Forum

Sunucum gerekli bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucum gerekli bilgileri bana mail gönderebilir mi ?

19 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
682 Görüntüleme
(@bekirakgul)
Gönderiler: 237
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar.

Sunucularımız çoğaldıkça sunuculara olan hakimiyetlerimiz gün gittikçe azalıyor.Ve artık sunucuların durumları hakkında bilgiyi belkide problemi olunca girip bakabiliyoruz.Bunun için sunucu bilgilerini ( sp  , servisler , event error , hdd info ) mail olarak gelmesini nasıl sağlarız.Program veya buna benzer scirptler elinizde varmı ? Veya kullandığınız stabil çalışan bir sistem var mı ?

Gönderildi : 10/04/2008 20:38

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Bunu profesyonel olarak yapan benimde kullandığım çok başarılı bir program var. belirttiğiniz sunucuların (özellikle microsoft) servislerini diskleri, ram,cpu, exchange storage, event leri yine sizin belirttiğiniz ölçülere ulaştığına mail ile bildiren bir program

GFI Network Server Monitor 

Adamlar Microsoft'a çalışıyor... 

Gönderildi : 10/04/2008 20:45

(@ahmet.altuntas)
Gönderiler: 70
Trusted Member

SECURITY CONFIGURATION WIZARD (SCW)  referans server uzerınde calıstırılır ve acıkları soyler.

MICROSOFT BASELINE SECURITY ANALYZER (MBSA) acıkları kontrol eder raporlar

bu ıkı tool u serverları kontrol etmek ıcın kullanabılırsın fakat raporları maıl ıle gonderıyormu onu bılemıyorum.

Kolay Gelsın...! 

Gönderildi : 10/04/2008 20:48

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Buğra Hocam araştırdığım kadarıyla olay taaaaaaaaa SMS server a kadar gidiyormuş.Ama GFI ı şimdi sanal da kuruyorum test edelim ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?.

Gönderildi : 10/04/2008 20:56

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mail göndermek için yaptığın yapılandırmayı ÖR. olarak atabilir misin ? . SMTP connector olarak sunucu üzerinde birşeyler kurulu olmalı mı yoksa ben dışarıdaki sunucumun ayarlarını yapabilir miyim. ?

Gönderildi : 10/04/2008 21:25

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhabalar

evet sms başlı başına o işi yapar ama maliyeti çok büyüktür.

mail sunucun ister içerde ister dışarda olsun farketmez. içerdeyse local ip yi gir. dışarıda ise gerçek ip sini.

smtp authentication yapıyorsun. sana bildirecek olan email server ve user account ın bilgilerini gireceksin yani.

Gönderildi : 10/04/2008 22:53

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

http://support.gfi.com/manuals/en/nsm7/nsm7manual-1-42.html

Yukarıdaki link 'i referans alarak yapmaya çalıştım , fakat bu günlerde bayağı kalın kafalı oldum 🙂

HostName IP : mail.xxxx.com
 Port : 25
This SMTP server requires authentication  Seçili
 Username : [email protected] olarak yazamıyorum ( bekirakgul ) yazıncada olmuyor.
 Password : **********
 SENDER : [email protected]
 SENDER ( Display Name ) : NSM Admin Bilgilendirme

----------------

Yukarıdaki bilgilere göre This SMTP server requires authentication  kısmında problem yaşıyorum gibime geliyor. 1bekirakgul+xxxx.com " da denedim olmuyor.
 Not : Mail sunucum dışarıda.

Gönderildi : 11/04/2008 21:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33283
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Her server üreticisinin kendine ait ve alternatife gerek kalmayan yazılımları var neden bunları kullanmıyorsunuz

IBM Director

HP insight manager 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2008 21:07

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

merhaba

smtp authentication işaretli olmasın.

Gönderildi : 12/04/2008 02:59

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam sanki bu biraz daha özeleştirilmiş.Aldığın hatalara göre scipt veya servisi yeniden başlata biliyomuş tam bu benim istediğim işlemleri yapabiliyorum.

Buğra üstad olmuyor server smtp authentication istiyor . Zaten kaldırıpta denemiştim.(bildirmeyi unuttum ) 🙁

Gönderildi : 12/04/2008 14:15

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

sen authentication tarafında yaptığın ayarların resmini çekip bana yollar mısın p.m den

Gönderildi : 12/04/2008 15:06

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Ektra olarak şunu sölemek isterim;

Sunucu tarafında snmp servisi çalıştırıp xxx bir mrtg programı ile daha daha detaylı verilere ulaşabilirsiniz ki belirlenmiş alertler ile mail de attırabilirsiniz.

Ama sizin burdaki sorununuz birazda otantikasyon ki... mail yapılandırmasın da dış hosting firması için mail atma olayında sunucum kimlik dogrulaması gerektiriyor kutucugunu işaretliyorsanız aynı olayı GFI dada yapmalısınız. yada o makina üzerine bir smtp servisi kurun çok basit bir şekilde kendisi atsın nereye atmak istiyosa....

Yada olayı daha prof olarak yapmak isterseniz WhatsUp kullanmanızı tavsiye ederim....

Gönderildi : 12/04/2008 17:08

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

[img] [/img]

Yukarıda ki resimde olduğu gibi yaptım. Ama aynı makinede Exchange var.

eğer mail server da relay açıksa smtp auth. gerek yok. Relayın kapalı olduğunu var sayarak mailbox ını ve şifreni burda smpt auth'a girdiğinde olması gerek.

Ama burda benim yaptığım bu ayarları programı kurarken yazıyorum.

Hakan hocanında Eserinde yazdıklarını deneyebilirsin hangisi hoşuna giderse onu kullanırsın

Benim tercihim GFI, işimi fazlasıyla görüyor. 

Gönderildi : 13/04/2008 05:19

(@cenkercetin)
Gönderiler: 408
Famed Member Yönetici

Opmanager işinizi görecektir.10 node kadar ücretsiz/sınırsız ve ayrıca tamamiyle bedava..isterseniz ek modülleri satın alarak(SQL,AD,SMS atma) çok daha etkileşimli kullanabilirsiniz arzuladığınız servise göre..Ancak basit anlamda raporlama istiyorsanız Hakan hocanın da dediği gibi Sunucu üreticilerinin kendi sistemleri ilk kuruluşta sizin yanınızda..

Program adresi: http://manageengine.adventnet.com/products/opmanager/

kolay gelsin..

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 15/04/2008 02:05

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Cenker beyin çözümüde bir alternatif, oda kullanılabilir

Dediğim gibi tamamen tercih meselesi. Ben GFI'yı projelerinde Microsoft ile çalıştığı için, Microsoft ürünlerinde kullanıyorum. Başarılı buluyorum.

Gönderildi : 15/04/2008 03:35

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Eser Hocanın Dediği WhatsUP GOLD Premium kurdum kullanıyorum şuan , tek kelime ile muhteşem ve çok profesyonel bişey.Eser Hocam yakın zamanda bunun ile ilgili bir makalenin olursa hayran kitlenizdeki ivmeli artışınız devam ediyor olucak[:D]

Gönderildi : 15/04/2008 17:47

(@esersolmaz)

WhatsUp süper bir yazılımdır ki kullanmasınıdı bildinmi oooo dersin direk....

Makale konusunda zaman olsa ah bi zaman olsa yazılacak hoş şeyler varda .... Ama sen başlamışsın kullanmaya takılırsan bir yerde direk sorar ben yardımcı olmaya çalışırım ::))

Selametle....

Gönderildi : 15/04/2008 18:18

(@bekirakgul)
Reputable Member
Konu başlatıcı

O zaman bu arada başlangıç seviyesinden sizin sayenizde de bir yere gelene kadar bunları makaleye dönüştürebilirsek.Ben yazayım hocam musade olursa..

Gönderildi : 15/04/2008 20:59

(@esersolmaz)

Yok öle başlangıç seviyesi falan .... kurulumu zaten next next.... Kurulumdan sonra cihaz eklemeyi alert eklemeyi vs vs bi ton şey ekliyebiliyosun deli bir makale bekliyorum senden sölemedi deme ::)) 

Gönderildi : 15/04/2008 21:11

Paylaş: