gönderildi : 26/08/2009 18:12

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşım o zaten basit.Problem işte o değil.Kullanıcılara map yapıyorsun.sorunumuz o değil.o map yaptığın klasörü otomatik masaüstüne getirecek script lazım bana.

Gönderildi : 26/08/2009 18:24

(@MuratDEGNEKCI)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Arkadaşım bu dahada basit.Altta yazmış olduğum kodu texte yazıp .vbs olarak kaydet ve gpo ile kullanıcılara uygula.İstemiş olduğun kullanıcıların desktopunda ağ sürücüsünün kısayolu oluşacaktır.Shortcut name olarak ne istiyorsan onu yaz.

Option Explicit

Dim strTargetDirectory
 Dim strTargetFile
 Dim strStartIn
 Dim strDESTFolder
 Dim strNEWlink
 Dim strLinkFileName
 Dim strLinkDescp
 Dim objShell
 Dim objNetwork

strLinkFileName = "Shortcutname"
   strLinkDescp ="Custom Shortcut Description"
   strTargetDirectory = "U:\"

Set objShell = CreateObject("WScript.Shell")
 strDESTFolder = objShell.SpecialFolders("AllusersDesktop")
 Set strNEWlink = objShell.CreateShortcut(strDESTFolder & "\" & strLinkFileName & ".lnk")
 strNEWlink.Description = strLinkDescp
 strNEWlink.TargetPath = strTargetDirectory & strTargetFile
 strNEWlink.WorkingDirectory = strStartIn
 strNEWlink.IconLocation = "C:\Windows\System32\SHELL32.dll, 13"
 strNEWlink.Save

WScript.Quit(0)

Gönderildi : 26/08/2009 20:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Xxmklink kısayol oluşturma aracı :

[url] http://www.xxcopy.com/download/xxmklink.zip [/url]

Açıklama :